خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محصلین گیرمانده افغان در مصر: حکومت زمینه برگشت ما را به کشور فراهم کند

محصلین گیرمانده افغان در مصر: حکومت زمینه برگشت ما را به کشور فراهم کند

May 28, 2020 - 16:13

کابل (پژواک، ۸ جوزا ۹۹): محصلین افغان که به دلیل شیوع ویروس کرونا در مصر گیرمانده اند از عدم پرداخت مدد معاش شان شکایت دارند و از حکومت می خواهند که زمینه برگشت شان به کشور را مساعد کند.

وزارت تحصیلات عالی می گوید تلاش دارد که این مشکل حل گردد.

به اساس گزارش ها، تا کنون نزدیک به ۲۰ هزار تن در مصر به ویروس کرونا مصاب شده و از این میان ۸۱۶ تن جان باخته و بیش از ۵۲۰۰ صحت یاب شده اند.

صفی الله ماهر نماینده  محصلین افغان در پوهنتون الازهر مصر به آژانس خبری پژواک گفت که در اثر شیوع ویروس کرونا از سه ماه به این طرف این پوهنتون رخصت می باشد.

وی افزود:« اداره پوهنتون گفته است که هر کشور باید محصلین کشورش را به کشورهای شان برگردانند ، بیشترین کشورها این کار را کرده اند، تنها ۷۵۰ محصل افغان در لیلیه قرنطین می باشند و اجازه رفتن به بیرون برای شان داده نمی شود، این کار اکثر محصلین را دچار مشکل کرده اند.»

موصوف می گوید که نه تنها سفارت افغانستان در مصر در مبارزه با کرونا آنها را همکاری نکرده است بلکه محصلین از شش ماه به این طرف مدد معاش شان را نیز به دست نیاروده اند.

او می گوید که برای هر محصل در هر شش ماه ۴۸۰ دالر امریکایی مدد معاش داده می شود.

ماهر می افزاید که تمام محصلین افغان از حکومت افغانستان می خواهند که زمینه برگشت آنان را به کشور مساعد بسازد و مدد معاش شان نیز به زودی پرداخته شود.

به گفته او، در نزد برخی محصلین افغان نشانه های ویروس کرونا دیده شده و اگر حکومت توجه نکند مشکلات شان بیشتر خواهد شد.

در همین حال عبدالله محصل افغان در پوهنتون قاهره در مصر نیز از حکومت می خواهد که زمینه برگشت شان را به کشورش مساعد سازد و قیمت تکت طیاره برای آنها ارزان بسازد و یا کدام راه ممکن دیگری را دریافت کند.

این درحالی است که یک تعداد محصلین افغان بعد از شیوع ویروس کرونا از چین، پاکستان، هند و روسیه به کشور برگشته اند.

عزیز احمد اوریاخېل رئیس نشرات وزارت تحصیلات عالی به آژانس خبری پژواک گفت که صلاحیت برگشت محصلین افغان از خارج کشور مربوط کمیته مبارزه با کرونا است.   

وی می افزاید که وزارت تحصیلات عالی با کمیته یادشده گفتگو نموده، حکومت لازم نمی بیند محصلینی که در خارج کشور نیازهای شان رفع می شود، به کشور برگشتانده شوند.

موصوف می گوید که مشکلات محصلین افغان در پوهنتون الازهر با مقام های وزارت شریک ساخته شده و بعداً با کمیته مبارزه با کرونا نیز در مورد گفتگو خواهد کرد تا در زمینه فیصله صورت گیرد. 

به گفته اوریاخیل، پرداخت مدد معاش محصلین افغان در کشورهای خارجی، برای وزارت موضوع جدی بوده تا   به این مشکلات محصلین رسیدگی صورت گیرد و مشکل محصلین پوهنتون الازهر نیز به زودی با سفارت افغانستان در مصر شریک ساخته می شود.

آژانس خبری پژواک این موضوع را با امین الحق احمدی مستشار سفارت افغانستان در مصر از طریق واتسپ شریک ساخت اما تاکنون پاسخ ارایه نکرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan