خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زابلی: بوديجه برای مبارزه با ویروس کرونا حیف و میل می شود

زابلی: بوديجه برای مبارزه با ویروس کرونا حیف و میل می شود

May 11, 2020 - 14:46

 کابل(پژواک،٢٢ثور٩٩):رييس کميسيون سمع شکايات مشرانوجرگه، مدعی است که بودجه اختصاص یافته برای مبارزه با ویروس کرونا در برخی ولایت ها از سوی مسوولان حیف و میل می شود.

کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه امروز وحید عمرمشاور ریاست جمهوری و مسئول پیشین کمیته دولتی ارتباطات عامه برای وقایه و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا  را به این کمیسیون فرا خوانده بود.

زلمی زابلی رییس کمیسیون سمع شکایات مشرانوجرگه، درنشست کمیسیون گفت که استفاده جویی از بودجه مبارزه با ویروس کرونا که به ولایت ها اختصاص داده شده است، جریان دارد و هیچ نوع نظارت از عملکرد مسوولان محلی وجود ندارد.

اوگفت، به اساس اسنادی که در اختیار این کمیسیون قرار گرفته است، یک ماشین تنفس در ولایت بادغیس به سه میلیون افغانی از سوی والی خریداری شده است؛ در حالیکه شرکت های دیگر آماده اند این چنین ماشین را  در بدل ۷۰۰ هزار افغانی در اختیار آن ولایت قرار دهند.

وی همچنان گفت که در ولایت تخار با وجودی که زمین های زیاد دولتی وجود دارد، والی تخار يک قطعه زمین رابرای قبرستان جان باخته گان ناشی از بیماری یادشده را به نُه میلیون افغانی خریداری کرده است.

او می گوید که برای خریداری این زمین  اصلا نیاز وجود نداشت، اما والی به هدف سوء استفاده از امکانات آن را خریداری کرده است.

زابلی، وحید عمر را متهم ساخت که در اوایل شیوع بیماری کرونا درهرات، مانع قرنطین شدن ولایت هرات شده بود و این کار سبب ایجاد فاجعه در کشور شده است.

اولین رویداد بیماری کووید – ۱۹ (ویروس کرونا) نخست در هرات ثبت شد، اما اکنون این بیماری در همه ولایت های کشور شیوع کرده است. بر بنیاد معلومات وزارت صحت عامه تا امروز در سطح کشور ۴۶۸۷ تن به این بیماری مبتلا شده و از این میاین ۱۲۲ تن جان باخته و ۵۷۴ تن صحت یاب شده اند.

زابلی همچنان گفت که وحید عمر در مورد مصارف حدود ۲۷ میلیون افغانی اختصاص یافته برای مبارزه با ویروس یادشده جزییات ارایه نکرده است و درست نتوانسته است که روند مبارزه با ویروس کرونا را مدیریت بکند.

وحید عمر در نشست امروز گفت که او در کمیسیون عالی دولتی مبارزه با کرونا تنها مسوولیت کمیته آگاهی عامه را برعهده داشت که حالا از آن پست نیز استعفی داده و مسوولیت او به وزارت اطلاعات و فرهنگ منتقل شده است.

همچنان موصوف گفت که اسناد مصرف۲۷ میلیون افغانی وجود دارد و اعلاناتی را که به سی رسانه داده است، کمتر از قیمت قبلی اعلانات رسانه می باشد.

او می گوید که قرنطین کردن و نکردن هرات از صلاحیت های او نبوده و این که گفته می شود، وحید عمر مانع قرنطین هرات در نخست شده است یک آوازه است و حقیقت ندارد.

وحید عمر در خصوص بودجه اختصاص یافته برای مبارزه به کرونا به ولایات گفت:«اگر کسی از بودجه ای که برای مبارزه با ویروس کرونا به ولایات منتقل شده، استفاده جویی بکند خیانت است و بدون شک مورد پیگیرد قرار می گیرند.»

به گفته موصوف، رییس جمهور قبل از انتقال بودجه به ولایات با تمام والی ها صحبت کرده و از آنها خواسته است که در این راستاشفافیت را تامین بکنند.

وی تعهد کرد که شکایات واصله به کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه را به رییس جمهور می رساند تا از کارکرد والی ها به شکل جدی نظارت صورت گیرد.

زابلی از وحید عمر خواست تا به رییس جمهور گفته شود که بعد از این به والی ها نباید اجازه داده شود که قرار دادها را از منبع واحد اجرا کنند.

رییس کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه، در اخیر نشست گفت که این کمیسیون یافته هایش را در مورد وحید عمر با کمیته روسای جرگه شریک می کند تا درمورد معرفی او به څارنوالی تجدید نظر شود.

مشرانو جرگه هفته گذشته فیروزالدین فیروز وزیر صحت و وحید عمر مشاور رییس جمهور را به دلیل حاضر نشدن برای پاسخگویی و فساد در امر مبارزه با کرونا به څارنوالی معرفی کرده بود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan