خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«عاملان شلیک بر مظاهره کننده گان«جنبش رستاخیز تغییر» مجازات شوند»

«عاملان شلیک بر مظاهره کننده گان«جنبش رستاخیز تغییر» مجازات شوند»

Jun 01, 2020 - 15:06

کابل (پژواک۱۲ جوزا ۹۹):بازمانده گان قربانیان«جنبش رستاخیز تغییر» در مراسم سومین سالیاد این قربانیان، یک بار دیگر خواستار محاکمه کسانی شدند که بر مظاهره کننده گان شلیک کرده بودند.

به دنبال حملۀ موتربم در دهم جوزای سال ۱۳۹۶ درمقابل سفارت آلمان درکابل که بیش از ١٥٠ کشته و ده ها  زخمی بر جا گذاشت، امروز دوازدهم جوزا شماری از مردم زیر نام جنبش رستاخیز تغییردر محل رویداد دست به تظاهرات زدند.

اعتراض کننده گان ادعا دارند که نیروهای امنیتی بر این مظاهره چیان شلیک نمودند که در نتیجه شش تن به شمول محمد سالم ایزدیار پسرمحمدعلم ایزدیار نایب اول مشرانوجرگه جان باخت و چند تن دیگر جراحت برداشتند.  همچنان در دو حمله انتحاری در مراسم تدفین کشته شده گان این رویداد ۱۱ تن کشته شدند.

حکومت حدود دو سال قبل اعلام کرد که عاملان سازماندهی حملات انتحاری را باداشت کرده است.

امروز خانواده های قربانیان این رویدادها طی مراسمی از قربانیان یادبود به عمل آورند.

در این مراسم برعلاوه بازمانده گان قربانیان، داکتر عبدالله عبدالله رییس شوای عالی مصالحه و شماری از اعضای شورای ملی حضور داشتند.

 محمدعلم ایزدیار نایب اول مشرانوجرگه و پدرسالم ایزدیارگفت که با گذشت سه سال از این رویداد هنوز هم حکومت اراده برای محاکمه عاملان این رویدادها ندارد.

او ادعا دارد که نیروهای امنیتی به امرگل نبی احمدزی قومانان پیشین گارنیزیون کابل و حسن شاه فروغ قوماندان امنیه کابل بر مظاهره کنندهگان شلیک کرده بودند.

وی افزود: «ما به هیچ نوع معامله در برابر خون شهداء تن نمی دهیم و اجازه هم نمی دهیم که مجرمین برائت داده شوند.»

او بدون ارایۀ جزییات گفت که ۱۸ تن از مسئولان امنیتی در آن زمان در این قضیه متهم شناخته شدند؛ اما اکثریت انها با وجود صدور جلب های مکرر برای پاسخ گویی به ارگان های عدلی و قضایی حاضر نشده اند.

وى از حکومت خواست تا برای تطبیق عدالت بر څارنوالی و محکمه فشار وارد نکند و بگذارد که محکمه عدالت را تامین کند.

 به گفته ایزدیار، در سه سال گذشته بارها روند بررسی این رویداد متوقف شده است و حالا دوسیه به محکمه رسیده است.

به گفته او مسئولان در محاکم این بار تعهد کرده اند که در صورت حاضر نشدن مسئولان پیشین برای پاسخ گویی ،محکمه در غیاب انها فیصله خواهد کرد.

داکتر عبدالله ضمن ابراز تسلیت به خانواده های قربانیان گفت، با وجودی که حالا مستقیم در حکومت حضور ندارد، اما برای تامین عدالت در این راستا تلاش می کند تا عاملان رویداد محاکمه شوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan