خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​افغانستان و امریکا روی پروسۀ صلح، رهایی زندانیان و تداوم آتش صحبت کردند

​افغانستان و امریکا روی پروسۀ صلح، رهایی زندانیان و تداوم آتش صحبت کردند

Jun 02, 2020 - 09:11

کابل (پژواک، ۱۳ جوزا ۹۹) : رییس جمهور غنی با وزیر امور خارجه امریکا در مورد اقدامات بعدی در پروسه صلح، صحبت کرده است.

در یک خبرنامه که از ریاست جمهوری منتشر شده، آمده است که رییس جمهور محمد اشرف غنی عصر دیروز با مایک پمپیو وزیر امور خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا از طریق ویدیوکنفرانس در خصوص صلح افغانستان صحبت نمود.

منبع افزوده است، در این ویدیوکنفرانس معاونین رئیس جمهور، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، نماینده فوق العاده رئیس جمهور در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر، سرپرست وزارت امور خارجه، رئیس عمومی اداره امور، داکتر زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص وزارت امور خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا در خصوص صلح افغانستان، قوماندان عمومی نیروهای حمایت قاطع و شارژدافیر سفارت امريكا در افغانستان نیز حضور داشتند.

در خبرنامه آمده است، هر دو جانب در مورد ادامۀ تلاش های مشترک هر دو کشور برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر خارجه امریکا گفت که هدف اساسی آنان یک افغانستان متحد، مستقل، دموکراتیک و باثبات در چوکات تداوم روابط درازمدت و ستراتیژیک میان دو کشور است و برای رسیدن به آن یکجا با حکومت افغانستان کار خواهند کرد.

سپس رئیس جمهور غنی، نقشه راه حکومت افغانستان برای دستیابی به صلح و ثبات دایمی را تشریح کرده گفت که باید برای یک افغانستان باثبات، واحد و آزاد تلاش های بیشتر صورت گرفته وبراى نایل شدن به اهداف تعیین شده تیم های کاری هر دو طرف روی فراهم آوری تسهیلات بیشتر بخاطر تطبیق این نقشه راه کار کنند.

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور، تحلیل و ارزیابی خویش را از روزهای که کاهش خشونت صورت گرفته بود، به جلسه ارائه کرد.

همچنان در این ویدیوکنفرانس در خصوص صلح، گام های بعدی در راستای صلح از جمله رهایی زندانیان، تحلیل و مکان مذاکرات و سایر اقدامات مربوط به صلح، بحث صورت گرفت.

هر دو جانب بر همکاری مشترک در زمینه اطلاع رسانی در آغاز و جریان مذاکرات صلح تاکید کردند.

درادامۀ خبرنامه آمده است که داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای مصالحه ملی راجع به اقدامات اين شورا و تکمیل شدن اعضای شورای مذکور صحبت کرد.

در این ویدیوکنفرانس موافقت صورت گرفت که در روزهای نزدیک روی جزئیات بعدی در پروسه صلح کار صورت گیرد و به ویژه جانب دولت افغانستان روی میکانیزم آتش بس اعلام ناشده که قواعد بازی در آن مشخص گردد، تاکید نمود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan