خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نشر عکس های افراد متهم و حذف دوباره آن سر و صداها را بار آورده است

نشر عکس های افراد متهم و حذف دوباره آن سر و صداها را بار آورده است

May 30, 2020 - 22:06

کابل (پژواک،۱۰ جوزا ۹۹): نشر تصاویر برخی متهمین از سوی وزارت امور داخهل و دوبارهحذف کرده آنبا عکس العمل های متقاوت رو به رو شد؛ برخی ها بر نشر و تعدادی هم بر حذف انتقاد دارند.

وزارت امور داخله در صفحه فیسبوک خود تصاویر افراد متهم به دزدی در خیرخانه کابل را منتشر ساخت ولی دو باره آن را صفحه دور کرد.

این وزارت از این پیش هم افرادی که به جرایم گوناگون گرفتار شده بودند با پنهان نمودن ویا بدون پنهاننمودن چهره های شان نشر نموده اند، اما این بار نشر عکس هاییاد واکنش ها در پی داشته است.

بصیر احمدی یک تن از کاربران تویتر نوشته است:« چهره های کسانی پنهان می شوند که در اتهام به حملات انتحاری دستگیر شده اند؛ پس چرا چهره یک پسر نوجوان پنجشیری رسانه یی شود!؟

احمد سالم یک تن از کاربران فیسبوک نوشته است:« به مجرم باید مطابق با قانون جزا داده شود، ولی چرا تصاویری مجرمین از یک قوم منتشر می شود، این عمل از سوی وزارت امور داخله به افراد آن قوم توهین است.»

مسعود اندرابی سرپرست وزیر امور داخلهدر واکنش با همچو انتقاد ها دو روز پیش د صفحه تویتر خود نوشت:«همو‌طنان گرامی، متاسفانه در نشر تصاویر متهمان در یک قضیه سرقت در کابل، مسوولان رسانه‌یی ما در وزارت داخله به جوانب حقوقی قضیه توجه نداشته‌اند. از انتقاد سازنده شما سپاس می‌گزارم. تصاویر متهمان حذف می‌گردد و هدایت اصلاحی در این مورد به همکارانم صادر خواهد شد.»

واکنش اندرابی در مورد عکس های متذکره، واکنش های برخی دیگری از استفاده کننده گان رسانه های را بر انگیخته است.

ضیاءالحق یک تن از کاربران تویتر نوشته است که در قسمت افشای هویت مجرمین برخورد دوگانه می شود.

وی می گوید:«اگر پنهان کردن هویت مجرم به اساس قانون پنهان لازمی باشد، پس هویت همه یک سان پنهان نگه داشته شود، نه این که پنجشیری است وزورمند است.»

سلیم خان نوشته است که سرپرست وزارت امور داخله «از حمایت کننده گان جنایتکاران معذرت می خواهد که آنها از پنجشیر می باشند»

موصوف می افزاید که از این قبل نیز تصاویر هزاران جنایتکار نشر شده است، ما نه کسی اعتراض کرده است و نه هم کسی بخشش خواسته است.

برخی از فعالان رسانه های اجتماعی در این مساله از ساختن دسیسه برای نجیب ننگیال مسوول بخش نشرات وزارت امور داخله نیز سخن می زنند.

ارشاد رغاند یک تن از کاربران تویتر در خطاب به  مسعود اندرآبی نوشته است که اگر با نجیب ننگیال مسوول بخش نشرات وزارت امور داخله کینه شخصی دارد بحث دیگری است، در غیر آن از سال های متمادی به این طرف در صفحه رسمی وزارت داخله همچنین عکس ها نشر می شود.

وی می افزاید:« لطفاً کدرهای کشور چون ننگیال را شکار دسیسه ها نکنید که پیام خوب ندارد.»

صلاح الدین کبیر یک تن از کاربران فیسبوک  در اشاره به ننگیال گفته است که ننگیال برداشتن نقاب از چهره های مجرمین را آغاز کرده و باید حمایت شود.

آژانس خبری پژواک در این مورد خواست که از طریق واتساپ با طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله و نجیب ننگیال صحبت داشته باشد، اما پاسخ را دریافت نکرد.

در ماده پنجم کود جزای افغانستان آمده است :« حالت اصلی براءت ذمه استفرد تا وقتی که به اساس حکم قطعی محکمه باصلاحیت محکوم علیه شناخته نشود، بی گناه شناخته میشود.»

شهلا فرید استاد پوهنځی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل می گوید که به اساس قانون، هیچکس جق ندارد که تصاویر افراد مظنون و متهم را منتشر کند و شخصیت آنان را متضرر سازد.

او در مورد تصاویر نشر شده و حذف دوباره آن از سوی وزارت امورداخله گفت: « مه فکر می کنم که این موضوع ممکن از سوی یک دسته به خاطر فشار آوردن و یا هم حمایت از یک گروه دیگر انجام شده باشد، اما باید قانون بالای همه یک سان تطبیق شود.»

شهلا فرید می گوید که تصاویر مجرمین زمانی منتشر شده می تواند که محکمه با صلاحیت در مورد تصمیم اتخاذ کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan