خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

معلولین و ورثۀ شهدا درفارياب حقوق چند سالۀ شانرا دريافت نکرده اند

معلولین و ورثۀ شهدا درفارياب حقوق چند سالۀ شانرا دريافت نکرده اند

Jun 25, 2020 - 15:49

میمنه(پژواک،۵ سرطان۹۹): تثبيت معلوليت و مشاهده بدن زنان معلول توسط مردان درفارياب درحالى با انتقاد هاى تند مواجه گرديده که  شمارى ازمعلولین و ورثۀ شهدا در فاریاب  مى گويند که به دليل مداخله زورمندان، حقوق چند ساله شانرا دريافت نکرده اند .

مسوولین در ادارۀ شهدا و معلولین فاریاب، مداخله زورمندان در قسمت اجرای حقوق معلولین و ورثه شهدا را پذیرفته می گویند که، در آغاز سال مالی بیش از ۵۸۰ میلیون افغانی تخصیص برای پرداخت معاشات در بانک انتقال یافت در ۳۳ ولایت افغانستان معاش پرداخت گردید؛ اما وزارت مربوطه بهانه ی را پیش نموده مکتوب داده است که بدون بررسی اسناد افراد داراى معلوليت ، معاشات اجرا نگردد.

 اين درحاليست  که همه روزه صدها تن از افراد داراى معلوليت و ورثه شهدا به شمول زنان و کودکان در هوای گرم تابستان در محوطه و اطراف اداره شهدا و معلولین فاریاب بدون رعایت حفظ الصحه، فاصله و توصیه های داکتران غرض پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا، تجمع می کنند تا اسناد معلولیت آنان از سوی اعضای کمیتۀ موظف ، بررسی و مستحق دریافت معاش گردند.

برخی از افراد داراى معلوليت و ورثه شهدا از بررسی معلولیت و مشاهده بدن زنان معلول، توسط اعضای کمیته بررسی اسناد معلولین که مردان هستند انتقاد نموده می گویند که، در شرایطی داکتر زنان در جامعه وجود داشته باشد مشاهده بدن زنان معلول از جانب مردان به هیچ عنوان قابل قبول نمی باشد.

در عين حال مسوولین اداره شهدا و معلولین این اعتراض را پذیرفته می گویند که، به مقام ولایت پیشنهاد کرده اند تا یک عضو هیات باید زن معرفی شود.

سخی محمد یکی از افراد داراى معلوليت  از ولسوالی شیرین تگاب این ولایت به آژانس خبری پژواک گفت که، چهار برادرش در دفاع از وطن علیه مخالفین مسلح جان باختند ،خودش هر دو چشمش را از دست داده  کدام درآمدى ندارد تا هنوز معاش سال ۹۹ را نگرفته دو هفته میشود به اداره شهدا و معلولین سرگردان است؛ اما برایش جواب میدهند و می گویند که اسناد ندارد.

موصوف گفت که، سال های گذشته وقتی معاش معلولین حواله می شد در اداره شهدا و معلولین از ۱۵ هزار افغانی پنج هزار و از ۳۰ هزار ده هزار می گرفتند ومعاش اورا اجرا می کردند.

وی افزود که، خیلی افراد را می شناسد از بابت پول شهدا و معلولین صاحب ساختمان ها، موتر ها و سرمایه شدند آنها قطعاً خوش نیستند که اسناد معلولین بررسی شود و مستحقین واقعی معاش بگیرند از همین رو اسناد را پنهان و کارشکنی می کنند.
یکی از ورثه شهدا در بین بیش از دوصد تن فریاد می کشید و می گفت:« نصف همین افرادی که اینجا جمع شده اند کمیشن کار هستند از ۱۵ هزار، پنج هزار و از ۳۰ هزار ۱۰ هزار افغانی می گیرند، قبلاً من خودم مجبور شدم پول دادم، معاشم خيلى زود اجرا شد. نصف دیگر این مردم را که میبینی از ترس شان چیزی گفته نمتوانند.»

وی می گوید که، فردی را می شناسد که، ۱۳ عسکرش معاش معلولیت دارند وقتی برای معلولین تخصیص بیاید او اولین فردی است که حاضر شده با زور سلاح معاشات افرادش را اجرا می کند.

غلام محمد باشنده منطقه لولاش ولسوالی کوهستان فاریاب می گوید که، او افسر بود در راه دفاع از وطن دستانش از کار افتاد واو را مستحق معاش دانستند، از سه سال بدینسو کارت و کتابچه معلولیتش مفقود بود حالا پیدا کرده؛ اما نمیداند که معاش سه ساله را کی گرفته است؟

وی گفت که، ماه هاست به اداره شهدا و معلولین سرگردان است امروز و فردا می کنند، گاه می گویند اسنادت وجود ندارد و گاهی کارت بانک مفقود شده ،نمیداند عرض خود را به کی بگوید؟.

ضابط ، نام معلول دیگریست می گوید:«شکم رییس جمهور، داکتر عبدالله، وزیر، والی و رییس اداره مربوطه اش سیر است از حال معلولین و بازمانده گان شهدا خبر ندارند، به خاطر وطن پای خوده از دست دادیم حالی نه معاش دارم اولادهایم گشنه هستند،  چرا معاشات ما اجرا نمی شود.»

او که فریاد می کشید به پای مصنوعی خود می کوبید و دختر معلولی را از بین تجمع کشیده به مقابل کمره قرار داده گفت:« این نداشتن پای اسناد نیست، سه دختر یک خانوده معلول و معیوب اند از ۲۰ روز بدینسو با قبول مصارف از ولسوالی المار در شهر میمنه می آیم اما هيچ کسى صداى مارا نمى شنود.»

دو تن از معلولین از ولسوالی غورماچ که تحت کنترول مخالفین مسلح است می گویند که، ۴ هفته میشود پشت اداره شهدا و معلولین سرگردان اند اسناد و معلولیت شان پیدا نمیشود امروز و فراد می گویند.

آنان گفتند:« وقتی از غورماچ بخاطر گرفتن معاش در شهر میمنه می آییم طالبان متهم میسازند که شما افراد دولتی هستید، در ساحه دولت میگویند شما ریش دارید طالب و انتحاری هستین، روز سه بار سرباز اداره شهدا تلاشی نموده می گوید انتحاری نباشین، بخدا خسته شدیم از هوتل والا و از کرای موتر قرضدار هستیم ،پول نداریم ، پیام ما را به رئییس جمهور برسانید اگر معاش نمی دهند باید همه را جواب بدهند مردم را اذیت نکنند.»

برخی معلولین و وارثه شهدا، از خویشخوری اعضای کمیته بررسی اسناد ها نیز شکایت نموده گفتند که، هیات اسناد افرادی که می شناسند یا مربوط به زورمندان و کمیشن کاران است زوتر بررسی می کنند افراد بی واسطه هفته است سرگردان اند.

حاجی جنت گل رئیس شورای معلولین می گوید که، در سطح فاریاب بیش از ۲۵ هزار معلول و ورثه شهدا مستحق معاش اند، اما علاوه بر آنکه معاش سال ۹۹ اجرا نشده، بلکه معاش ۹ هزار تن از سال ۹۸، ۶ هزار تن از ۹۷، ۵ هزار تن از ۹۵، ۴ هزار تن از ۹۴ و بیش از ۳۰۰ تن از سال۱۳۹۳ باقیمانده است.

جنت گل، دلیل ماندن معاشات سال های قبل هزاران معلول و ورثه شهدا و همچنان اجرا نشدن معاش ۹۹ را، اعطای تخصیص کم از سوی وزارت مالیه و همچنان مداخله زورمندان در امور اداره شهدا و معلولین عنوان نموده افزود که، بعضی زورمندان مداخله می کنند، زنگ می زنند و سفارش می دهند که معاش افراد مورد نظرش باید اجرا شود و این موضوع سبب میشودکه افراد مستحق و معلول واقعی که زور ندارند نتوانند معاش شانرا بگیرند.

وی افزود که، بیش از ۵۸۰ میلیون افغانی تخصیص برای معاشات ۹۹ در آغاز سال مالی در بانک انتقال یافته است، اما وزارت هياتی متشکل از ۱۵ نفر از ارگانهای مختلف را توظیف نموده ومکتوب داده  که بدون بررسی اسناد معلولین معاش اجرا نشود در حالیکه به جز از فاریاب در ۳۳ ولایت به شمول کابل بدون بررسی اسناد معلولین، معاشات شان به حکم وزیر موجود اجرا گردیده است.

رییس شورای معلولین فاریاب نیز شکایت معلولین در رابطه به بررسی و مشاهده معلولیت و بدن زنان توسط مردان را، تائید نموده می افزاید که، این موضوع حساس برانگیز انتقاد تند مردم را به همراه داشته هیچ کس قبول نمی کند که، یک مرد نا محرم دامن یک زن را بالا کند و بدن وی را ببیند.

وی گفت که، راجع به اين موضوع با هیات بررسی و نیز سرپرست اداره شهدا و معلولین صحبت نمود تا مقامات بخواهند یک نفر داکتر اناث برای بررسی معلولیت زنان توظیف گردد.

بابر باغبان باشی سرپرست اداره شهدا و معلولین فاریاب، تمام شکایات و محروم شدن معلولین از حقوق و امتیازات شانرا ناشی از مداخلات زورمندان و بی عدالتی در اجرای معاشات دانسته می گوید که، به حکم رئیس جمهور کمیته تدقیق و بر رسی اسناد متشکل از پنج نهاد ایجاد شده تا مستحقین واقعی را بر رویت اسناد شناسایی و معاش شانر حواله کنند.

وی افزود، در سطح فاریاب حدود ۲۵ هزار معلول و بازمانده شهدا به شمول نظامیان راجستر شده اند و کمیته روزانه ۳۰۰ تن را بررسی می کنند و به زودی معاشات شان اجرا خواهد شد.

وی نیز می پذیرد که در ترکیب کمیته ۱۵ نفری تدقیق و بررسی اسناد معلولین هیچ خانمی وجود ندارد که زنان را مشاهده و معلولیت شانرا تثبیت کند و این کار توسط مرد ها صورت می گیرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan