خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات زردآلو در پروان درسال روان به ۲۴ هزارتن خواهد رسيد

حاصلات زردآلو در پروان درسال روان به ۲۴ هزارتن خواهد رسيد

Jun 04, 2020 - 11:16

کابل (پژواک، ١٥جوزا ۹۹): وزارت زراعت اعلام کرد که به اساس تخمینی که صورت گرفته، میزان حاصلات زردآلوی پروان، امسال به حدود ۲۴ هزار متریک تُن خواهد رسید .

اين مطلب در خبرنامه اى خبری اين وزارت که کاپی آن  امروزدر دسترس آژانس خبری پژواک قرارگرفته،گفته شده است.

درخبرنامه ازقول عبدالوهاب خیرزاد رییس زراعت پروان، گفته شده است: «زردآلو پس از انگورجایگاه دوم را در میان میوه‌های تازه در ولایت پروان دارد و درحال حاضر دوهزار و ۲۹۸ هکتار باغ زردآلو در این ولایت وجو دارد.»

به نقل از خبرنامه ، ولسوالی‌های شینواری، سیاه‌گرد، سرخ‌پارسا و شیخ‌علی دره غوربند از جمله مناطقی‌ درولايت پروان مى باشند که بیش‌ترین باغ‌های زردآلو در آن موقعيت دارند.

با این حال، مسوولان ریاست زراعت ولایت پروان می‌گویند که طی سال‌‌های اخیر ٤٥٠٠ باغ جدید زردآلو در ولایت پروان احداث شده و هم‌چنین پنج‌‌هزارو ۸۱۰ تن ازباغداران دربخش‌‌های مختلف باغداری آموزش دیده‌اند و نیز درعین حال برای بیش از دوهزار باغدار وسایل باغداری توزیع شده است.

به اساس معلومات ریاست زراعت ولایت پروان ،در حال حاضر در حدود پنج‌هزار ۷۴۵دهقان دراين ولايت مصروف پرورش زردآلو در این ولایت‌اند. حدود ۱۰ درصد از زردآلوی پروان برای تامین نیازهای داخلی این ولایت به مصرف می‌رسد و نزدیک به ۳۰درصد دیگر هم به شکل کِشته و حدود ۶۰ درصد باقی مانده به بازارهای داخلی وخارجی صادر می‌شود.

درادامۀ خبرنامه آمده است که محمدشفیق یک‌ تن از باغداران قریه «فره گرد» ولسوالی سیاه‌گرد ولایت پروان،همکاری و آموزش‌های ارایه شده توسط پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت را در افزایش محصولات باغداری اثرگذار خوانده است.

وی گفته است:«ما از طریق پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری آموزش و مشوره‌های تخنیکی به دست آوردیم برای ما مفید بود؛اما نیاز به وسایل تخنیکی و دوای بیش‌تر داریم تا بتوانیم درختان زردآلوی‌مان را از آفت نجات بدهیم.»

همچنین عبدالحق یک تن از باغداران در قریه «رنگاب» ولسوالی سیاه‌گرد ولایت پروان نیز، از افزایش حاصلات زردآلو خبر می‌دهد، اما می‌گوید که امسال به دلیل سردی هوا، حاصلات این باغ ناوقت‌تر پخته می‌شود.

منبع می نویسد این باغدار از نبود بازار برای فروش محصولات باغداری‌اش شکایت می‌کند و می‌گوید:«سال‌های قبل از برداشت زردآلو فایده خوبی به دست می‌آوردیم اما سال گذشته زردآلو فروش خوبی نداشت و امسال هم هنوز نمی‌دانیم چه خواهد شد.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement