خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برای بازگشت مهاجرین افغان به کشور ۳۰ میلیون دالر کمک شد

برای بازگشت مهاجرین افغان به کشور ۳۰ میلیون دالر کمک شد

May 30, 2020 - 17:06

کابل(پژواک، ۱۰جوزا ۹۹): وزارت مالیه موافقت نامه همکاری به ارزش مجموعی ۳۰ میلیون دالر امریکایی را به منظور بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغان با سفارت عربستان سعودی و دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان به امضا رسانید.

در خبرنامه اى دفتر مطبوعاتی وزارت مالیه آمده است که عبدالهادی ارغندیوال، نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه امروز موافقت نامه همکاری را به منظور بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغان با جاسم محمد الخالدی، سفیر کشور شاهی عربستان سعودی مقیم کابل و خانم کرولاین وین بیورن، رئیس دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل برای پناهندگان در افغانستان در وزارت مالیه به امضا رسانید.

منبع می نویسد که ارزش مجموعی این موافقت نامه ۳۰ میلیون دالر است که در چند مرحله تطبیق می گردد.

شمروزخان مسجدی سخنگوی وزارت مالیه به آژانس خبری پژواک گفت که این پول ازسوى کشورعربستان کمک شده که در دو مرحله به مصرف می رسد.

در خبرنامه آمده است که امروز موافقت نامه فاز اول به ارزش ۱۰ میلیون دالر به امضا رسید که قرار است تا ختم ۲۰۲۱ مورد تطبیق قرار گیرد.

به اساس معلومات منبع ،مرحله نخست این موافقت نامه شامل ایجاد هفت مرکز صحی وکلینیک در ۱۲ ولایت،اعمار ۱۳ باب مکتب در هشت ولایت و تطبیق ۱۱ پروژه کوچک و متوسط زیربنایی در ولایات مختلف کشور می باشد.

منبع می نویسد که پروژه های متذکره از طریق کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان تطبیق گردیده و خارج از چهارچوب بودجۀ ملی و از طریق صندوق انکشافی عربستان سعودی تمویل می گردد.

درادامۀ خبرنامه آمده است که این پروژه ها در بخش های بهترسازی وضعیت صحی، تعلیم و تربیه و امور زیربنائی برای مهاجرین افغان که دوباره به کشور برگشت می نمایند، کمک می نماید.

وزارت مالیه می گوید که فازهای بعدی آن که مبلغ ۲۰ میلیون دالر متباقی را در برمی گیرد، بعد از اکمال فاز اول در گام های بعدی تطبیق خواهد گردید.

سرپرست وزارت مالیه افغانستان در مراسم امضاى تفاهم نامه، از کمک و همکاری های کشورشاهی عربستان سعودی در بخش های بازگشت دوباره مهاجرین افغان و  مبارزه با ویروس کرونا تشکری نمود.

وی  گفت که حکومت افغانستان نیز خواهان بازگشت آبرومندانۀ مهاجرین افغان به کشور می باشد و تلاش می نماید که برای ایشان زیربناهای لازم را تامین نماید.

ارغندیوال از کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان درخواست نمود که مصارف را به صورت شفاف و مؤثر انجام دهند.

رئیس دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل برای پناهندگان در افغانستان گفت که  تلاش می نمایند تا این مصارف را به صورت مؤثر و شفاف به مصرف رسانیده و گزارش فعالیت ها و کارکردهای مربوطه را به حکومت افغانستان و عربستان سعودی ارائه نماید.

سفیر عربستان سعودی مقیم کابل طى صحبتى گفت :« افغانستان یکی از کشورهای دوست ما می باشد و ما خرسند هستیم که این کشور را کمک می نمائیم. »

وی افزود:« ما خواهان یک افغانستان با ثبات و مرفه بوده و کمک های ما در چندین بُعد با افغانستان ادامه داشته و کمک امروز ما بخاطر بازگشت باعزت مهاجرین افغان به کشور صورت گرفته است.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan