خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جوانان دایکندی: برای حفظ جان خود رسم و رواج ها را کنار ميگذاريم وعید را درخانه ميمانيم

جوانان دایکندی: برای حفظ جان خود رسم و رواج ها را کنار ميگذاريم وعید را درخانه ميمانيم

May 24, 2020 - 15:36

نیلی (پژواک، ٤جوزا ۹۹): شماری جوانان در دایکندی ضمن تاکيد براينکه  مردم بايد درايام عيد درخانه بمانند ،مي گويند که مشکلات اقتصادى به اثرشيوع ويروس کرونا ايجاب مى کند تا  خانواده هاى که فرزندان شان نامزاد اند، ازرسم ورواج هامنصرف گردند ومخالفین مسلح کشوربايد با اعلام آتش بس در ایام عید مردم را راحت بگذارند.

افغان ها در روزهاى عيد؛ لباس­هاى نو مى پوشند، بعد از اداى نمازعيد به خانه­هاى دوستان شان مى روند و همچنان مهمانان را در منازل شان، با انواع ميوه ها، کيک و کلچه و غیره خوراکه ها پذیرایی مى کنند.

اما امسال شيوع ويروس کرونا که تاکنون نزديک به ده هزارتن را درافغانستان مبتلا ساخته ،سبب گرديده که عيدسعيد فطر متفاوت ازعيدهاى سالهاى گذشته تجليل گردد .

محمد ابراهیم رسولی ۳۷ ساله باشندۀ شهر نیلی دایکندی به آژانس خبری پژواک گفت:«  درسالهاى قبل ما در روزهای عید لباس های نو پوشیده و پس از ادای نماز عید، گروه گروه به خانه های همدیگر به عید مبارکی میرفتيم، کودکان به گروه های جداگانه، جوانان به گروهای دیگر، بزرگان و زنان همه با بسیار دلگرمی و خوشی عید را تجلیل می کردند.»

اما وی می گوید که امسال  اکثرخانواده ها دراين ولايت تصمیم گرفتند که از خانه های شان بیرون نشوند و تنها از طریق شبکه های اجتماعی و تیليفون، عید را به یکدیگر مبارکباد بگویند.

موصوف افزود:« ما در گروه خود گفتیم که انشاالله وقتی که کرونا نابود شد، در عید قربان با شکوه تر و خوشحال تر عید را تجلیل می کنیم اما امسال ما در خانه های خود می مانیم.»

گل اندام نجفی یک تن از دختران ولسوالی شهرستان دایکندی به پژواک گفت ، درسه روز عيد رفت و آمد به خانه های یکدیگر، عیادت از مریض ها و بخشش به مستمندان از جمله آداب و رسوم عیدفطر در قریه جات آنها است.

موصوف می گوید:« اما امسال ما تصمیم گرفتیم که  عید را بیشتر در خانه ها  تجلیل کنیم و مثل سالیان قبل به گشت و گذار نپردازیم چرا که حیات خود ما، خانواده های ما و اقارب مهم تراز همه  است.»

گل اندام به ناامنی ها و جنگ در کشور اشاره نموده گفت :« مه از طرف های درگیر می خواهم که در روزهای عید آتش بس کنند و مردم را راحت بگذارند در عید خوش و آرام باشند.» 

فاطمه نظری یک تن باشندگان ولسوالی پاتوى دایکندی نيزبا خانواده اش تصميم گرفته که در روزهاى عيد به خانه بمانند وازشيوع ويروس کرونا درخانه خود ودوستان شان جلوگيرى کنند .

وى می‌گوید:« ما در تمام خویش و قوم خود تصمیم گرفتیم که  درايام عيد در خانه بمانیم؛ باید بخاطر حفظ جان خود و دیگران عید را با شکوه تراز گذشته در کنار خانواده های خود تجلیل  کنیم، رسم و رواج ها را کنار می گذاریم تا از بحران کرونا نجات پیدا کنیم.»

وى مى گويد که درعيد هاى سالهاى قبل ،خانواده هاى که فرزندان شان نامزاد بودند ، چند روزقبل ازعيد براى خانواده دخترخوراکه ها آماده ميکردند و براى نامزاد پسرشان نيزلباس وبرخى ضروريات ديگرمى بردند .

اين باشندۀ دايکندى درادامه ازاين خانواده ها خواست که با توجه به وضعيت بد اقتصادى که به سبب شيوع ويروس کرونا ووضع قيود برگشت وګذار درشهرها ايجاد گرديده ، دنبال اين رسم ورواج ها نگردند وخانواده ها ازحيث اقتصادى متضرر نسازند .

برخى باشنده هاى دايکندى مى گويند که با رعايت رهنمودهاى صحى ايام عيد را شايسته تجليل مى کنند .

راضیه الفت یک تن از باشنده های شهر نیلی می‌گوید:« امسال هرچند ویروس کرونا عید را به مردم ما کم رنگ  ساخته  اما باز هم مردم با رعایت  رهنمود های صحی یعنی داشتن ماسک، دستکش، فاصله، دست ندادن و بغل کشی کردن می توانند که از عید تجلیل کرده و به خانه های دوستان شان بروند.

وی افزود:«ما دختران جوان در فامیل های خود یک گروه ۲۰ نفری هستیم که درهر عید باهم یکجا شده به خانه دوستان و اقارب خود به عید کردن میرویم  ،امسال هم وسایل ایمنی چون ماسک، دستکش و مایع ضد عفونی را برای خود آماده کردیم و در روزهای عید برعلاوه خانه های دوستان خود به محلات تفریحی نیزمیرویم.»

موصوف نیز از گروه های مخالف حکومت می خواهد که در ایام عید آتش بس نموده و به مردم ضرر نرسانند.

این درحالی است که دین مبارک اسلام نیز به آشتی  تاکید می کند.

عالمان دين می گويند که با رسيدن عيد، بايد سينه ها را از کينه خالى کرد و در آشتى کردن با ديگران پيشقدم شويد؛ زيرا اسلام کسانى را قهرمان خوانده است که در اين امر پيشقدمى مى کنند.  

 

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan