خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​فابریکه کود برق مزار شریف با خطر سقوط مواجه است

​فابریکه کود برق مزار شریف با خطر سقوط مواجه است

May 31, 2020 - 17:16

کابل ( پژواک،۱۱جوزا ۹۹): کارمندان فابریکه کود برق مزار شریف می گویند که گاز مورد ضرورت شان از سوی تصدی افغان گاز در شبرغان به کمپنی خصوصی بیات داده شده و این فابریکه را به سقوط مواجه کرده است.

این درحالی است که از دوماه به این طرف بخش توليدى فابریکه کود برق مزار شریف کاملا متوقف مى باشد

صدها کارمند این فابریکه امروزيک شنبه  ۱۱ جوزا در یک حرکت اعتراضی از ادارات مرکزی خواستند که این تصدی را از سقوط نجات بدهند.

آنها همچنان می گویند، که گاز مورد ضرورت فابريکه کود برق مزارشريف از سوی تصدی افغان گازدر شبرغان به کمپنی خصوصی بیات داده شده که به همين دليلد این مشکلات به میان آمده است.

انجنير عبدالاحد واحدی مسوول کارگران فابریکه کود برق مزار شریف به پژواک گفت، در این فابریکه ۱۶۵۰ کارگر مصروف کار بودند که از دوماه به اين سوهمه بیکارمى باشند.

به گفتۀ او، فعاليت این فابریکه زمانی متوقف شد که تصدی افغان افغان گاز، گاز مورد ضرورت انها را به کمپنی خصوصی افغان بیات داد تا برق تولید کند.

وی افزود:« فابریکه کود برق مزار،سابقه فعالیت ۵۰ ساله دارد، تصدی افغان گاز با بسیار بی تفاوتی گاز این فابریکه را به فابریکه خصوصی بیات داده و اکنون این فاریکه در خطرسقوط قرار دارد.»

وی از ادارات مرکزی خواست تا این موضوع را به صورت جدی بررسی کند و فابریکه کود برق مزار شریف را از سقوط نجات بدهند.

موصوف همچنان گفت که  سقوط سرمايه ملى و دولتى خیانت پنداشته می شود و تصدی افغان گاز باید در این مورد پاسخ بدهد.

واحدی افزود:« اگر این موضوع بررسی شود، حتما نشانه های فساد مالی در آن معلوم خواهد شد، آنها به اساس کدام قانون حق فابریکه های دولتی را به کمپنی های خصوصی داده اند.»

رحمت الله همدم متخصص تکنالوژی بخش تولیدی فابریکه  کود برق مزار شریف به پژواک گفت که آنان به اعتراضات شان تا زمانی ادامه می دهند که این مشکل حل شود.

وی افزود که تصدی افغان گاز مسوولیت دارد که با کمپنی های انکشافی همکاری کند، اما به گفته او که این حق را ندارد که حق تصدی دولتی را به تصدی خصوصی بدهد.

به گفتۀ او، درشرایط دشوار این فابریکه را از سقوط نجات داده اند و نباید اکنون با بی پروایی کامل اين فابريکه درمعرض سقوط قرارداده شود.

موصوف افزود:« تصدی افغان گاز به شکل غیر قانونی، گازمورد نياز فابریکه کود برق مزار شریف را برای کمپنی خصوصی بیات داده  که برق تولید کند.»

همدم هشدار داد ، هرگاه به صدای شان گوش داده نشود؛ شاهراه بزرگ مزار- شبرغان را به شکل اعتراضی می بندند.

پژواک تلاش نمود تا درخصوص این شکایت ، نظرمسوولان تصدی افغان گاز را داشته باشد؛ اما کسی حاضر به مصاحبه نشد.

 در عين حال عبدالرحمان افغان رييس عمومی فابريکه کود برق  بلخ نیز به پژواک تایید کرد که از دوماه به این طرف فعاليت این فابریکه کاملا متوقف مى باشد.  

وی افزود که در این مورد از تصدی افغان گاز خواهان وضاحت شده است ؛ اما آنها دلایل قناعت کننده ارايه نکرده اند.

افغان می گوید فابریکه کود برق مزار با امکانات اندک در ۲۴ ساعت ۱۳۰ تن کود کیمیاوی تولید می کند که از دو ماه به این طرف این رقم به صفرکاهش يافته است.

به گفته او در ماه گذشته  به این فابریکه ۲۰۰ میلیون افغانی زیان مالی رسیده است.

موصوف از حکومت می خواهد که به این مشکلات رسیده گی نموده  تا دوباره تولیدات این فابریکه آغاز گردد.

فابریکه کود برق مزار شریف نیم قرن قبل  به فعاليت آغاز کرده که دریک زمان در بخش تولید کودکیمیاوی نام خوب درسطح منطقه داشت .

مسوولین این فابریکه می گویند که اگر امکانات برای شان مساعد گردد؛ خواهند توانست که  برق موردنياز زیاد ولایات ها را تولید و به مردم برسانند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan