خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باغداران درفاریاب ازتوقف کار۸۴۱ پروژه زراعتى شاکى اند

باغداران درفاریاب ازتوقف کار۸۴۱ پروژه زراعتى شاکى اند

Jul 01, 2020 - 17:32

میمنه(پژواک،۱۱سرطان۹۹): باغداران ۱۲ ولسوالی فاریاب بخاطر متوقف ساختن صدها پروژه زراعتى ازسوى دولت، دست به اعتراض زده مى گويند که  ۵۰ درصد مواد پروژه ها را از بازار قرض گرفته اند.

رییس اداره زراعت و مالداری اين ولايت به پژواک تائید کرد که بر اساس مکتوب وزارت زراعت، کار پروژه هاى را که تا ۳۰ درصد تطبیق گردیده بود متوقف ساخته اند.

 اما والی فاریاب می گوید پروژه های یاد شده از بودجه ملی و از کمکهای فوق العاده رییس جمهور تمويل مى گرديد که غرض تعدیل به پارلمان فرستاده شده  و خوشبختانه امروز تصویب گردید وبايد کار آنها ادامه یابد.

به اساس معلومات این ریاست، ۸۴۱ پروژه شامل  ۳۵۰ باب کشمش خانه، ۱۰۰ دستگاه کشمش،۱۰۰ باب ذخیره گاه پیاز، ۲۲۰ باب ذخیره گاه کچالو، ۶۵ دستگاه سولری خشک کننده میوه وسبزیجات، و شش سردخانه سیب می باشد .

منبع می افزاید کار ساخت این پروژه ها که بیش از ۳۶۰ میلیون افغانی هزینه برمی دارد، در ۳۰ ثور سال روان  آغاز شده بود.

محمد صدیق رییس یکی از شورا های انکشافی ولسوالی قیصار که به نمايندگى از معترضين صحبت مى کرد به پژواک گفت که، از مجموع پروژه ها ۱۸۰ کشمش خانه سهم آن ولسوالی بود که تا ۵۰ فیصد کار آنها به اعتبار شورا ها و یا از امکانات شخصی باغداران تکمیل گردیده؛ اما پارلمان بودجه پروژه ها را تصویب نکرده به همین اساس وزارت کار پروژه ها را متوقف ساخته است.

بگفتۀ اى موصوف، کشمش یکی از اقلام مهم صادراتی افغانستان است و ساختن کشمش خانه ها، اقتصاد باغداران را تقویت ، کیفیت تولید را بالا می برد و به کشمش کشور بیشتر شهرت می بخشد باید موضوع جدی گرفته شود.

حاجی نورالله رئیس شورای انکشافی ولسوالی گرزیوان ويکى ديگرازاين معترضين می گوید که، ۱۵۵ سرد خانه در آن ولسوالی ساخته می شود، مردم با گرفتن قرض کار پروژه ها را آغاز کردند، هر کدام آنرا ۳۰ تا ۵۰درصد اعمار نمودند، اما حالا شورای ملی مشکل ایجاد نموده پول پروژه ها را تصویب نمی کند.

وی افزود :« در۱۹سال گذشته با وجود سرازیر شدن میلیارد ها دالر کمک های جهان، برای اولین بار دولت مهربان شد و به باغداران و زارعین چند پروژه کوچک داد؛ اما پروژه ها را به چالش مواجه ساختند.»

او هشدار داد، اگر پول مردم پرداخت نشود با بیل و کلند  تعمیر اداره زراعت  را ویران خواهند کرد.

عبدالکبیر فرزام رییس اداره زراعت فاریاب تائید می کند که، مکتوب رسمی از جانب وزارت مواصلت کرده تا به شورا های انکشافی ابلاغ شود کار پروژه ها را متوقف بسازند.

فرزام گفت که، بودجه ۸۴۱ پروژه ۳۶٠ میلیون افغانی است که مردم حد اوسط ۳۰ درصد کار پروژه ها را انجام داده و تقریباً یکصد میلیون افغانی مصرف کردند اگر شورای ملی بودجه را تصویب نکند باغداران متضرر خواهند شد.

 موصوف  تطبيق پروژه های یاد شده را در سکتور زراعت خیلی با اهمیت عنوان نموده افزود:« قبلاً باغداران یک سیر ( ۷ ) کیلو کشمش  را به دو صد افغانی در بازار عرضه می کردند در صورتیکه  کشمکش خانه ها ساخته شود ماشین های خشک کن در اختیار شان قرار گیرد پنج برابر یعنی یکهزار افغانی به فروش خواهد رسید ،همچنان سایر میوه جات و محصولات زراعتی.»

اما نقیب الله فایق والی فاریاب به پژواک گفت که پروژه های یاد شده از کمک های فوق العاده رییس جمهور به خاطر حمایت از باغداران و زارعین منظور گردیده است.

وی افزود:« تا زمانی که رییس جمهور فعلی رهبری حکومت را داشته باشد  اين پروژه ها قطعاً لغو و متوقف نمی شود شورای ملی باز بینی های خود را انجام میدهند و به تصویب می رساند.»

فایق در جریان نشست با معترضین، با حشمت الله ارمان عضو ولسی جرگه تماس برقرار نموده  ونگرانی دهاقین و باغداران را با او مطرح نمود که باالمقابل اين عضوولسى جرگه اطمينان سپرد که بودجه امروز به تصویب رسید به ساخت پروژه ها اقدام نمایند.

اما والی فاریاب از عدم شفافیت در تطبیق پروژه ها، فساد در اداره زراعت، نقش و نفوذ برخی زورمندان و روسای شوراهای انکشافی انتقاد و ابراز نگرانی نموده گفت که، طرزالعمل پروژه ها طوری طرح ریزی گریده است که والی و شورای ولایتی مداخله نداشته باشند .

وى همچنان گفت که متاسفانه برخی کارمندان در دزدی ها شریک اند، روسای شورا ها تلاش دارند با استفاده از نفوذ شان پروژه ها را در زمین و یا به نزدیکان خود بسازند، زورمندان در قیصار دو میلیون سهم خواسته اند.

وی به معترضین و باغداران هشدار داده اظهار کرد که هرگاه اندکترین خلاف و فساد در کار تطبیق پروژه ها وجود داشته باشد با آنان برخورد جدی صورت گرفته به زندان فرستاده خواهند شد .

رییس زراعت و آبیاری فاریاب می پذیرد که، تمام مسوولیت های تطبیق پروژه ها به عهده شورا های انکشافی است آنان صلاحیت دارند با چه کسی قرارداد و چه گونه کار کنند؛ اما ریاست زراعت از جریان کارآنها نظارت کرده  و مطابق قرارداد کیفیت می خواهد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan