خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«طالبان کار ساخت بند دهندره را متوقف ساختند»

«طالبان کار ساخت بند دهندره را متوقف ساختند»

May 31, 2020 - 14:30

میمنه(پژواک، ۱۱ جوزا ۹۹): مقام های محلی در فاریاب می گویند که طالبان با پخش خبرنامه و تهدید انجنیران؛ کار ساخت بند دهندره در ولسوالی پشتونکوت اینولایت را متوقف ساختند، اما طالبان گفته اند تا زمانی که به خسارات مردم پرداخت نشود، اجازه کار دراین بند را نمی دهند.

به اساس يک گزارش آژانس خبرى پژواک،کار ساخت بند آبگردان دهندره در ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب در ٣٠ عقرب ١٣٩٦، آغاز گردیده بود.

مقام های وزارت انرژی و آب در آن وقت گفته بودند که این بند، یکی از پنج بند بزرگ آب در افغانستان است که ۶۷ متر ارتفاع دارد، بیش از ۲۰ میلیون متر مکعب آب در آن ذخیره شده می تواند و با هزینه بیش از ۳۷ میلیون دالر از بودجه دولت در پنج سال آینده ساخته خواهد شد.

بگفتۀ آنها، با ساخت این بند حدود چهار هزار هکتار زمین زراعتی تحت آبیاری قرار می گیرد و این بند ظرفیت تولید یک ونیم ميگاوات برق را نیز خواهد داشت.

اما بر بنیاد يک گزارش دیگر پژواک در پنجم جدی سال ۱۳۹۸، کار ساخت بند "دهندره" در فاریاب که برخی مقام های دولتى نیز سهم در این پروژه دارند، با گذشت حدود سه سال ؛دو درصد پیشرفته است ؛اما بيش ازيکصد منسوب امنيتى موظف به تامين امنيت اين بند کشته وزخمى شده اند.

بعد از نشر این گزارش در ماه دلو سال ۱۳۹۸کار ساخت این بند دوباره آغاز یافت.

نقیب الله والی فاریاب، روز گذشته در صحبت ویژه باآژانس خبری پژواک گفت که، در پی اعتراضات و دادخواهی های او ، مردم و نشر گزارش ها ؛کار ساخت بند دهندره پس از سپری شدن دو نیم سال از زمان عقد قرارداد،دوباره آغاز گردید .

وی افزود درحالیکه کارآن جریان داشت، شرکت قراردادی مصروف استخدام افراد کارکن و نیز انتقال مواد بودند؛ اما اخیراُ طالبان با پخش نامه ای کار ساخت این بند را توقف دادند.

وی افزود که طالبان مدعی شده اند که، گویا مردم منطقه چهار توت که خانه و ملکیت شان در زیر آب قرار می گرفت به آنها شکایت کرده اند و گفته اند که خساره شان از سوی دولت پرداخته نشده است به همین سبب کار ساخت بند دهندره را توقف داده اند.

در این نامه طالبان که کاپی ان در دسترس پژواک قرار گرفته آمده است:« برادر محترم مسوول موسسات فاریاب سلام علیکم و بعد راجع به مشکل مردم چهارتوت، طبق هدایت محکمه نظامی کار بند چهار توت را بند کنید تا شرکت ولا به خسارات مردم قایل نشود. وسلام )

قاری یوسف احمدی سخنگوی طالبان در این مورد می گوید«: مردم منطقه به ما عارض شدند وگفتند درین بند که بسته می شود زیادی ازخانه ها وزمین های ما مردم زیر آب می آید.»

همچنان وی گفته است که مردم محل از آنها تقاضا کرده اند تا زمانی که خساره شان پرداخت نشود برای ساخت این بند اجازه ساخت وساز را ندهند .

احمدی در ادامه می گوید که ، تا زمانی که دولت خساره مردم را نپردازد برای ساخت این بند اجازه کار داده نمی شود.

اما والی فاریاب در ادامه صحبت های به پژواک گفت که هنوز کار قابل ملاحظۀ در ساحه بند صورت نگرفته است که مردم متضرر شوند، هزینه جایداد و خساره مردم شامل بودجه بند آبگردان می باشد و پول در بانک موجود است و به اساس یک مکتوب وزارت آبیاری، به حکومت محلی صلاحیت سپرده شده با توظیف هیئت متشکل از نهاد های ذیربط به تثبیت ملکیت و خساره مردم پرداخته شود.

وی افزود که، دوسال قبل چند بار هیئتی از وزارت آمد تا تثبیت خساره کنند؛ اما سقوط چهارتوت و مشکلات امنیتی باعث شد که کار این کاربه تاخیر بی افتد.

وی با بیان اینکه

حکومت حاضر است خساره مردم را بپردازد افزود که بهتر است طالبان اجازه دهند کار سروی و اعمار بند همزمان ادامه یابد در غیر آن نیروهای امنیتی این توانایی را دارند که با عبور از بند دهندره منطقه چهارتوت را نیز به کنترول درآورند و پروژه را تطبیق نماید.

موصوف خاطر نشان ساخت:« خساره مردم برای طالبان محلی یک بهانه است؛ اما به آنان برخی سران طالبان از ولایت هلمند و نیز از بیرون کشور دستور صادر کردند تا مانع پروژه های زیربنایی و عام المنفعه چون بند، سرک و همچنان کمکهای بشردوستانه شوند آنها قطعا به آبادی کشور و رفاه مردم خوش نیستند.»

در عین حال حاجی غلامی سخی که خود را نماینده مردم چهار توت می خواند به پژواک گفت :« حدود یکهزار فامیل در این منطقه سکونت دارند با اعمار بند دهندره تمام هستی شان از دست می رود آنان حاضر اند جان شان برود؛ اما جای شان نه.»

وی گفت که، دولت طی چند سال مردم را با وعده های دروغین سرگردان ساخت بین باشنده گان چهارتوت و دهندره خشونت صورت گرفت حتا چند نفر زخمی شدند هیچ کس به داد شان نرسید؛ آنان مجبور شدند به طالبان مراجعه کنند تا مانع اعمار بند شوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan