خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طرح های چهارچوب انکشاف ستراتیژیک پنج شهر بزرگ افغانستان تصویب گرديد

طرح های چهارچوب انکشاف ستراتیژیک پنج شهر بزرگ افغانستان تصویب گرديد

Jul 01, 2020 - 11:28

کابل(پژواک،۱۱ سرطان۹۹): درنشستى به رياست  محمد جمهور غنی، طرح های چهارچوب انکشاف ستراتیژیک پنج شهر بزرگ کشور در پرنسیپ تصویب و به ارگان های مربوط هدایت داده شد تا برای عملی کردن این طرح ها طبق نیازمندی جامعه کار کنند.

درخبرنامه اى ارگ ریاست جمهوری که کاپی آن در دسترس آژانس خبری پژواک قرارگرفته آمده است که این موضوع در جلسه شورای عالی آب، اراضی و توسعه شهری که شام روز گذشته تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس جمهورکشور از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شده بود ، به بحث گرفته شد. 

در خبرنامه آمده است که دراین جلسه طبق اجندا طرح های چهارچوب انکشاف ستراتیژیک پنج شهر بزرگ (هرات، جلال آباد، کندهار، مزار شریف و خوست) و طرح های تطبیق چارچوب انکشاف ستراتیژیک برای پنج شهر بزرگ مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

منبع می نویسد که این طرح از سوی کمپنی ساساکی در مطابقت به عصر حاضر آماده شده است.

درادامه اى نشست ، مسئول کمپنی ساساکی درمورد طرح های چارچوب انکشاف ستراتیژیک پنج شهر بزرگ، معلومات همه جانبه ارائه نمود و سایرمسئولین کمپنی مذکور طرح های خویش را در این خصوص ارائه کردند.

موصوف گفته است که در این طرح­ها نکات قابل توسعه برای شهرها، ساحات باستانی، مسکونی، تجارتی، تحصیلی ،سرمایه گذاری و اقتصادی مشخص گردیده است.

رئیس جمهور کشور بعد از استماع نظریات اشتراک کنندگان، چارچوب انکشاف ستراتیژیک پنج شهر بزرگ  را در پرنسیب مورد تایید قرار داد و به وزارت شهرسازی و اراضی و اداره ارگان های محلی وظیفه سپرد تا برای عملی کردن طرح های متذکره طبق نیازمندی جامعه باید کار صورت گیرد.

همچنان رئیس جمهور گفت که این طرح ها از طریق ورکشاپ ها و کنفرانس ها با مردم و پوهنتون ها شریک ساخته شود تا به یک گفتمان ملی مبدل گردد.

وی افزود:« هر نوع امکانات  مورد ضرورت را جهت تطبیق این طرح ها برای شان فراهم خواهیم ساخت».

رئیس جمهور در اخیر جلسه ضمن تشکر از کمپنی ساساکی، گفت :« این طرح ها برای ما کمک می کند تا در کدام ساحه سرمایه گذاری کنیم، به کدام بخش اولویت داده و به پیش رویم. »

همچنان جلسه فیصله  کرد که جهت تطبیق بهتر این طرح ها یک کمیته کاری در سطح ریاست جمهوری ایجاد گردد تا نحوه همکاری و هماهنگی ادارات، نظارت و ارزیابی از تطبیق، تعدیلات، ایجاد پروسه های عملی جهت تطبیق طرح های پنج شهر بزرگ را به عهده داشته باشد.

 به همين گونه ، جهت تطبیق، نظارت و ارزیابی و نحوه از تطبیق این طرح ها یک کمیته هماهنگی میان واحد های دومی در ولایات تحت نظر والیان پنچ شهر بزرگ و ولایاتی که در آینده تحت پوشش برنامه ساساکی قرار می گیرد، ایجاد گردد.

همچنان خاطرنشان گرديده که يک کمیته تخنیکی تحت نظر شاروالان شکل گرفته و گزارش خویش را به مقام عالی ریاست جمهوری ارائه نمایند.

به نقل از منبع،  مطابق اجندا محمد روشان ولسمل معین شهرسازی وزارت شهرسازی و اراضی طرح های تطبیق چارچوب انکشاف ستراتیژیک برای پنج شهر بزرگ را به جلسه ارائه کرد.

وی پیشنهاد کرد تا به منظور تطبیق هر چه بهتر این طرح ها مدت ۲۰ روز برای شان وقت داده شود تا با والیان، شاروال ها و ادارات ذیربط جلسه دایر نموده و بعداً تحلیل و تجزیه نتایج خویش را طی یک جلسه به مقام عالی ریاست جمهوری ارائه نماید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan