خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

به مناسبت روزجهانى کودک؛ پسر۱۲ ساله برای یکروز، رییس اداره حفاظت محیط زیست جوزجان شد

به مناسبت روزجهانى کودک؛ پسر۱۲ ساله برای یکروز، رییس اداره حفاظت محیط زیست جوزجان شد

Jun 03, 2020 - 15:35

شبرغان(پژواک، ۱۴ جوزا ۹۹): ادارۀ حفاظت از محیط زیست جوزجان به مناسبت روز جهانی کودک، یک پسر۱۲ ساله را که از طریق جمع جمع اوری زباله ها امرار معیشیت می کند، برای یک روز به صفت سرپرست این  اداره تعيین کرد.

این کودک که ناصراحمد نام دارد ،که درنتیجه جنگ طالبان و نیرو های دولتی با خانواده اش از ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب به شهرشبرغان پناه آورده است  درحال حاضراز طریق جمع اوری زباله ها تامین معیشت می کند.

خجسته قیام تلاش رییس اداره حفاظت از محیط زیست جوزجان که ابتکارمعرفی این پسربچه را به عنوان سرپرست اداره زیر امرش دارد میگوید : «این کار را بخاطرارج گذاری از روز جهانی کودک کردم؛ این بچه از طریق جمعاوری زباله خانواده پنج نفره اش را اعاشه می کند.»

وی افزود :« چندی قبل یکی از وسایط نقلیه زباله ها را درشهردنبال ميکردم ، پس ازلحظاتی مشاهده نمودم که برخی ازاطفال پس از ریختن زباله های این موتر، دور آن حلقه زده مصروف جستجوی زباله های ریخته شده  ميشدند، همان زمان تصمیم گرفتم تا روزی با گزینش یکی ازاین اطفال پیام عالی انسانی را برای شهروندان شهرشبرغان ارایه دهم.»

موصوف به ادامه صحبت هایش گفت :« علاوه برآن خواستم تا از این طریق یک پیام محیط زیستی را نیز توسط این طفل به مردم  برسانم  تا از ریختن زباله ها به داخل جاده های شهرخود داری نمایند و درقسمت حفاظت محیط زیست توجه مبذول دارند.»

رییس اداره محیط زیست جوزجان از خانواده ها خواست که اطفال شانرا برای انجام کارهای شاقه مجبورنسازند.

وی افزود:« ما درنظرداریم تا ناصر احمد و امثال او درس بخوانند و یک جوان با مسوولیت بار آیند، درضمن با گزینش ناصراحمد  به صفت سرپرست اداره ما برای یکروز، به او تفهیم کردیم که می تواند درآینده مسوول یک اداره شود.»

ناصراحمد که امروز ازساعت هفت صبح تا یک بعد ازظهرمسوولیت پیشبرد کار اداره حفاظت از محیط زیست را داشت ، امور مربوط را طبق لایحه ترتیب شده این اداره موفقانه پیش برد و سمت وظیفوی اش ساعت یک بعد ازظهرخاتمه یافت.

ناصر ضمن صحبتی به آژانس خبری پژواک گفت که خوشحال است به حیث سرپرست اداره حفاظت محیط زیست جوزجان کار می کند.

وی از مردم خواست که از ریختن زباله ها بداخل جاده های عمومی جلوگیری کنند.

موصوف گفت که امروز درنشستى مسوولین ریاست صحت عامه که وى نيزاشتراک داشت درمورد رعایت حفظ الصحه محیطی وحفاظت از محیط زیست صحبت گرديد .  

او خاطرنشان ساخت که بررسی طبخ غذای برخی از رستورانت ها و عرضه نان توسط نانوایی ها بخش دیگر از کاریکروزه اش  بود .

ناصر گفت : « آرزو دارم صلح درکشورما تامین شود و دیگرهیچ طفلی یتیم  و بی سرپرست نشود .»

او علاوه کرد«: درجریان یکروزکارجمع اوری زباله ها،صد تا دوصد افغانی کارمیکنم و با این پول روزگارخانواده امرا پیش میبرم.»

 سید عبدالرشید  منصوری  رییس اداره کارو اموراجتماعی ولایت جوزجان می گوید که  تا کنون دراین ولایت سروی مشخصی صورت نگرفته است که چی تعداد از اطفال مصروف انجام کارهای شاقه اند.

وی علاوه نمود:« چون اکثرولسوالی های ما نا امن است به همين منظور نمیدانیم که درساحات زیرکنترول نیرو های مخالفین چی میگذرد.»

او گفت که تنها درشهرشبرغان طبق آمار مقدماتی که دراختیاردارند پنجصد طفل دربخش های ترمیم موتر، امورساختمانی، پلاستیک فروشی ، بوت دوزی،  کارت فروشی و جمعاوری زباله ها مصروف کاراند.

منصوری می گوید که با ادارات امداد رسان و موسسات که دربخش حفاظت از اطفال  کارمیکنند برنامه های درآینده روی دست دارند  تا درمواقع مختلف آنرا عملی نمایند.

از روز اول جون که مصادف با ۱۲ جوزا روز جهانی کودک می باشد همه ساله در کشورهای مختلف از این روز تجلیل به عمل می آید.

برای نخستین بار، روز جهانی کودک در سال ۱۹۴۹ میلادی در نشست اتحادیه بین المللی دموکراتیک زنان در پاریس به این عنوان ثبت شد. پس از آن روز در اکثر کشورها از یک جون به عنوان روز جهانی کودک تجلیل می شود.

مطابق به  ماده‌  اول کنواسیون بین المللی حقوق کودک که افغانستان نیز به آن پیوسته به تمام اشخاصی که زیر سن ۱۸ سال اند کودک گفته می شود و آنها از تمام حقوقی که برای کودکان در نظر گرفته شده است، باید برخوردار باشند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan