خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فعالین حقوق زن دربامیان: به جذب زنان در ادارات دولتی توجه شود

فعالین حقوق زن دربامیان: به جذب زنان در ادارات دولتی توجه شود

May 26, 2020 - 09:46

بامیان( پژواک،۶ جوزا۹۹):شماری از فعالین حقوق زن در بامیان می گویند با آن که با گذشت هر روز آمار زنان و دختران دارای تحصیلات عالی درحال افزایش است ؛ اما هنوز هم رقم زنان در ادارات دولتی اين ولايت خيلى کم رنگ مى باشد.

آژانس خبری پژواک که با شماری از فعالین حقوق زن، زنان و دختران تحصیل کرده در بامیان مصاحبه های را انجام داد آنان می گویند که در قسمت جذب زنان در ادارات دولتی کمتر توجه شده و هنوز هم رقم زنان در ادارات دولتی در سطح پایین قرار دارد.

فعالین مدنی: زنان تحصیل کرده باید حمایت شوند.

عزیزه هوشمند فعال حقوق زن وهمچنان کارمند در اداره احیاء وانکشاف دهات بامیان به آژانس خبری پژواک گفت که زنان و دختران بامیانی علاقه­مند تحصیل اند و روز به روز رقم زنان دارای تحصیلات عالی در بامیان افزایش یافته است.

وی در حالی که می گفت زنانی را می شناسد که به سویه لیسانس فارغ شده اند اما به دلیل این که درادارات  شامل کار نمی شوند، خانه نشین اند افزود:« زنان افغان در محیط کاری،اجتماعی وحتی خانواده به چشم حقارت دیده میشوند و سخت است زنی بتواند با ختم تحصیلاتش شامل کار مورد علاقه‎اش شود. »

خانم هوشمند درحالی که خواستار توجه حکومت به رفع این مشکلات می باشد اضافه کرد:« جامعه ما هنــوز هــم جامعــه زن‎ستیــز و مــردسـالار است و متأسفانه حکومت در این زمینه توجه جدی نکرده است، تاکنون حمایت ها از زنان ، همه شعاری و پروژه ای بوده است.»

در همین حال حلیمه رضایی یک تن از فعالین حقوق زن نیزمی گوید:« بامیان یگانه ولایتى امن در سطح افغانستان است که اکثریت دختران  دراينولايت مشغول درس خواندن است اما جای نگرانی این است که دختران به آسانی نمیتوانند بعد از فراغت شان ازپوهنتون ها مصروف کار شوند به هر دلیلی که است، ٱنان خانه نشین میشوند.»

وی در ادامه گفت که کمتر زنان در ادارات دولتی به کار جذب می شوند و بیشترین زنان تحصیل کرده یا خانه نشین اند و یا پیشه آزاد را انتخاب کرده به کارهای تجارتی روی آورده اند.

موصوف نیز بالای ادارات ذیربط انتقاد نموده می گوید که دربلند بردن رقم جذب بیشتر زنان در ادارات دولتی توجه  کمتر داشته اند.

وی افزود:« مشارکت در اجتماع حق زنان است، داشتن صلاحیت یک اصل مهم است پس به این منظور زنان که تحصیل کرده اند باید در ادارات دولتی جذب شوند و در اجتماع مصروف کار باشند.»

خانم های تحصیل کرده اما در چهار دیواری خانه

ربابه پاک نیت یک تن از باشندگان مرکز بامیان به آژانس خبری پژواک گفت که دوسال قبل از پوهنځی علوم اجتماعی پوهنتون بامیان فارغ شده است ولی تاحالا بیکار می باشد.

وی که ازعدم دریافت کار خسته شده، می افزاید:« در همین دو سال به هر اداره دولتی بامیان مراجعه کردیم ولی به کار جذب نشدیم، تا که واسطه ویا تجربه کاری نداشته باشیم نمیتوانیم کاریافت کنیم، خواست من از دولت این است که باید به بانوان بامیانی شرایط کار را فراهم نماید.»

همچنان نیکبخت باشنده یکاولنگ ولایت بامیان که از بیکاری رنج می برد به پژواک گفت که دوسال قبل از رشته زراعت پوهنتون بامیان فارغ شده اما تاکنون موفق به دریافت کار نشده است.

وی می­افزاید:«خانواده ام همیشه میگوید که تو شانزده سال زحمت کشیدی وحالا بیکار استی خیلی برایم درد آورد است.»

اما نیکبخت می گوید که از تلاش دست بر نمی دارد، در جستجوی کار می باشد و نیز کوشش می کند تا به سویه ماستر تحصیلات خود را بلند ببرد.

وی نیز از ریاست امور زنان و اداره محلی بامیان می خواهد در قسمت بلند رفتن رقم جذب زنان درادارات دولتی دراین ولایت توجه داشته باشند.

مقامات محلى : ما به زنان امتیاز قایل هستیم که این که جذب نمی شوند مشکل از خود شان است .

ذکیه رضایی رییس امور زنان ولایت بامیان به پژواک گفت که هفده درصد کارمندان ادارات دولتى در بامیان را زنان تشکیل میدهند که یک رقم خوب است و تلاش می شود که این رقم افزایش داده شود.

به گفته او بیشترین کارمندان زن در این ولایت در ریاست های معارف و امور زنان این ولایت مصروف کار می باشند.

وی به سوالی مبنی بر این که چرا رقم زنان هنوز هم در ادارات دولتی این ولایت کم است، گفت:« ما به اساس توانایی شان خانم ها ره جذب میکنیم ، در امتحان به هر خانم پنج نمره امتیاز قایل می شویم واینکه زنان در ادارات راه  پيدا کرده  نمیتوانند، مشکل خود شان است.»

موصوف گفت که تلاش صورت می گیرد تاظرفیت خانم ها بلند برده شود و رقم کارمندان زن در ادارات دولتی افزایش داده شود. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement