خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​عثمانی: سکتور صحت افغانستان نتوانسته اعتماد مردم را جلب کند

​عثمانی: سکتور صحت افغانستان نتوانسته اعتماد مردم را جلب کند

Jun 04, 2020 - 12:23

کابل (پژواک، ۱۵ جوزا ۹۹): سرپرست جدید وزارت صحت عامه،، از عدم موجودیت امکانات ناکافی در شفاخانه ها و بستری شدن مریضان مصاب به ویروس کرونا در خانه های شان انتقاد کرده و گفت که به زودی، برنامه های مؤثری در راستای مبارزه با ویروس کرونا، روی دست گرفته خواهد شد.

این در حالی است که روزگذشته رئیس جمهور غنی، احمد جواد عثمانی را بحیث نامزد وزیر و سرپرست وزارت صحت عامه، از طریق ویدیو کنفرانس رسماً معرفی کرد.

عثمانی، پیش از این به حیث معین و رئیس ارتباط خارجه وزارت صحت عامه ایفای وظیفه کرده است.

داکتر احمد جواد عثمانی، سرپرست و نامزد وزیر صحت عامه، امروز در نخستین روز کاری اش در یک نشست خبری در کابل ظاهر شد و از اعتماد رهبری دولت افغانستان سپاسگذاری کرد.

وی، به ملت و دولت افغانستان تعهد سپرد که به مصابۀ فرزند صدیق کشور، در خدمت هر شهروند بصورت مداوم قرار داشته و از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نخواهد کرد.

موصوف می گوید: «سکتور شفاخانه های افغانستان، با تاسف که در شرایط نورمال یعنی قبل از شیوع ویروس کرونا، بنابر کیفیت پائین خدمات صحی، نتوانسته که اعتماد مردم را جلب کند و در شرایط بحران کرونا هم که معمولاً ظرفیت شفاخانه ها پائین تر از نیازمندی بوده است.»

عثمانی، از موجودیت ضعف مدیریت، رهبری و کیفیت در شفاخانه ها به خصوص شفاخانه های دولتی انتقاد کرده و گفت: «چپن سفیدان، مریضان و مریض داران از وضعیت نابسامان شفاخانه ها به ستوه آمده اند.»

به گفته عثمانی، برخی مریضان مصاب به ویروس کرونا، بنابر عدم موجودیت امکانات ناکافی در سطح شفاخانه ها و در نظر گرفتن نیازمندی های انسانی، مجبور شده اند که در خانه های شان تحت مداوا قرار بگیرند که درد آور است.

از سوی دیگر وی گفت که سکتور صحت کشور، در دو دهه گذشته دستاوردهای بزرگ و چشم گیری نیز داشته که شامل کاهش مرگ و میر کودکان و مادران است.

او تصریح کرد: «سه وظیفه مهم برای وزارت صحت عامه سپرده شده است که شامل مبارزه با ویروس کرونا، اصلاحات در نظام شفاخانه ها و اصلاحات در عرضه خدمات صحی می باشد که با تیم کاری خود تلاش می کنیم که آن را عملی کنیم.»

به گفتۀ وی، در بخش مبارزه با کرونا طرح های عملی و موثر را به فعالیت ها و کارهایی که از قبل در این زمینه صورت گرفته، اضافه خواهد کرد تا یک راهکار واضح و جامع از سطح فرد و خانواده در قسمت وقایه و پیشگیری ویروس کرونا به میان بیاید.

موصوف در ادامۀ صحبت هايش افزود که مراکز قرنطین و تجریدگاه ها باید به مکان هایی مبدل شود که مردم با اطمینان خاطر خود را در آنجا قرنطین و از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری کنند.

عثمانی با تاکيد براين که به مریضان در شفاخانه ها باید خدمات معیاری ارائه شود تا سطح رضایت مندی مردم از شفاخانه ها بلند برود.

فیروز الدین فیروز، وزیر پيشين وزارت صحت عامه که در این نشست حضور داشت، گفت، جای مسرت است که در بیش از پنج سال خدمت به حيث مسئول وزارت صحت عامه و خادم مردم، ماموریت اش را رسما در این وزارت به پایان رساند.

وی افزود: «اگر بالای کسی ظلم کرده باشم و یا حق اش را خورده باشم، ایستاده شوند و همین لحظه بگویند، اگر جواب داشتم میگم در غیر آن معذرت می خواهم؛ اما وقتی از وزارت صحت عامه که رفتم، پُشت سر من حرف زدن بند است.»

موصوف، با ابراز سپاس از همکاری بخش صحی وزارت صحت عامه، تعهد سپرد که همیشه در خدمت مردم و کشور خود قرار خواهد داشت.

فیروز، با اشاره به مبارزه علیه ویروس کرونا، گفت که کارهای صورت گرفته در خصوص مبارزه با ویروس کرونا، خوب بود؛ اما کافی نبود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan