خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمیسیون صحت ولسی جرگه ادویه "حکیم الکوزی" را بررسی مى کند

کمیسیون صحت ولسی جرگه ادویه "حکیم الکوزی" را بررسی مى کند

Jun 03, 2020 - 14:59

کابل(پژواک،۱۴جوزا ۹۹): رییس ولسی جرگه به کمیسیون صحت این جرگه وظیفه سپرد تا در مورد ادویۀ که از سوی یک طبیب یونانی آماده شده و شماری از مردم از آن برای تداوی ویروس کرونا استفاده کرده اند ،تحقیق نماید.

به دنبال افزایش ویروس کرونا در جهان و افغانستان اخیرا یک طبیب یونانی از ساخت ادویه برای درمان ویروس کرونا خبر داده و صد ها تن به شکل مجانی از این ادویه استفاده کردند اما تاکنون وزارت صحت صحت و سقم این ادویه را تایید نکرده است.

حکیم الکوزی که باشنده ولايت کندهارمى باشد این ادویه را تهیه کرده و برای مبتلايان به ويروس کرونا رايگان توزیع می کند .

اين درحاليست که اکثرافراد مبتلا به ويروس کرونا ادعا دارند که پس ازاستفاده اين ادويه دوباره صحت ياب شده اند.

هیاتى موظف وزارت صحت عامه  که چند روز قبل از کلینيک حکیم الکوزی دیدن کردند گفتند که فعالیت های این کلینيک تا بررسی ادویه ياد شده متوقف گرديده؛ اما گفته مى شود که حکيم الکوزى د رحال حاضر توزیع ادویه را ادامه داده است.

سید احمد سیلاب نماینده مردم کندهار در ولسی جرگه در نشست امروز این جرگه گفت ، ادویه که از سوی حکیم ساخته شده هزاران تن از آن استفاده کرده و مریضان گفته اند که با استفاده آن صحت یاب شده اند.

وی افزود:« بجاى این که وزارت صحت این دوا را بررسی تخنیکی بکند، به توهین و تحقیرحکیم پرداخته است.»

به گفتۀ موصوف، ادویه حکیم یونانی برای مردم امیدواری را به وجود اورده است ؛اما وزارت صحت آماده نیست که ادویه را بررسی نماید که برای ویروس کرونا موثر است یا خیر؟

میر رحمان رحمانی رییس ولسی جرگه،  ویروس کرونا را یک ویروس کشنده خواند وگفت ،ادویه که از سوی طبیب یونانی تهیه شده است مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود که این ادویه موثر است یا خیر؟

وی به کمیسیون صحت این جرگه وظیفه سپرد تا ادویه یادشده را  درهمکاری وزارت صحت مورد بررسی قرار دهند .

به گفته موصوف در صورتی که این ادویه مثبت ثابت شود برای افغانستان یک دست آورد شمرده می شود و باید طبیب حمایت شود تا با استفاده این ادویه تمام جهانیان نجات داده شوند.

او از کمیسیون یاد شده این جرگه خواست تا هر چه عاجل بررسی های شان را تکمیل کرده و گزارش آنرا با تالار شریک سازند تا در مورد تصمیم گرفته شود.

با اين حال برخى ازشهروندان کابل که ازاين ادويه استفاده کرده ادعا دارند که صحت ياب شده اند.

نصرت الله باشنده ناحیه هشتم شهر کابل ادعا دارد که ادویه الکوزی را خودش و فامیلش استعمال کرده و همۀ شان از مرض کرونا صحت یاب شده اند.

این در حالیست که هر روز هزار ها تن به کلینيک الکوزی که در کارته مامورین شهر کابل است، برای به دست آوردن ادویه مذکور مراجعه مى کنند.

ادریس احمد باشنده ناحیه پنجم کابل به پژواک گفت که سه روز متواتر به کلینيک الکوزی رفت؛ اما به نسبت ازدحام مردم نتوانست که ادویه را بدست بیاورد.

از جانب دیگر صد ها تن در صفحات اجتماعی نوشته اند که پس  ازخوردن ادویه الکوزی از مرض کرونا صحت یاب شده اند.

اين درحاليست که ویروس کرونا با سرعت تمام سیر صعودی خود رادرکشورمى پيمايد  وتا کنون ۱۷۲۵۰ تن در افغانستان به کرونا مبتلا، ۲۹۴ تن فوت و حدود ۱۴۰۰ تن صحت یاب شده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan