خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شرکت "رئیس دفتر مجلس سنا "پول قرارداد کرکت بورد را پرداخت نکرده است

شرکت "رئیس دفتر مجلس سنا "پول قرارداد کرکت بورد را پرداخت نکرده است

May 14, 2020 - 23:06

کابل (پژواک، ۲۴ ثور ۹۹): کشمکش ها میان کرکت بورد وشرکت (مهه) متعلق به رئيس دفتر مشرانوجرگه بخاطر پول قرارداد سه سال قبل لیگ "شپه گیزه" جريان دارد .

قرارداد فروش تکت وعرضۀ خدمات  لیگ "شپه گیزه" در ماه اگست سال ۲۰۱۷ میلادی میان عاطف مشعل رئیس  همان وقت کرکت بورد افغانستان و ضیاء الرحمن ضیاء رییس شرکت مهه( (MAIH Group امضا شده است.

در مراسم عقد اين قرارداد رییس اجرائیوی کرکت بورد، رییس عملیاتی، و مسوولین هردوطرف  اشتراک داشتند.

در خبرنامه اى کرکت بورد که درآن زمان منتشرگرديده ، آمده است که گروپ (مهه) داوطلبی فروش تکت و عرضۀ خدمات لیگ کرکت شپه گیزه سال ۲۰۱۷ را ، به هفت میلیون و ۲۵۵۷۰۰ افغانی برنده شده است.

به اساس توافق نامه ى مذکور ، شرکت ياد شده  مکلف است فروشگاه های تکت در مرکز و ولایات را برای علاقمندان کرکت لیگ شپه گیزه با سیستم پیشرفته ايجاد نموده و برای ۲۵۰ تن در میدان کرکت کابل غذا تهيه کند.

پژواک کاپی این قرارداد را دریافت کرده و دربخشى از اين سند آمده است که شرکت قراردادی مکلف است که، ۳۰ فیصد پول تعیین شده را به تاریخ ۱۲ سپتمبر سال ۲۰۱۷میلادی، ۳۰ فیصد قسط دوم آن به تاریخ ۱۸ همین ماه، و ۴۰ فیصد قسط اخیر را تا ۲۴ ماه سپتمبر به کرکت بورد تحويل بدهد .

اما مسوولان کرکت بورد افغانستان می گویند که با وجود گذشت سه سال تا کنون شرکت (مهه) مبلغ مذکور را پرداخت نکرده است.

دفتر مطبوعاتی کرکت بورد به آژانس پژواک گفت، که به اساس توافق نامه شرکت مذکوربا کرکت بورد ، حدود ۹۵ هزار دالر پول باقی مانده از درک فروش تکت های کرکت شپه گیزه سال ۲۰۱۷ را تاکنون تحویل نداده است.

منبع افزوده است، هرچند مسوولین لیگ کرکت شپه گیزه، و بخش مالی کرکت بورد تاکنون چند مراتبه با مسوولین گروپ (مهه) تماس گرفته و مکتوبى هم فرستاده است ؛اما با آنهم مسوولین شرکت مذکور تاکنون اين مبلغ را به جانب ادارۀ کرکت بورد کشور پرداخت نکرده است .

اما ضیاء الرحمن ضیاء رییس شرکت (مهه) می گوید، این که به اساس قرارداد مسوولیت تامین امنیت لیگ شپه گیزه را کرکت بورد افغانستان بر عهده گرفته بود، اما آنها نتوانستند که امنیت را بشکل مطمئن تامین کنند.

وی به پژواک گفت که، درجريان بازی های لیگ شپه گیزه درهمان سال ، دشمنان افغانستان در مقابل کرکت بورد حمله انتحاری انجام دادند که  شماری از هموطنان را کشته وزخمى ساخت .

ضیاء می گوید، وقوع حمله مذکور حالت روانی بازی کنان را کاملا مختل ساخت، و بر ادامۀ بازی های شپه گیزه تاثیر منفی برجا گذاشت.

اما به گفته او، بعد از حمله مذکور نیز تمام بازی ها انجام شد و هیچ بازی معطل قرار نگرفت.

وی افزود که پس از حملۀ انتحارى،  مسوولان شرکت (مهه) با رهبری کرکت بورد افغانستان مشوره کردند، تا پروسه فروش تکت را متوقف سازند و مردم بتوانند به صورت رایگان به تماشاى بازی ها ليگ ياد شده بروند .

رییس شرکت (مهه) می گوید، این تصمیم موثرتمام شد و هر روزه  شمار زیادی تماشاچيان به تماشای بازی کرکت میامدند واثرات منفی که حمله انتحاری بجا گذاشته بود ، دوباره رفع گرديد.

ضیاء الرحمن ضیاء همچنان خاطرنشان ساخت که شرکت آنها در روز های دیگربازى کرکت نيزبه دليل تهدیدات سخت امنیتی نتوانست که تکت ها را به فروش برساند، نيروهاى پولیس مسوولین فروش تکت ها را برعلاوه آذيت در حوزه های امنیتی زندانی شان می کردند، و اين نگرانى شانرا وقتا فوقتا با مسوولین کرکت بورد نيزدر جریان گذاشته بودند.

به گفته موصوف، این که براساس قرارداد ، شرکت آنها درصورتى مکلف به پرداخت هفت میلیون، دوصد پنجاه هزار و هفت صد افغانی به کرکت بورد افغانستان بود  که کرکت بورد افغانستان در بخش تامین امنیت مسوولیت خود را به صورت درست انجام میداد.

وی افزود: (( دراين قرار داد به اساس مواد که ذکر شده بود ما هم نتوانستیم که تکت ها را  دروقت معينه به فروش برسانیم، تا پول مذکور را به کرکت بورد افغانستان دهیم.)

درصفحۀ دوم وآخرين  قسمت قرارداد امضا شده ميان کرکت بورد و شرکت مهه آمده است : ((درآن صورت که بنا بر ملحوظات امنیتی،بازی های لیگ شپه گیزه از سوی کرکت بورد لغو شود، شرکت قراردادی مکلف نیست که پول را پرداخت کند .)

اما دراين بخش ازقرارداد ، از فسخ و لغو تمامى بازى هاى لیگ شپه گيز یاد آوری شده است، نه فسخ یک یا دو بازی.

رییس شرکت "مهه "می گوید، بعد از حمله مذکور و درپى تهدیدات امنیتی ،علاقمندان کرکت براى تماشاى بازی نمی آمدند که از اثر آن، شرکت آنها نتوانست که تکت ها را به فروش برسانند.

ضیاء می گوید، دربخشى ازاين قرارداد امده است: ( در صورتی که کدام يک ازبازی هاى لیگ تحت تاثیرتهديدات امنیتی  قرار گیرد، مشکل از سوی طرفین حل می شود. )

به گفتۀ او، وقتی که لیگ شپه گيز به پایان رسید، مسوولان هر دو طرف قرارداد ،مسایل را از نزدیک بررسی کردند و بعد از بحث همه جانبه، شرکت مهه  مبلغ دو میلیون افغانی را به کرکت بورد افغانستان  تحويل داد و مسوولیت انها پایان یافت.

وی افزود، این که کرکت بورد،  موضوع را بعد از دو ونيم سال از سر گرفته است،  آنها به مشکلات حقوقی رو به رو اند که نمی توانند قرارداد ها را ازبُعد حقوقی بررسی نمایند.

اما کرکت بورد افغانستان می گوید، که حمله انتحاری در روز سوم یا چهارم بازی ها کرکت صورت گرفت و در تمام لیگ ياد شده تنها دو روز که یکی هم روز جمعه بود تکت ها فروخته نشده است.

هرچند کرکت بورد کشور در قسمت قیمت تکت ها به پژواک  جزييات ارايه نکرده اما پژواک از منبع های دیگر دریافته است که شرکت مذکور تکت ها را ۱۰۰ و ۲۰۰ افغانی به فروش رسانيده اند.

محمد عزیز غروال رییس پیشین رسانه ها و بازاریابی کرکت بورد افغانستان می گوید که بخاطروقوع حمله انتحاری در زمان لیگ شپه گیزه ۲۰۱۷،  صرفا دو روز تکت ها به فروش نرسید.ه است.

وی به پژواک گفت که تکت ها از يکصد تا سه صد افغانی به فروش رسیده بود.

غروال خاطرنشان کرد، اگرميان مسوولان کرکت بورد و شرکت مهه بخاطر موضوع امنیت کدام تفاهمى صورت گرفته باشد ، موضوع جدا است اما  تکت ها به جزء یک روز،  درتمامى روزهاى بعدى  به فروش رسیده است.

وی افزود، شرکت ياد شده مي تواند ، پول آن روزی را که تکت ها به فروش نرسیده را پرداخت نکرده اما متباقی حق کرکت بورد پنداشته شده وبايد پرداخت گردد .

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement