خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نماینده جدید ملکی ناتو: جامعه جهانی نمی خواهد افغانستان به عقب برگردد

نماینده جدید ملکی ناتو: جامعه جهانی نمی خواهد افغانستان به عقب برگردد

Jun 11, 2020 - 16:30

کابل (پژواک، ۲۲ جوزا ۹۹): نماینده جدید ملکی ناتو می گوید، جامعه جهانی و کشورهای کمک کننده نمی خواهند که با نادیده گرفتن پیشرفت ها در زمینه های دموکراسی،حقوق بشر و حاکمیت قانون،افغانستان به عقب برگردد.

این اظهارات را ستیفانو پونترکروف نماینده جدید ملکی ناتو و سفیراین سازمان برای افغانستان در مصاحبه اختصاصی به آژانس خبری پژواک بیان داشته است.

او که باشنده ایتالیا است، دوران کودکی خود را در افغانستان سپری کرده و آن زمان پدرش دیپلومات ایتالیا در افغانستان بود، اخرین ماموریت او به حیث سفیر ایتالیا در پاکستان بوده است.

او همچنان در وزارت دفاع ایتالیا و شماری دیگر از وزارتهای آن کشور در بستهای بلند ایفای وظیفه کرده و تجربه کاری وسیع دارد.

ستیفانو جانشین نیکولاس کی انگلیسی، نماینده پیشین ملکی ناتو گماشته شده است.

او در جریان مصاحبه اختصاصی با پژواک از تمام رسانه تشکری کرد و گفت که در شرایط بد امنیتی اطلاع رسانی نموده و رسالت خویش را به گونه خوب انجام داده اند.

وی در اشاره به موافقتنامه امریکا و طالبان می گوید:«امریکا قبل و بعد از تعهد با طالبان با ناتو مشوره کرده است، ناتو از این توافقنامه، و از اعلامیه مشترک حکومت افغانستان، ناتو و امریکا کاملا حمایت میکند.»

موصوف می افزاید، بعد از امضای موافقتنامه و صدور اعلامیه مشترک، برای افغانستان یک چانس طلایی صلح مساعد شده که باید از آن استفاده اعظمی صورت گیرد.

نماینده جدید ملکی ناتو گفت، با امضای موافقتنامه صلح، زمینه برای ایجاد تفاهم سیاسی در افغانستان مساعد گردیده و امید که در این کشور صلح تامین شود و بار دیگر به لانه تروریستان جهانی مبدل نگردد.

وی افزود:« سهل و اسان نیست که این پروسه به زودی تکمیل شود، اما اگر دیده شود، در این اواخر در پروسه صلح افغانستان اقدامات مهم صورت گرفته است که بر بنیاد آن فضای اعتماد ایجاد شده، خشونتها کاهش یافته، در عید آتش بس شد و پروسه رهایی زندانیان جریان دارد.»

ستیفانو می گوید، این اقدامات نه تنها به پایان رساندن معضله افغانستان کمک می کند، بل همزمان در مبارزه با کرونا نیز مفید تمام می شود.

نماینده جدید ملکی ناتو در افغانستان در مورد چگونکی تشکیل نظام آینده کشور می گوید، صلح واقعی در افغانستان آنوقت تامین می شود که دستارودهای ۱۹ سال و حقوق همه افغانها حفظ گردد، ناتو و متحدین اش همه به این اصول متعهد می باشند.

او می گوید: ((افغانستان در سالهای گذشته دستاوردهای قابل ملاحظه داشه، اما برای امنیت افغانستان، ثباث منطقه و برای امنیت ناتو بار دیگر به عقب برگشته نمیتواند.))

وی گفت:« سن نیمی نفوس در افغانستان از ۱۸ سال پایین تر است، آنها حاکمیت طالبان را به یاد ندارد، بعد از رژیم طالبان در افغانستان از اثرکمک های جامعه جهانی، ملل متحد، جامعه اروپا، ناتو ودیگران در هر عرصه پیشرفت های زیادی شده است.»

به گفته او، این همه باعث ایجاد ارگانهای قوی دموکرات در افغانستان شده است، جامعه مدنی فعال بوده و رسانه ها نیز از آزادی بیان برخودار است.

ستیفانو می گوید، جامعه جهانی یک افغانستان میخواهد که حقوق بشری، دموکراسی و قانون باید در آن حفظ و تامین باشد.

نماینده جدید ملکی ناتو در رابطه به گزارش اخیر ملل متحد در مورد دست داشتن طالبان با القاعده می گوید:« ناتو و متحدین آن حالات را از نزدیک نظارت می کند، این مهم و ضروری است که طالبان به وعده هایش متعهد بماند، بخصوص در مورد این تعهد که به القاعده و دیگر گروهای تروریستی اجازه نمیدهند که از خاک افغانستان امنیت کشورهای دیگر را در خطر بیاندازد.»

به گفته او، خلیلزاد نیز چند روز قبل گفته بود که آنها طالبان را از نزدیک نظارت می کند.

او می گوید: ((ما هم پیشرفت های اخیر را مشترکا نظارت می کنیم، طالبان باید هر چه زودتر مذاکرات بین الافغانی را آغاز کند تا به یک صلح دایمی تعهد خویش را نشان دهند.))

او در پاسخ به یک سوال در مورد خروج قوای خارجی از افغانستان گفت که ناتو و متحدین اش خروج قوت ها را براساس موافقتنامه پروسه صلح افغانستان در قطر، هماهنگ می سازند، اکنون ۱۶هزار سرباز ناتو و متحدین آن در افغانستان مستقر اند، این رقم به ۱۲هزار کاهش داده خواهد شد، در رابطه به اقدام بعدی تا کنون هیچ تصمیم گرفته نشده است و فرضا اگر تصمیمی گرفته میشود، نظر به اوضاع و حقایق زمینی بطور مشروط خواهد بود.

او می گوید: ((ماموریت آموزش حمایت قاطع ناتو دوام دارد، کمک های مالی و آموزشی ما با نیروی های افغان ادامه خواهند داشت.))

سفیر جدید ناتو می گوید، معضل افغانستان راه حل نظامی ندارد، همه باید در این بخش نقش خودرا ایفا کند تا به این معضل یک راه حل سیاسی پیدا شود، فرصت که فعلا به دست امده است، باید از آن هر چه زودتر استفاده اعظمی شود.

ستیفانو می افزاید، آنها برای همیشه در اینجا نمی مانند، مشترک آمدند و مشترکا می روند، اما خروج آنها مشروط به اوضاع می باشد.

او می افزاید: ((ما زمانی بیرون میشویم،تا اطمینان حاصل نماییم که افغانستان باردیگر به مرکز تروریستان جهانی مبدل نمی شود.))

موصوف از نیروی افغان ستایش کرد و گفت که آنها نهایتا قوی شده اند و افتخار می کند که در این آموزش ناتو نقش مهم ایفا کرده، اما می افزاید که نیروهای افغان اکنون نیز با چالش ها مواجه هستند.

او می گوید: ((نیروهای افغان مسوولیت های خویش را به شجاعت و قهرمانی به پیش می برند، طالبان باید بدانند که نمی توانند در میدان جنگ پیروز شوند.))

به گفته او، در نتیجه ماموریت آموزش ناتو و همکاری جامعه جهانی، نیروهای افغان مسلکی شده، نیروهای کماندو بی نظیر می باشند، قوماندانان قوی دارند و آنها یک نمونه افغانستان متحد می باشند.

ستیفانو از تفاهم سیاسی بین رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله استقبال کرده، افزود که جامعه جهانی ازین تفاهم که یک حکومت همه شمول را تشکیل داد، راضی است.

به گفته وی، هر دو رهبر باید اتحاد خود را حفظ داشته باشد و پیش برود، برای گفتگو با طالبان و جمهوریت، متحد بودن آنها مهم است.

نماینده ملکی ناتو در پیام خود به افغانها گفت، ایشان در شرایط سخت با مردم افغانستان ایستاده هستند و همکاری های خویشرا ادامه خواهند داد.

او می گوید: ((من تجربه شصت ساله از افغانستان دارم، پدرم اینجا دیپلومات بود، من افغانستان قدیم را دیده بودم و افغانستان کنونی راهمچنان، هر افغان باید بدون هراس حق تعلیم و زنده گی را داشته باشد. ناتو برای همین در اینجاست، همکاری می کند ما به امید یک افغانستان صلح امیز برای تمام افغانها می باشیم.))

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan