خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يوناما: قبل از آغاز مذاکرات بين الافغانى بايد خشونت ها کاهش يابد

يوناما: قبل از آغاز مذاکرات بين الافغانى بايد خشونت ها کاهش يابد

Jul 02, 2020 - 10:49

کابل(پژواک، ۱۲سرطان ۹۹):هیات معاونت ملل متحد درافغانستان (یوناما) به منظورمصئونيت کامل افراد ملکى ودرآستانه اى اغاز مذاکرات بين الافغانى برکاهش خشونت ها تاکيد کرده است .

در اعلامیه اى خبری هیات معاونت ملل متحد درافغانستان (یوناما) که امروز منتشر شده، آمده است که ملل متحد برای نیل به گفتگوهای بین الافغانی، خواهان حفاظت بیشتر از افراد ملکی و کاهش خشونت ها می  باشد.

منبع می نویسد :«هیات معاونت ملل متحد درافغانستان برای چشم انداز گفتگوهای صلح که این ماه، بین دولت افغانستان و مذاکره کنندگان طالبان آغاز می شود، ازتمام طرف ها می خواهد تا تلاش های شان برای حفاظت افراد ملکی از آسیب دیدن را بیشتر ساخته و برای حفظ جان مردم و مساعد ساختن وضعیت برای برگزاری گفتگوهای آینده در دوحه، جنگ را کاهش دهند.»

ملل متحد در مورد حوادث خشونت بار اخیر که در آن اعضای جامعه مدنی افغانستان هدف قرار گرفته اند، نيزنگران می باشد.

منبع درادامه می نویسد:« حملات هدف مند علیه رهبران مذهبی، کارکنان صحی، کارمندان قضایی، فعالین جامعه مدنی، نهادهای غیردولتی و خبرنگاران، تکان دهنده و جنایت کارانه است. »

دربخشى ازخبرنامه آمده است که ملل متحد ازمسوولین انتظار دارد که عاملین این حملات را به عدالت بکشانند و بر عزم شان برای ادامۀ حمایت از جامعه مدنی پویا تاکید نمود.

در خبرنامه به نقل از دیبرا الینز نمایندۀ خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان نوشته شده است :«کار بزرگ و تصامیم شجاعانه ای برای رسیدن افغان ها به این برهه زمانی بی سابقه گفتگوهای بین الافغانی صورت گرفته است.»

وی افزود:« من تمام طرف ها را ترغیب می نمایم تا با نشان دادن تعهد خود به صلح از طریق اقدامات فوری و مشخص برای محافظت از افراد ملکی و کاهش خشونت، پایه و اساس لازم برای گفتگوهای صلح را ایجاد نمایند.»

موصوف در ادامه اى سخنانش گفته است: «تخریب کنندگانی وجود دارند که خواهان پایان یافتن جنگ نیستند، مهم نیست آنها چه تاکتیکی را برای تخریب پروسۀ صلح به کار می برند، به آنها اجازه داده نخواهد شد تا موفق شوند.»

منبع خاطرنشان کرده که یافته های ابتدایی نشان می دهند که در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ بیش از ۸۰۰ فرد ملکی در حملات عمدی بر افراد ملکی کشته و زخمی شده اند.

در خبرنامه تذکر گرديده که یوناما مسئولیت تقریبا نیمی از تلفات افراد ملکی را به طالبان نسبت داده است.

يوناما، ۱۸ حادثه شامل هدف قراردادن عمدی رهبران مذهبی،کارکنان صحی،اعضای سیستم قوه قضایی، فعالین مدنی ، خبرنگاران، کارمندان کمیسیون مستقل حقوق بشررا نگران کننده خوانده است. 

ملل متحد بار دیگر تاکید می کند، حملات که عمداُ جمعیت ملکی افغانستان را هدف قرار می دهند، نقض جدی قانون بین المللی بشردوستانه می باشد که ممکن جنایت جنگی محسوب گردد.

منبع می نويسد که یوناما تداوم آسیب رسیدن به افراد ملکی از اثر شلیک های غیرمستقیم در جریان درگیری های زمینی در مناطقی که افراد ملکی زندگی می کنند و باعث ۲۵ درصد از تلفات افراد ملکی در ربع دوم سال ۲۰۲۰ گردیده است را مورد توجه قرار می دهد.

یافته های ابتدایی یوناما نشان می دهد که در ۲۹ ماه جون در ولسوالی سنگین ولایت هلمند، شمار زیادی از تلفات افراد ملکی از اثر فیر خمپاره هایی بوده است که اردوی ملی افغانستان در جواب فیر طالبان انجام داده است، زمانی که این خمپاره ها به هدف مورد نظر نرسیده، در یک بازار مزدحم برخورد نموده است.

در خبرنامه اضافه شده است که تحقیقات در مورد آسیب رسیدن به افراد ملکی همچنان ادامه دارد و یوناما این ارقام را در گزارش وسط سال خود در ماه جولاى در مورد حفاظت از افراد ملکی ارائه خواهد کرد.

منبع می نویسد که درخواست مداوم این ماموریت برای پایان دادن به خشونت، فورآ به همه طرف های درگیر مرتبط می گردد تا توجه و منابع لازم را برای مبارزه با همه گیری کوید-۱۹ که یک تهدید جدی برای همه در افغانستان می باشد، ارائه نمایند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan