خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کوچی ها درغور از اخاذی های غیر قانونی شکایت دارند

کوچی ها درغور از اخاذی های غیر قانونی شکایت دارند

Jun 13, 2020 - 14:23

فیروزکوه(پژواک ۲۴ جوزا ۹۹):شماری از کوچیان و نمایندگان شان در ولایت غور می گویند که حین نقل مکان از یک ولایت به ولایت دیگر برخی افراد و اشخاص زور مند از نزد شان پول ویا مواشى اخذ می کنند.

آنان از حکومت می خواهند که محل مناسب براى استقراردايمى  آنها درنظرگرفته شود تا در کنار حل سایر مشکلات، کودکان شان نیز شامل مکتب شده و از نعمت تعلیم بهره مند شوند.

به اساس معلومات سالنامۀ احصائیوی اداره احصائیه و معلومات افغانستان درسال ۱۳۹۹ نفوس کوچی ها درافغانستان، ۱،۵ میلیون تن تخمین شده است.

اقوام کوچی، همه ساله با فرارسیدن فصل بهار از مناطق جنوبی افغانستان وارد مناطق مرکزی و از آنجا وارد مناطق شمالی می گردند و برخی از قبیله های آنان در مسیر راه ها با خریداری علف چرها زندگی شان را ادامه می دهند.

اقوام کوچی که در غور زندگی می کنند با انتقاد از عدم توجه حکومت می گویند، که اکنون با مشکلات و چالش های زیاد مواجه هستند.

آنان ادعا می کنند که از یکسو برخی مردم و زورمندان در مسیر راه ها آنان را مورد آزار اذیت قرار میدهند از سوی دیگر نیروهای امنیتی از آنان تحت نام مالیه اخاذی می کند.

الله گل یک تن از این کوچی ها به آژانس خبری پژواک گفت:« ما را مردم در مسیر راه آزار می دهند باید به آنها گوسفند بدهیم به بهانه های مختلف میآیند با تفنگ از ما پول می خواهند وقتى سر پوسته های دولت می آیم  سرباز ها ازما پول می گیرند  مى گويند که مالیه دولت را بدهید در صورتیکه دولت از خود قانون دارد ؛اما اینها میگیرند اگرندهیم  ما را میزنند.»

موصوف از حکومت می خواهد، که جهت استقرار دايمى شان برای آنان مکان مناسب فراهم گردد، تا از خدمات دولتی مستفید شوند.

سیدالله یک تن دیگر از کوچیان در این ولایت گفت:«دولت به ما همکاری کند جای دايمى بدهد ، جایداد نداریم، مکتب نیست طفل های ما درس بخواند، کلینيک هم نیست که وقتی مریض شویم برویم.»

از سوی دیگر مسئولان محلی در غور نیز از مشکلات  اقوام کوچی در این ولایت ابراز نگرانی می کنند، و روی همکاری با این قشر تاکید دارند.

محمد نبی احمدزی آمرکوچی ها در ولایت غور به پژواک گفت که اقوام کوچی در این ولایت با مشکلات زیاد روبرو هستند.

وی می گوید، مشکلات و چالش های کوچی ها را با مسئولان صحی و آموزشی در این ولایت در میان گذاشته اند، و تلاش می کنند، مشکلات آنان کاهش یابد.

آمر کوچی ها درغور، عدم موجودیت مکان مناسب بودو باش برای اقوام کوچی و اخاذی از سوی مردم را چالش دیگری میداند، که سد راه اقوام کوچی در این ولایت وجود دارد.

وی افزود:« کوچی ها در ولایت غوراز وضعیت خوبی زندگی برخوردار نیستند به چند دلیل یکی اينکه در عرصه تعلیم و تربیه به آنها هیچ اقدام صورت نگرفته است، امنیت آنان تامین نمی شود و همچنان تفنگداران و مردم هم آنها را ازار و اذیت میکنند که خیلی جای تاسف است ما بارها این مشکلات را با مسئولان در میان گذاشته ایم امیدواریم توجه شود.»

به گفته وی، در حدود ۲۵ هزار کوچی از هشت ولایت همجوار در فصل بهار به ولایت غور سرازیر شده و برای مدت در این  ولایت زندگی شان را سپری می کنند.

به اساس ماده چهاردهم قانون اساسی افغانستان: دولت برای انکشاف زراعت و مالداری، بهبود شرايط اقتصادی، اجتماعی ومعيشتی دهقانان ومالداران واسکان وبهبود زندگی کوچيان، در حدود بنيهء مالی دولت ، پروگرامهای موثر طرح وتطبيق می نمايد.
دولت به منظور تهيهء مسکن وتوزيع ملکيتهای عامه برای اتباع مستحق ، مطابق به احکام قانون و در حدود امکانات مالی، تدابير لازم اتخاذ می نمايد.

ازسوى هم احمد صابر نوری رئیس معارف ولایت غور میگوید که آنان به دلیل رهگذر بودن این اقوام نمی توانند خدمات تعلمیمی را به انان فراهم کنند.

اما موصوف می گوید که کورس های سواد آموزی را همه ساله برای کوچی ها فراهم کرده اند.

د رعين حال مسولان امنیتی، اخاذی نیروهای امنیتی را از کوچیان رد میکنند و میگویند که انان آماده تامین امنیت و همکاری با این افراد هستند.

اقوام کوچی از قشر مالدار افغانستان است، که جهت چرش مواشی شان از یک ولایت به ولایت دیگر می کوچند، کوچی ها عدم دسترسی به صحت و تعلیم و تربیه را از چالش های مهم شان میدانند، و روی رسیدگی به این مشکلات شان تاکید دارند.

محمدعارف عابر سخنگوى والی غور درمورد تقاضای کوچی ها مبنی بر این که جای برای بود باش شان مشخص و زمین براش شان توزیع شود،  گفت:« اینها رهگذر هستند نمی شود جای مشخص به آنها در نظربگیریم.»

موصوف بیشتر در این زمینه صحبت نکرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan