خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخی باشنده های بامیان از وضع قیود تازه برای جلوگیری از کرونا استقبال کردند

برخی باشنده های بامیان از وضع قیود تازه برای جلوگیری از کرونا استقبال کردند

May 29, 2020 - 17:01

بامیان(پژواک، ۹ جوزا ۹۹): برخی باشنده های بامیان از تصمیم اداره محلی در مورد اجباری شدن استفاده از ماسک در بیرون از منزل استقبال نموده و عدم رعایت توصیه های صحی از سوی برخی ها را عامل گسترش ویروس کرونا در این ولایت می دانند.

به اساس معلومات ریاست صحت عامه این ولایت، تا کنون در این ولایت ۶۹ تن به ویروس کرونا مصاب شده، یک تن جان باخته و ۱۷ تن از مبتلایان این بیماری صحت یاب شده اند.

منبع می افزاید که ۵۰۰ واقعه مشکوک این بیماری در بامیان موجود است.

روزگذشته مقام ولایت بامیان به دنبال افزایش این واقعات اعلام کرد که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، پوشیدن ماسک در این ولایت اجباری می باشد، رفت و آمدهای غیر ضروری و رفتن به محلات تفریحی کاملا ممنوع است و ولسوالی سیغان این ولایت به دلیل داشتن بیشترین واقعات مثبت ویروس کرونا به قرنطین رفته است.

شماری از باشندگان این ولایت از این اقدام والی بامیان ستایش می کنند.

فاطمه ۶۵ ساله باشنده قریه رستم ولسوالی یکاولنگ بامیان به آژانس خبری پژواک گفت:« کرونا وبا است و باید مردم ما خود را نگاه کنند، چیزی که صحت عامه می گوید همان را انجام بدهند، به فایده خود شان و فامیل شان است.»

به گفته او، اگر مردم در خانه های شان بمانند و زمانی که برای ضرورت از خانه های شان بیرون می روند، از ماسک استفاده کنند و فاصله اجتماعی (دو متر) را مراعات کنند، جلو گسترش این ویروس گرفته می شود.

فاطمه در حالی که می گفت در روزهای او و اعضای خانواده اش به بیرون از منزل نرفته اند.

موصوف گفت مردان خانواده او هنگامی که بیرون از خانه میروند، از ماسک استفاده می کنند،اما افزود که شماری از مردم توصیه های صحی را مراعات نمی کنند و این غفلت آنها سبب شیوع بیشتر این بیماری شده است.

به گفته او، به همین دلیل تصمیمی که مقام ولایت اتخاذ کرده است، یک تصمیم به جا است.

وی می افزاید:« ما دعا میکنیم که این مریضی از روی کره زمین هرچه زودتر گم شود، ولی برای این که این مریضی گم شود مردم نباید برخلاف نصیحت های وزارت صحت عمل کنند.»

بخت بانویک تن دیگر از باشنده های مرکز بامیان نیز از تصمیم اخیر مقام ولایت استقبال کرده گفت که این تصمیم سبب جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا می شود.

او نیز ضمن شکایت از عدم توجه برخی مردم به توصیه های صحی گفت :« ما در تمام خانواده های خود، وقتی بیرون می رویم، ماسک می پوشیم، از تکه های نخی ماسک دوخته ایم، برای تمام خانواده و دوستان مان تا این که خلاف رهنمود وزارت صحت عامه عمل نشود. »

این درحالی است که در این ولایت قیمت یک ماسک عادی در این ولایت، از ۵  به ۲۰ افغانی رسیده است که شماری از خانواده ها توانایی خریداری ماسک را ندارند.

عبدالطیف عظیمی سخنگوی والی بامیان به آژانس خبری پژواک گفت که قیود وضع شده جدید به هدف جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری بوده و به نفع مردم می باشند.

وی به سوالی مبنی بر این که آیا با کسانی که از ماسک استفاده نمی کنند، چگونه برخورد صورت خواهد گرفت؟ گفت:« از سوی پولیس برای شان توصیه خواهد شد تا بدون ماسک گشت و گذار نکنند، کسانی که از ماسک استفاده نکند برای شان اجازه گشت و گذار داده نمی شود.»

او از مردم می خواهد رهنمودهای صحی که از سوی وزارت صحت عامه مبنی بر شستن مکرر دستها، رعایت فاصله، عدم اشتراک در تجمعات و استفاده از دوای ضد عفونی در محلات زیست شان توجه جدی نموده و از دست دادن و بغل کشی نیز خود داری کنند.

منبع خاطر نشان ساخت که برنامه های آگاهی دهی در مورد ویروس کرونابه مردم در دهات نیز آغاز شده است.

این در حالی است که در برخی مناطق دیگر کشور به خصوص شهرها نیز مردم در برابر ویروس کرونا به بی اعتنایی عمل می کنند و حکومت نیز قیود وضع شده را نه تنها جدی نگرفته بل آن را کاهش داده است.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، تا حال در افغانستان ۱۳٦۵۹ وافعه مثبت ویروس کرونا ثبت شده و از این میان ۲۴٦ فوت نموده و ۱۲۵۹ صحت ياب شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan