خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سیستم تسخین شهرک ها و بلند منزل ها در کابل از ذغال سنگ به گاز مایع تبدیل شود

سیستم تسخین شهرک ها و بلند منزل ها در کابل از ذغال سنگ به گاز مایع تبدیل شود

Jul 04, 2020 - 15:32

کابل (پژواک، ۱۴سرطان ۹۹): ادارۀ ملی حفاظت محیط زیست می گوید که تمام مالکین شهرک ها و بلند منزل ها الی اخیر ماه عقرب سال روان، سیستم مرکز گرمی و مواد سوخت شان را از ذغال سنگ به گاز مایع تبدیل کند.

شاه زمان میوندی، رییس عمومی ادارۀ ملی حفاظت محیط زیست امروز در یک نشست خبری مشترک با معاونین ادارت مواد نفتی و ستندرد در کابل ضمن بیان این مطلب گفت که  درصورت عدم اصلاح وتغییر سیستم مرکز گرمی شهرک ها وبلند منزل ها، بخش نظارت وتفتیش این اداره اجازۀ فعالیت به مرکز گرمی های شهرک ها وبلند منزل ها را نخواهد داد.

میوندی با تأکید بر این که نصب فلترهای تصفیه دود شهرک ها وبلند منزل ها که سال گذشته آغاز گردیده است ادامه دارد و در هر صورت، نصب فلتر تصفیه دود، ضرورت جدی است.

او در همین حال، ابراز امیدواری نمود که نمایندگان سکتور خصوصی وسرمایه گذاران، در امر مهار منابع آلوده کننده محیط زیست، نهادهای مسوول را کمک کنند.

به اساس معلومات او، با تلاش اداره ملی حفاظت محیط زیست، ودیگر شرکای کاری آن به هدف تنظیم سیستم سوخت اصناف به ویژه در فصل زمستان سال گذشته، ۹۷ درصد از سیستم تسخین ۶۹ هوتل عروسی، ۸۳ درصد از سیستم تسخین ۷۹۱ رستورانت، ۹۸ درصد سیستم تسخین ۱۴۶۱ خبازی و۱۰ درصد از سیستم تسخین ۳۷۷ سقابه در شهر کابل؛ گاز سوز شده اند.

در همین حال عزت الله صدیقی، معین مسلکی اداره ملی حفاظت محیط زیست با تأکید بر مزایای استفاده از گاز مایع به جای زغال سنگ گفت: «ذرات معلقی که از سوخت ذغال سنگ خانواده  ها در یک سال در شهر کابل به وجود می آید ۷۸۵۰ تن تخمین شده است که در صورت استفاده خانواده ها از گاز مایع، این ذرات به ۷۵ تن، در سال کاهش خواهد یافت.»

در این کنفرانس، مسوولان ادارات نفت وگاز و ستندرد گفتند که در این قسمت آماده همکاری با اداره ملی حفاظت محیط زیست اعلام کردند.

انجنیر محمد زبیر، معاون اداره نفت وگاز در نشست امروز گفت که ذخایر گاز مایع این اداره در حال حاضر مملو است و روند انتقالات گاز مایع از بنادر هرات، آقینه وحیرتان همچنان جریان دارد.

او تأکید کرد که در صورت تصمیم صاحبان شهرک ها وبلند منزل ها برای تغییر سیستم تسخین شان از ذغال سنگ به گاز مایع، اداره نفت وگاز در هماهنگی با سکتور خصوصی، آمادگی تأمین گاز مایع آنان را دارند.

خواجه جاوید صدیقی، معین مسلکی اداره ستندرد هم، با اشاره به آنکه این اداره هماهنگی لازم را با اداره ملی حفاظت محیط زیست داشته است، افزود: «اداره ستندرد در بخش نظارت وکنترول مواد سوخت عراده جات، کنترول تانک های تیل وبازار عرضه مواد نفتی، با اداره ملی حفاظت محیط زیست همکاری می کند.»

وی افزود پیش از شیوع ویروس کرونا روند نمونه گیری از ۳۶۰ تانک تیل در کابل آغاز شده بود که اکنون دوباره از سر گرفته می شود و تا آخر ماه عقرب تمام تانک ها چک وکنترول خواهند شد.

اداره حفاظت محیط زیست می گوید که بر بنیاد مطالعات بین المللی، افراد معروض با آلودگی هوا، در برابر ویروس کرونا آسیب پذیری بیشتر دارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement