خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جفت پولیس درجوزجان: خانواده­ها مانع حضور زنان درصفوف امنیتی نشوند

جفت پولیس درجوزجان: خانواده­ها مانع حضور زنان درصفوف امنیتی نشوند

Jul 05, 2020 - 16:00

شبرغان(پژواک، ۱۵ سرطان ۹۹):یگانه خانمی که درترکیب قطعه خاص عملیاتی پولیس جوزجان اجرای وظیفه میکند، از خانواده می خواهد که مانع کار دختران شان در صفوف پولیس نشوند.  

ساجده ۲۶ساله باشنده شهرشبرغان، نخستین افسرزن است درولایت جوزجان  که درترکیب قطعه خاص عملیاتی پولیس اجرای وظیفه میکند.

این خانم ازدواج کرده، شوهرش نیز منسوب پولیس است و صاحب یک فرزند می باشند.

وی درمصاحبه اى اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت:« از طفولیت برای اجرای وظیفه درقطعات نظامی علاقه داشتم و وقتی بزرگ شدم درد زنان کشورم مرا واداشت تا یونیفورم نظامی برتن کنم.»

 موصوف در مورد این که چگونه وارد این وظیفه شد چنین توضیح داد:«دریکی از عملیات های محاربوی شوهرم برای جنگ با مخالفین رفته بود و او درآنجا زن بیمارو بی کسی را می بیند که درگوشه یی افتیده و هیچ مردی بنابر سنت های حاکم جامعه به او دست نمیزند تا کمکش کرده از زمین بلندش کنند، همین صحنه برای شوهرم انگیزه پیدا شد تا خانمش نیز یک منسوب پولیس باشد.»

 ساجده به دلیل این که به مسلک نظامی علاقه داشت، پیشنهاد شوهرش را پذیرفت و پس ازطی نمودن دوره آموزشی شش ماهه به صفت پولیس به کارآغاز مى کند.

وی افزود:« اکنون بلدم که چگونه از سلاح استفاده کنم و درعملیات های محاربوی شرکت نمایم .»

او وقتی لباس نظامی برتن می کند، سلاح بردست می گیرد و در کنارش شوهرش می ایستد، احساس فخرمی کند و به خود می بالد که یک زن نیز می تواند از وطن اش دفاع کند  و برای حفظ آبروی زنان کشورش سلاح به دست گیرد .

ساجده موجودیت زنان را در صفوف نیروهای امنیتی مهم و یک امر ضروری می داند و می گوید:« در موجودیت زنان نیروهای ما قوی تر شده وموفق تر عمل خواهيم کرد.»

اين منسوب پوليس به اين باور است که درعملیات های خاص بدون حضور زنان، موفقیت چشمگیر به دست نمی آید، باید خانواده ها مانع حضور دختران شان در صفوف نیروهای امنیتی نشوند.

وی کارکردن زنان در صفوف نیروهای امنیتی را مایه فخر و باعث سرفرازی خوانده  اين مسلک را یک مسلک مقدس عنوان کرد .

این خانم در پایان سخنانش گفت که یگانه آرزویش تامین صلح و ثبات درکشور می باشد تا همه مردم در فضای صلح و آرامش زندگی کنند.

وحید وصال شوهرخانم ساجده، که افسرپولیس قوماندانی امنیه ولایت جوزجان است،  درکنارخانمش برای تامین امنیت کشور کار می کند.

وی به پژواک گفت:« محدودیت ها و چالش ها درپروگرام های عملیاتی درقطعات جنگی پولیس، نسبت نبود زنان مرا واداشت تا همسرم را برای مشارکت دراین امرتشویق کنم .»

او درادامه میگوید:« من درعملیات های زیادی نظامی شرکت کرده ام و مشکلات منسوبین پولیس را حین اجرای این عملیات ها دیده ام و می دانم که آنها در نبود زنان حین اجرای عملیات های جنگی چقدربا مشکلات روبرو میشوند .»

او همچنان افزود:« به یاد دارم  که دریکی از عملیات ها زن بیماری درگوشه یی افتیده بود و فرهنگ و سنت های حاکم درآن محل به ما اجازه نمیداد تا به این زن نزدیک شویم و همان وقت تصمیم گرفتم تا همسرم را برای رو آوردن به قطعات پولیس تشویق کنم .»

نامبرده تصریح کرد :« پس از بازگشت از عملیات به همسرم پیشنهاد دادم تا با من یکجا درصفوف پولیس اجرای وظیفه کند و او نیز با پیشانی باز قبول کرد و اکنون هردو یکجا درخدمت مردم قرارداریم، همسرم درقطعه خاص پولیس اجرای وظیفه میکند و من از این بابت خیلی خرسندم .»

وی نیز از خانواده های می خواهد که مانع کار زنان و دختران شان درصفوف نیروهای امنیتی نشوند بلکه دختران و زنان خود را  تشویق به کار کردن در صفوف این نیروها کنند.

مسعود ندیم سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت جوزجان میگوید که اکنون دراین قوماندانی  حداقل هفتاد تن از زنان دربخش های مختلف اجرای وظیفه میکنند .

او افزود که موجودیت زنان درصفوف نیروهای پولیس برای منسوبین قوماندانی امنیه در پروگرام های عملیاتی خیلی سهولت ها را فراهم نموده است،  خاصتا وقتی که نیروهای پولیس برای دستگیری مجرمین جنگی و قاچاق مواد مخدر میروند موجودیت پولیس زن یک امرضروری و لازمی میباشد.

ندیم میگوید که زنان هیچ کمی از مردان ندارند آنها میتوانند به ساده گی در صفوف نیرو های پولیس اجرای وظیفه کنند وافتخاراتی را برای خود و مردم کشورکمایی نمایند.

سخنگوی قوماندانی امنیه علاوه نمود :« تلاش های ما برآن است تا موجودیت زنان را در صفوف نیروهای پولیس افزایش دهیم و به آنها حق دهیم تا استعداد شانرا برای خدمتگذاری به مردم به آزمایش گیرند.»

بعد ازشکست حکومت طالبان، طی نزده سال اخیر زنان زیادی دربخش های اداری، مدیریت مبارزه با مواد مخدر، مدیریت مبارزه با جرایم جنایی و قطعه خاص پولیس اجرای وظیفه میکنند که این امر با گذشت هر روز تقویت میشود.  

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan