خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانو جرگه: قاچاق ۳۲ دستگاه "ونتلاتور" بررسی وعاملان آن مجازات شوند

مشرانو جرگه: قاچاق ۳۲ دستگاه "ونتلاتور" بررسی وعاملان آن مجازات شوند

Jun 23, 2020 - 14:30

کابل(پژواک،۳سرطان ۹۹): رییس و برخی اعضای مشرانو جرگه، به بررسی جدی «قاچاق دستگاه های تنفس مصنوعی به پاکستان» تاکید نموده می گویند، کسانی که در قاچاق این دستگاه ها دست دارند، باید شناسایی و مجازات شوند.

بر اساس گزارش آژانس خبری پژواک که دیروز منتشر شد، ۳۲ دستگاه تنفس مصنوعی (ونتلاتور) که برای مقابله با ویروس کرونا با افغانستان کمک شده است، درحالی به پاکستان قاچاق شده که  مبتلایان به بیماری کرونا در کشور به دلیل کمبود اکسیجن جان میدهند.

این گزارش به شکل گسترده دررسانه و صفحات اجتماعی بازتاب یافت و امروز  درجلسۀ عمومى مشرانوجرگه نیز در مورد بحث صورت گرفت.

عبدالوهاب عرفان عضو مشرانوجرگه در نشست امروز این جرگه گفت که این گزارش باید مستند سازی شود و کسانی که در قاچاق این دستگاه ها دست دارند شناسایی و مجازات شوند.

او افزود:«شماری از افغان ها به خاطر نبود دستگاه های تنفس مصنوعی جان های شان را از دست دادند، اما متاسفانه این دستگاه های کمک شده قاچاق می شود، کسانی که به دلیل نبود این دستگاه ها جان داده، قاچاقبران و دزدان این دستگاه ها قاتلان آنها می باشند.»

محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانوجرگه نیز گفت که شماری از دستگاه های تنفس مصنوعی به سرقت برده اشت و باید با این قضیه برخورد قانونی شود.

سید صفی الله هاشمی عضو دیگراین جرگه گفت:«در حالی ۳۲ دستگاه به پشاور قاچاق شده است که مردم به کمک های جامعه جهانی نیاز دارد، سهل انگاری دراین شرایط پذیرفتنی نیست، امیداور هستیم این قضیه بررسی شود و کسانی که دراین قضیه دست دارند به پنجه قانون سپرده شوند.»

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز خواهان بررسی قاچاق دستگاه های یاد شده شدند.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه گفت که پژواک یک رسانه معتبر است و گزارشی را که به نشر رسانده حتماً مستند سازی کرده است.

وی از ریاست عمومی امنیت ملی خواست تا به گونه اى مشترک با پژواک این قضیه را بررسی کند.

مسلمیار همچنان از رییس جمهور خواست تا با این قضیه برخورد جدی داشته باشد.

وی افزود:«کسانی که به دلیل مشکلات تنفسی در نتیجه ویروس کرونا و نبود این دستگاه ها در کشور جان داده اند، دزدان و قاچاقبران این دستگاه ها قاتلان آنها هستند و باید به اشد مجازات محکوم شوند.»

به گفته مسلمياز، این قضیه باید به شکل عادلاانه و بی طرفانه بررسی شود و هر مقام و کارمند دولت که در هر سطح باشد و در قاچاق این دستگاه ها دست داشته باشد، شناسایی و مجازات شوند.

او می گوید، در شرایط فعلی که افغانستان با ویروس کرونا درگیر است و با مشکلات کمبود وسایل طبی رو به رو می باشد، دزدی این دستگاه ها خیانت ملی شمرده می شود.

داکتر شفیق الله شهیم معین مالی و اداری وزارت صحت عامه، امروز در یک نشست خبری گفت که قاچاق این دستگاه ها واقعیت ندارد و این وزارت از مجرای کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه یی این گزارش را به بررسی می گیرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement