خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کودکان کارگر: مشکلات اقتصادى مارا مجبورکرده که کمتربه کرونا توجه کنيم

کودکان کارگر: مشکلات اقتصادى مارا مجبورکرده که کمتربه کرونا توجه کنيم

Jun 01, 2020 - 22:22

کابل(پژواک،۱۲جوزا ۹۹):شمارى ازکودکان که نان آورخانواده شان اند و روزانه درشهرکابل بدون رعايت نکات صحى براى جلوگيرى ازکرونا مصروف کار اند مى گويند که ازکرونا بيشترازگشنه گى مى ترسند چونکه يک روز کارنکنند خانواده شان دچار مشکل مى گردند .

اين کودکان درحالى ازوضعيت اقتصادى شان اظهارنگرانى مى کنند که امروز اول جون مصادف با ۱۲ جوزا روزجهانی کودک می باشد که همه ساله در کشورهای مختلف از این روز تجلیل به عمل می آید.

این کودکان درحالی مصروف کارهستند که نسبت شیوع ویروس کرونا درکشور، در گشت وگذار قیود وضع گردیده و درحال حاضر واقعات ویروس کرونا درحال گسترش می باشد.

آژانس خبری پژواک امروز، با شماری از کودکان کارگر و بی بضاعت، درشهرکابل مصاحبه های را انجام داده است.

يکى ازاين کودکان سراج الدین۱۴، باشنده اصلی قلعه زمان خان شهر کابل است و یگانه نان آور خانواده اش پنچ نفره اش می باشد.

وی که با کراچی دستی کهنه اش چندین بوتل پنج لیتره مایع فرش شویی را کوچه به کوچه نقل می دهد وعقب درب هر منزل در کوچه ها صدا می کند، مایع ظرف شویی و فرش شویی کار دارید.........

این کارهر روزه سراج  الدين است، وی بدون داشتن ماسک و دست کش کراچی را با خود حمل می کند و مایع فرش شویی و ظرف شویی را به فروش می رساند.

سراج الدين که با دستان آلوده اش عرق جبین خود را پاک می کرد، به سوالی به آژانس خبری پژواک مبنی بر این که آیا در مورد کرونا معلومات دارد یاخیر ؟  گفت:« چطور خبر ندارم، مادرم میگه که کرونا آمده یک مریضی خطرناک است .»

وی که بیشتر از این در مورد کرونا معلومات نداشت  که چگونه خود را باید از آن وقایه کند و چه کارهای را انجام دهد چنین به سخنانش ادامه داد:« می گویند که از خانه بیرون نشوین، ما از کرونا کرده از گشنه گی می ترسیم، دو روز برای ما نان نرسه کل ما میموریم .»

سراج الدين که پسر کلان خانواده اش است می گوید:«پدرم عسکر بود در جبهه پایش درمین[ماین] قطع شده کار کده نمی تانه، مادرم فلج است یک خواهر و یک برادر خورد دارم.»

در همین حال محمد شعیب ۱۲ ساله که کراچی آیس کریم پیمان را با خود نقل می کرد و هیچگونه وسایل ایمنی چون دستکش و ماسک نداشت، گفت:« در چند کوچه پیشتر از خانه ما یک مرد را کرونا گرفته بود، مُرد، در او کوچه آیسکریم نمی فروشم مادرم گفته که او طرف نروم.»

وی می گوید که مادرش همیشه پیام های صحی در مورد کرونا را از طریق رادیو و تلویزیون گوش می کند و برای آنها معلومات می دهد.

وی افزود:« یگان جای که نل باشد دست ها و روی خوده می شویم دیگه ماسک از دست ما پوره نیست که بپوشیم.»

شعیب نیز نسبت مشکلات اقتصادی مجبور است که کار کند تا برای خانواده سه نفره اش لقمه نانی پیدا کند.

شعیب که دوسال قبل پدرش را از اثر بیماری سرطان از دست داده است می گوید :« پیش از مریضی کرونا مادرم به خانه های مردم می رفت و کالا شویی می کرد ، از روزی که گپ کرونا شد کسی به کالا شویی صدایش نمی کند.»

به گفته شعیب برخی افراد خیرانديش در همسایه های شان وجود دارد که گاه گاهی برای شان کمک مالی و غذایی می کنند.

با اين حال وزارت کار و امور اجتماعى در افغانستان مى گويد  که از جمله ١،٩ ميليون طفل کارگر؛ بيش از ١،٢ ميليون تن مصروف کار هاى شاقه در فابريکه هاى توليد خشت، معادن ذغال سنگ، زراعت، مالدارى، قالين بافى وغيره مى باشند .

به همين گونه صدهاى طفل ديگرنيز روزانه  به انجام کارهايى چون پلاستيک فروشى، گدايى، بوت پالشى وغيره مصروف اند. 

اين درحاليست که در افغانستان شمار زیاد کودکان به این حقوق شان فضای آرام، تعلیم، صحت وغیره دسترسی ندارند، و به اساس آمارهای ارایه شده نزدیک به دومیلیون کودک نسبت فقر اقتصادی مصروف کارهای شاقه اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan