خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

۷۷درصد اشتراک کننده گان سروی: از توافق سیاسی میان غنی و عبدالله راضی نیستیم

۷۷درصد اشتراک کننده گان سروی: از توافق سیاسی میان غنی و عبدالله راضی نیستیم

May 17, 2020 - 16:05

کابل (پژواک، ۲۸ ثور ۹۹):هفتاد و هفت درصد اشتراک کننده گان سروی آنلاین پژواک می گویند از توافق روی تقسیم قدرت میان غنی و عبدالله راضی نیستند، اما ۲۳ در متباقی این توافق را به خیر کشور می دانند و از آن راضی می باشند.

این در حالی است که منشی سازمان ناتو، وزارت خارجه ایران و کشور ترکیه با صدور اعلامیه ها از این توافق استقبال نموده و گفته اند که افغانستان را در راستای تامین صلح همکاری می کنند.

کمیسییون مستقل انتخابات ششم میزان سال گذشته ریاست جمهوری، محمد اشرف غنی را رییس جمهور اعلام کرد، اما نامزد پیشتار دیگر این انتخابات داکتر عبدالله عبدالله این تصمیم را نپذیرفت و خود را رییس جمهور اعلام کرد.

اختلاف ها میان آنها تا امروز ادامه داشت، اما امروز روی تقسیم قدرت به توافق رسیدند و برای حل اختلافات توافقنامه را امضا کردند.

به اساس این توافقنامه، ریاست شورای عالی مصالحه به عبدالله و در کابینه نیز پنجا درصد سهم به حامیان عبدالله داده می شود. همچنان به عبدالرشید دوستم معاون پیشین رییس جمهور که در انتخابات از عبدالله حمایت کرده بود، رتبه مارشالی اعطا می شود.

آژانس خبری پژواک از طریق صفحه فیسبوک خود از مردم پرسیده است که از این توافق راضی هستند و یا خیر؟

در این نظرسنجی ۱۵۲۰۰ تن شرکت نموده اند.

هفتاد و هفت در صد اشتراک کننده گان نظرسنجی گفته اند که از این تصمیم راضی نیستند، اما متباقی آنها از این توافق ابراز رضایت نموده اند.

قابل ذکر است که این نظرسنجی به شکل آنلاین انجام شده و معیارهای سروی را تکمیل نمی کند.

۳۷۵ تن از اشتراک کننده گان نظرسنجی در این مورد تبصره های نیز داشته اند.

نظریات مخالف توافقنامه

کاربر صفحه فیسبوک به نام «افغان ولس» نوشته است:« دیوانه های قدرت یک بار دیگر دموکراسی غرب را سیلی زدند و کسانی هم خود را شرماندند که انگشت های شان را رنگ نموده و از انتخابات حمایت می کردند.»

عتیق الله مشعل می نویسد:«از حکومت دو سره روز خوبی ندیده ایم، حکومت دو سره به غیر از تاوان چیزی دیگری به ما داده نمی تواند، اشرف غنی همیشه می گفت که ما باید از تاریخ عبرت گیریم، اما امروز باز تاریخ دوره گذشته [حکومت وحدت ملی] را تکرار کرد که نتایج خوبی در پی نخواهد داشت.»

بخت الله نوشته است:«آنها خلاف قانون اساسی عمل کرده اند، اگر چنین می کردند باز چه نیاز به انتخابات بود، به هیچ وجه [از این توافق]راضی نیستم.»

حمزه سمون نیز می نویسد:«به دلیلی راضی نیستیم که جای دموکراسی را باج گرفتن و یا به گفته عوام جزیه دادن گرفت، پروسه انتخابات پس از این متوقف خواهد شد، این هم نتیجه برنامه شیطانی خلیلزاد بود که به پیش برد، علاوه بر آن اکنون سخنگوی آی اس آی را نیر بر عهده گرفته است.»

سمیع الله وطنیار نوشته است:«اشرف غنی به چیغ زدن، چیغ زدن تمام مردم را بازی دادند، به چیغ زدن ها بازی نخورید!»

نظریات موافق با موافقتنامه

شکرالله وصال نوشته است:« باالکل، رییس جمهور غنی یک کار درست را انجام داد، چون کشورهای همسایه و خلیلزاد نمی خواست که این دولت ساخته شود، آنها مداخله ها می کردند و کشور به طرف دیگری در حرکت بود، به همین اساس رییس جمهور یک تصمیم خوب را اتخاذ کرد؛ به دلیلی که هر دو رهبران این مملکت اند و باید هر دو برای کشور کار کنند.»

ضیا صابر می نویسد:« صد بار خوش هستم زیرا اتحاد ما را تضمین می کند، دشمان بیرونی ما زیاد هستند، باید اختلاف های داخلی را پایان دهیم، اداره منظم مهم است، نه این که قدرت در دست چه کسی باشد، حق دادن کار حکومت است و حق گرفتن کار ملت، حالا باید ملت در حمایت حکومت باشد، همه چیز را نظارت کند و دنبال حق شان باشند.»

یاسر حامد در خطاب به رییس جمهور نوشته است:«رییس جمهور! خوب کردی، نزد شما غم آبادی کشور است، من می دانم یک سال پس این همه بار دیگر شما را هزار ساله خطاب خواهند کرد، برای ما امن کشور ما مهم است و از اختلاف ها چیزی ساخته نمی شود.»

همچنان افضل ځدران می نویسد:«برخی از پشتون ها و حامیان رییس جمهور به دلیلی قهر هستند که می خواهند تمام وزارت ها به آنها حواله شوند تا کار دزدی آنها ساخته شود. این کشور تنها از پشتون ها نیست، آنها نیز در وزارت ها حق دارند.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan