خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نظارت از ونتلاتورها: ادعای سپردن ونتلاتورهای جدید از طرف وزارت صحت به ننگرهار نادرست است

نظارت از ونتلاتورها: ادعای سپردن ونتلاتورهای جدید از طرف وزارت صحت به ننگرهار نادرست است

Jun 30, 2020 - 15:42

جلال اباد (پژواک، ۱۰ سرطان ۹۹): مقامات ولایت ننگرهار می گویند که وزارت صحت عامه به منظور مبارزه علیه کرونا هیچ ونتلاتور جدید نداده است اما سه ماه پیش، زمانیکه وزیر صحت عامه به این ولایت سفر کرده بود، به رسانه ها گفته شده بود که ۶ ونتلاتور، به هزینه ۹۶ هزار دالر امریکایی کمک کرده است.

از سوی دیگر پژواک لست تعداد مجموعی ونتلاتورها را از وزارت صحت عامه و ریاست مربوطه ننگرهار بدست آورده که ضمن اثبات این خبر تفاوت ارقام ونتلاتورها نیز در آن واضح شده است.

در لست که از سوی وزارت صحت عامه به آژانس خبری پژواک سپرده شده است، در آن تعداد کل ونتلاتورها در ننگرهار بیست پایه نشان داده شده است؛ اما از روی لست ریاست صحت عامۀ ننگرهار معلوم می شود، که در مجموع ۲۲ ونتلاتور است، که از آن جمله پنج آن غیر فعال میباشد.

شاه محمود میاخیل والی ننگرهار بتاریخ سوم سرطان در پاسخ به شکایات مردم در رابطه به این ماشین ها در صفحۀ فیسبوک خود نوشته است که هیچ ونتلاتور جدیدی بخاطر مبارزه علیه کرونا به این ولایت کمک نشده و نه هم برای خرید آن به آنها پول داده شده است.

وی نوشته بود: "در شفاخانۀ گرده هشت پایه ونتلاتور از سابق موجود بود، که به خواست وزیر صاحب یکی آن به ولایت کنر و دیگر آن به ولایت لغمان دادیم، اگر کسی ثابت ساخت که کدام بل بنام ونتلاتور داده شده است، هم از آن تقدیر خواهد شد و هم مسوولین را به څارنوالی معرفی میکنم."

همچنان داکتر نصیراحمد درانی رئیس صحت عامه نیز گفته والی را تایید کرده بود و در صفحۀ فیسبوک خویش نوشته بود که شش پایه ونتلاتور در بخش تجرید و هفت پایه دیگر در ای سی یو موجود است، نه بل آن نوشته شده، نه دزدی شده، نه گم شده و نه هم به جای دیگری انتقال یافته است.

اما این اظهارات آنها در تضاد با آن سخنان سه ماه پیش آنها است که در رابطه به کمک شش پایه ونتلاتور به هزینه ۹۶ هزار دالر امریکایی از طرف وزارت با مرکز کرونای ننگرهار اظهار کرده بودند.

دفتر رسانه های ولایت ننگرهار و همچنان ریاست صحت عامۀ این ولایت در صفحات فیسبوک خود بتاریخ ۱۰ حمل ۱۳۹۹ این گزارش ها را به نشر رسانده است که وزارت صحت عامه برای شفاخانۀ تجرید ننگرهار به هزینه ۹۶ هزار دالر ۶ پایه ونتلاتور کمک انجام داد.

دفتر رسانه و همچنان ریاست صحت عامۀ ننگرهار در صفحات فیسبوک خود بتاریخ ۱۰ حمل ۱۳۹۹ ویدیوهای شاه محمود میاخیل والی ننگرهار و داکتر فیرزوالدین فیروز وزیر اسبق صحت عامه را نیز به نشر رسانده بود که موضوع موجودیت ونتلاتورهای جدید را بطور واضح ثابت می کند.

کاپی لست که از طرف ریاست صحت عامۀ ننگرهار در رابطه به ونتلاتورها به وزارت صحت عامه ارسال شده و کاپی آن به دسترس پژواک قرار گرفته است؛ در آن لست واضح شده که سه ماه قبل ۶ پایه ونتلاتور کمک شده به ارزش ۹۶ هزار دالر بدست داکتر فیروزالدین فیروز، جدید نبوده، بلکه از شفاخانۀ گرده ننگرهار انتقال داده شده است.

در قسمت فوقانی لست ریاست صحت عامه یک یاداشتی است، آن واضح می سازد که: «تمام ونتلاتورها از قبل موجود بوده و شش پایه ونتلاتور از بخش شفاخانه گرده ولایت ننگرهار، برای حالت های وخیم کرونا به شفاخانه کرونا انتقال یافته و همه آن فعال می باشد.»

در این لست ها این هم واضح شد که سخنان رئیس صحت عامه ننگرهار و وزارت صحت عامه در مورد ارقام دقیق ونتلاتورها یکسان نبوده و هر دوی آنها ارقام متفاوتی ارایه می کنند.

از روی ارقام وزارت صحت عامه، در کل ۲۰ پایه ونتلاتور در ننگرهار موجود بوده و از اغاز بحران کرونا از طرف وزارت هیچ کمک صورت نگرفته است ونه هم در ننگرهار خریداری شده است.

در پایان کاپی نخست لست ارسال شده از طرف ریاست این ولایت به وزارت صحت عامه آمده است که در کل ۱۹ ونتلاتور در ننگرهار موجود بوده که از جمله چهار پایه آن غیر فعال و ۱۳ پایه دیگر آن در بخش General ICO شفاخانه حوزوی و ۶ پایه دیگر آن در بخش تجرید کرونا موجود است.

در کاپی نخست لست داده شده ونتلاتورها، داکتر نصیراحمد درانی رئیس صحت عامه ولایت ننگرهار نیز دستخت کرده است.

صحت عامه ولایت ننگرهار به آژانس خبری پژواک یک لست ونتلاتورها نیز سپرده است، آن لست واضح می سازد که در این ولایت در مجموع ۲۲ ونتلانتور موجود بوده که از این میان ۵ پایه آن غیر فعال بوده و در لست یاده شده پس از آن تغییر آمده است که ریاست صحت عامه به وزارت صحت عامه ارسال کرده است.

در بخش پایانی لست ریاست صحت عامه ولایت ننگرهار یک نوت میباشد و از آن معلوم میشود که در کل ۲۲ پایه ونتلاتور در این ولایت موجود بوده که از جمله ۱۳ پایه آن به شفاخانه حوزوی گرده (General ICO) و شش پایه دیگر آن به شفاخانه تجرید کرونا انتقال داده شده است و سه پایه ونتلاتور دیگر مربوط به پروژه (BPHC) به دو ولسوالی (غنی خیل و خوگیانی) و یک پایه آن در مرکز صحی سلطان پور موجود است.

در لست ونتلاتورها به تمام ۲۲ ونتلاتورها نوشته شده است که همه این ونتلاتورها وزارت نه، بلکه ۷ پایه آن از سوی مطیع الله، مقیم در کشور دنمارک، کمک شده است.

یک منبع به آژانس خبری پژواک گفت، که این سه ونتلاتورهای اخیر نیز ملکیت وزارت صحت عامه نبوده، بلکه از سوی موسسه ای است که در ولسوالی ها به مردم خدمات صحی عرضه می کند.

در اخیر کاپی لست دوم ونتلاتورها، داکتر نصیراحمد درانی رئیس صحت عامه ولایت ننگرهار امضا نکرده، اما سه تن دیگر آنرا امضا کرده است.

عطاالله خوږیانی سخنگوی والی ننگرهار نیز می گوید که این ماشین ها در یکی از شفاخانه های دیگر در ننگرهار موجود بوده و به مرکز تجرید کرونا داده شد و از مرکز انتقال نه یافته بود.

وی افزود، در آنزمان گفته نشده بود که گویا این ماشین ها وزیر با خود از کابل آورده بود، بلکه از قبل موجود بود.

اما شورای ولایتی ولایت ننگرهار وشماری از فعالین مدنی نگران هستند که این نوع اظهارات ضد و نقیض نماینگر این است که در این بخش فساد گسترده صورت گرفته است.

سهراب قادری عضو شورای ولایتی به آژانس خبری پژواک گفت، اینکه در گزارش نخست می گویند، که ونتلاتورها با ایشان کمک شده و حالا می گویند که از قبل موجود بود، این خودش نماینگر فساد است.

او می گوید، اینکه پژواک گزارش قاچاق ونتلاتورها را منتشر ساخت، حالا حکومت به والیان ولایات امر کرده که با نشر این نوع خبرها، تحقیق آژانس خبری پژواک در رابطه به این فساد را بی ارزش جلوه دهد، اما مردم حالا فهمیده و از آژانس خبری پژواک حمایت وسیع نشان داده است.

همچنین شکیب شریفزی یک تن از فعالین مدنی به پژواک گفت، یا سه ماه قبل گزارش همکاری ونتلاتورها اشتباه داده شده است و یا هم اظهارات فعلی والی و رئیس صحت عامه ولایت ننگرهار اشتباه است که به مردم معلومات نادرست داده و این عمل نیز فساد تلقی می شود.

گزارش پنجم نظارت سلسله ونتلاتورهای آژانس خبری پژواک

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement