خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

با وجود استملاک نیز کار بازسازی خانه احمد شاه بابا آغاز نشده است

با وجود استملاک نیز کار بازسازی خانه احمد شاه بابا آغاز نشده است

Jun 23, 2020 - 16:36

کندهار (پژواک، ۳ سرطان ۹۹): حدود یک سال میشود که کار استملاک خانه احمد شاه بابا در کندهار انجام شده اما کارهای بازسازی آن تا هنوز شروع نشده، در حالی که قسمت های این خانه با تهدید تخریب شدن رو به رو است.

این خانه احمد شاه بابا بنیان گزار افغانستان کنونی ۳۰۰ سال قدامت دارد، قبلاً وارثان وی درآن زندگی میکردند که به اساس حکم رییس جمهور، استملاک و بنا به یک توافق به شاروالی کندهار تسلیم داده شد.

حدود یک سال قبل زمانی که رییس جمهور به کندهار سفر کرده بود، این خانه را از نزدیک دید و وعده سپرد که این مکان تاریخی را به مثل قصر سلام خانه ارگ بازسازی خواهد کرد.

مدتها گذشت اما نه تنها که کار بازسازی آن آغاز نشد، بخاطر بی توجهی شماری از قسمت های این خانه تاریخی با تهدید تخریب روبرو است.

باشندگان شهر کندهار میگویند، نظر به کارنامه های احمد شاه بابا، خانه وی باید به صورت اصلی بازسازی شود.

عزت الله امید فعال فرهنگی و باشنده ناحیه چهارم شهر کندهار به آژانس خبری پژواک گفت، رییس جمهور وعده بازسازی این خانه و مبدل ساختن آن را به یک پارک ملی و موزیم کرده بود اما این کار تا هنوز آغاز نشده است.

وی افزود، متاسفانه قسمت های این خانه با تهدید از بین رفتن روبرو است، اگر به آن توجه نشود و کار ساخت آن هر چه زودتر آغاز نشود، بناً تهدید تخریب شدن تمام خانه وجود دارد.

وی میگوید، طوریکه مسوولین حکومتی وعده کرده اند، خانه احمد شاه بابا به سطح جهانی یک مکان با ارزش برای گردشگران است.

علی احمد باشنده دیگر شهر کندهار نیز بی توجهی به خانه احمدشاه بابا امپراتور و بنیان گزار افغانستان فعلی را جفای بزرگ میپندارد.

وی به پژواک گفت: ((با تاسف که طی چند سال گذشته مقبره های قاتل ها، دزدان، فاسدان و قهرمانان فقط به نام روشن شدن، میلیون ها افغانی به مصرف رسید، اما خانه یک امپراتور و بنیانگزار افغانستان معاصر در وضعیت بد قرار دارد.))

موصوف از مقامات خواست که در قدم نخست به این خانه توجه کنند که تخریب نشود و در قدم دوم مطابق وعده امور بازسازی اش آغاز شود.

فیض محمد کاکر یک شخص با رسوخ شهر کندهار به آژانس پژواک گفت، خانه احمد شاه بابا در کوچه سدوزی های شهر کندهار از نزد نواسه های وی به ارزش ۱۰ میلیون دالر استملاک شد و آنها این خانه را خالی کردند، اما اکنون به آن توجه نمیشود، در حالیکه باران سال گذشته آن را سخت متضرر ساخته است.

وی افزوده است: ((قسمی که دیده میشود، حرمسرای بابا چهار دالان بزرگ دارد که یک دالان تاریخی آن تخریب شده و هیچ کسی از آن نگهداری نمیکند.))

وی میگوید، این خانه تاریخی خام جور شده، راه بیرون رفت آب باران ندارد، زمانی که وارثان احمدشاه بابا در این خانه زندگی میکردند، آب های دند شده باران را توسط ماشین بیرون میکشیدند.

موصوف بر مقامات مربوط صدا میزند که به این مکان تاریخی توجه کند و هر چه زودتر غم ساخت آنرا بخورد.

حکمت الله افغان رییس اطلاعات و فرهنگ کندهار نیز بر تخریب نقاط این خانه تاریخی ابراز نگرانی کرد است.

افغان به پژواک گفت، نه تنها این یک خانه تاریخی، بل مکان های تاریخی زیادی به همچو تهدید مواجه است.

وی میگوید، بار بار از اداره مرکزی درخواست بازسازی و محافظت ابدات تاریخی را کرده است.

به گفته او، این خانه بعد از استملاک به شاروالی کندهار تسلیم داده شده است.

اما شاروال کندهار میگوید، حدود یک سال میشود که این خانه از نواسه های احمدشاه بابا استملاک شده و از سوی اینها نگهداری میشود اما بخاطر بازسازی اش تا کنون بودجه اختصاص داده نشده است.

انجنیر محمد حنیف مسوول امور ساختمانی شاروالی کندهار میگوید این خانه اکنون در اختیار شاروالی است که بخاطر محافظت و مراقبت آن چند گماشته شده اند.

اما وی یاداوری کرد که تا کنون برای بازسازی این خانه بودجه اختصاص نشده و منتظر هدایت اداره مرکزی در این بخش اند.

بهیر احمدی سخنگوی والی کندهار به آژانس خبری پژواک گفت، سال قبل اداره ولایتی کندهار، شاروالی، وزارت شهرسازی، وزارت مالیه، با مالکین خانه احمد شاه بابا توافق ۹ ماده یی امضا شد که بشمول خانه و حرام سرای احمد شاه بابا، ۱۸ باب خانه که مساحت آن به ۷ هزار متر مربع میشود، ملکیت دولت شد که ریاست اطلاعات و فرهنگ تسلیم داده خواهد شد.

وی میافزاید، در نظر است که این خانه تاریخی به صورت موزیم تاریخ ساخته خواهد شد که به سطح ملی و بین المللی برای سیاحان مکان با ارزش است و آنها خواهند توانست که به صورت خوب و از نزدیک معلومات را در مورد کارنامه های احمد شاه بابا و مربوط تاریخ به دست آورند.

به گفته او، اداره ولایتی برای نگهداشت و ساخت این خانه تاریخی متعهد است و در این بخش تلاش های خود را آغاز کرده است.

خانه امپراتور بزرگ احمد شاه بابا در کوچه سدوزی های شهر کندهار است که اکنون هم به همان صورت قبلی پا بر جا است.

این خانه صد ها سال قبل به هدایت خود احمد شاه بابا از سوی معماران فنی و تخصصی به سبک بخارایی اعمار شده سه بخش دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan