خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت زراعت: وضعیت اقتصادی کوپراتیف‌های زراعتی درکشور بهتر شده است

وزارت زراعت: وضعیت اقتصادی کوپراتیف‌های زراعتی درکشور بهتر شده است

Jul 04, 2020 - 12:54

کابل(پژواک،۱۴سرطان۹۹): وزارت زراعت ، مى گويد که وضعیت مالی و اقتصادی کوپراتیف‌های زراعتى نسبت به گذشته بهترشده وتعداد آن درتمام کشورنسبت به چهارسال قبل  از۳۰ به ۱۵۰ کوپراتراتیف افزایش یافته است.

کوپراتیف زراعتی، به ساختار اجتماعی و نهاد مستقل مربوط به دهقانان و مالداران گفته می‌شود که با عضویت حداقل ۱۱ دهقان یا مالدار، ایجاد می‌گردد. این نهاد دارای ساختاری تعریف‌شده و رهبری مستقل توسط خودشان است.

این نهاد خودگردان، از اعضایش حق‌العضویت جمع‌آوری و آن را به هدف افزایش سرمایه، در بخش‌های مختلف معمولاً زراعتی سرمایه‌ گذاری می‌کند.

قابل ذکر است که همه ساله در نخستین شنبه‌ ماه جولای، روز بین‌المللی کوپراتیف‌ها، گرامی داشته می‌شود.

درخبرنامه اى وزارت زراعت، مالداری و آبیاری که به مناسبت روزجهانی کوپراتیف ها منتشرشده است، آمده که وضعیت مالی و اقتصادی کوپراتیف‌های زراعتی نسبت به گذشته بهتر شده است.

 منبع می نویسد که در حال حاضر، بیش از ۱۵۰ کوپراتیف زراعتی در تمام کشور فعال‌اند که ۸۰ درصد آنها در سه سال اخیر، و به دلیل بهتر شدن خدمات مشورتی از سوی وزارت زراعت، ایجاد شده‌ اند.

 این وزارت می‌گوید که بنیه‌ های اقتصادی کوپراتیف‌ها، رشد کرده است و حالا این کوپراتیف‌ها توان‌ مندی‌های حمایتی از اعضای خودشان را بیشتر از گذشته دارند.

در خبرنامه به نقل از عبدالرازق مجددی رییس کوپراتیف‌های این وزرات، نوشته شده است که وضعیت اقتصادی کوپراتیف‌ها امسال بیشتراز گذشته بهبود یافته و این نهاد ها می‌توانند در رشد بیشتر تولید و عرضه توسط دهقانان و مالداران، نقش ارزنده‌ای بازی کنند. 

وی گفته است«پیش از این سرمایه‌  سهم یک عضو، در حدود ۵۰۰ افغانی بود، اما حالا تا ۳۰ هزار و ۴۰ هزار افغانی می‌رسد که اگر به طور متوسط اعضای یک کوپراتیف ۲۰۰ تن باشد، در کنار این که یک نهاد حامی اعضا با کار ثمربخش ایجاد شده، یک سرمایه‌  کلان برای حمایت از دهقانان و مالداران نیز ایجاد کرده‌اند.»

رییس کوپراتیف‌ها در وزارت زراعت گفت که در سال ۱۳۹۶ در تمامی کشور ۳۰ کوپراتیف زراعتی فعال بود،‌ اما امروز در کشور بیشتر از ۱۵۰ کوپراتیف فعال وجود دارد.

او در ادامه افزود: «خبر خوب این است که وضعیت اقتصادی این کوپراتیف‌ها بهتر شده است و نسبت به گذشته، بنیه‌های اقتصادی ‌شان قدرت‌ مندتر گردیده است.»

رییس کوپراتیف‌ها در وزارت زراعت که مسوولیت تسهیل فعالیت و عرضه‌ی خدمات مشورتی به این نهادهای مستقل را دارد، می‌گوید که گردهم‌آیی دهقانان در چارچوب این کوپراتیف‌ها، باعث درمیان‌گذاری تجربه و دانش زراعتی و مالداری میان دهقانان و مالداران و درنهایت باعث بهبود کارو بار آنان می‌گردد، چنان‌که تا امروز نیز چنين دست‌آورد را این نهادها داشته‌اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan