خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزیر صحت عامه: تا دو هفته آینده وضعیت عمومی ویروس کرونا مشخص خواهد شد

وزیر صحت عامه: تا دو هفته آینده وضعیت عمومی ویروس کرونا مشخص خواهد شد

Jul 05, 2020 - 20:51

کابل (پژواک، ۱۵ سرطان ۹۹) : داکتر احمد جواد عثمانی، وزیر صحت عامه به کمیته اضطرار گفته  است که تا دو هفته دیگر وضعیت عمومی صحی ناشی از چگونگی شیوع ویروس کرونا مشخص خواهد شد.

در یک خبرنامه که از طرف معاونیت دویم ریاست جمهوری امروز ۱۵ سرطان منتشر شده آمده است، جلسه کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا قبل از ظهر روز یکشنبه به ریاست سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و رئیس آن کمیته برگزار شد.

منبع افزوده است، در این جلسه وضعیت عمومی شیوع ویروس کرونا در کشور، طرح تغییر رژیم کار در ادارات دولتی، طرح تنظیم کسب و کار، طرح بازگشایی پوهنتون‌ها و مکاتب دولتی و خصوصی، پلان استراتیژیک بسیج ملی مبارزه با کرونا، طرح برگزاری امتحان کانکور و نیز طرح آغاز پروازهای داخلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

درخبرنامه آمده است، ابتدای جلسه وزیر صحت عامه گزارش خود را در مورد وضعیت عمومی شیوع ویروس کرونا در کشور و چالش‌ها و مشکلات موجود در رابطه به ارائه خدمات صحی به شهروندان، ارائه کرد.

داکتر احمد جواد عثمانی، وزیر صحت عامه گفت که آمار رسمی ابتلا به ویروس کرونا در روزهای اخیر کاهش داشته، اما ممکن است آمار واقعی نسبت به آمار رسمی متفاوت باشد.

وی افزود که وزارت صحت عامه برای مشخص شدن وضعیت عمومی شیوع ویروس کرونا در کشور، با همکاری سازمان صحی جهان (WHO) یک سروی را راه اندازی کرده که تا دو هفته دیگر پایان می‌یابد و بر اساس آن، وضعیت عمومی صحی ناشی از چگونگی شیوع ویروس کرونا مشخص خواهد شد.

وزیر صحت عامه همچنین در رابطه به مشکل کمبود اکسیجن و دوا در شفاخانه‌های اختصاص داده شده مبارزه با کرونا و عدم پرداخت معاش شماری از کارمندان بخش صحی گفت که مشکل کمبود اکسیجن در شفاخانه‌ها رفع شده و معاش کارمندان نیز پرداخت شده است.

 وی افزود که مشکل کمبود دوا در شفاخانه‌های مبارزه با کرونا نیز به زودی حل می‌شود و دوای کافی در اختیار شفاخانه‌ها قرار داده خواهد شد.

سرور دانش معاون رئیس جمهور در پیوند به گزارش صحت عامه مبنی بر چگونگی ارائه خدمات صحی به بیماران مبتلا به کرونا گفت که بخشی از مشکلات در سکتور صحت حل شده، اما هنوز هم مشکلات جدی در بخش عرضه خدمات صحی به شهروندان وجود دارد و باید وزارت صحت عامه در قسمت رفع مشکلات باقی مانده، اقدامات جدی روی دست گیرد.

معاون رئیس جمهور همچنین گفت که مشکل کمبود دوا در شفاخانه‌های مبارزه با ویروس کرونا از سراسر کشور گزارش شده و وزارت صحت عامه مکلف است که در این زمینه به صورت جدی اقدام کند تا مشکل عدم دسترسی بیماران به دوا هرچه عاجل‌تر، رفع گردد.

سرور دانش تأکید کرد که وزارت صحت عامه باید در جهت اعتماد سازی و شفافیت، اقدامات جدی انجام دهد و به سوالات و ابهاماتی که در رابطه به مصرف بودجه و عرضه خدمات صحی وجود دارد، پاسخ روشن و دقیق ارائه کند.

در این جلسه همچنین محمد یعقوب حیدری والی کابل گزارش خود را از اجراآت کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در ولایت کابل ارائه کرد.

موصوف  گفت که کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در ولایت کابل، برای آگاهی‌دهی از ویروس کرونا، ۱۵ تیم ثابت و ۱۲ تیم سیار ایجاد کرده که اکنون کمپاین آگاهی‌دهی خانه به خانه را شروع کرده‌اند.

وی افزود که علاوه بر آگاهی دهی، این کمیته شماری از شفاخانه‌ها را در ولسوالی‌های کابل تجهیز کرده و برای شمار زیادی از خانواده‌های بی‌بضاعت و مهاجران عودت کننده، لوازم صحی، مواد غذایی و پول نقد از طریق موسسات مختلف بین‌المللی کمک کرده است.

والی کابل گفت که این کمیته همچنین از شفاخانه‌ها، زندان‌ها و مکان‌های مزدحم نظارت کرده و تلاش صورت گرفته که در این مکان‌ها فاصله‌گذاری اجتماعی و توصیه‌های صحی رعایت شود.

د دانش معاون رئیس جمهور در خصوص کمیته اضطراری کابل گفت که اقدامات این کمیته برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کابل، خوب بوده اما برای شفافیت بیشتر لازم است که والی کابل به صورت مرتب کنفرانس‌خبری دایر کند و به رسانه‌ها و مردم در مورد نگرانی‌ها و سئوالاتی که وجود دارد، پاسخ بگوید.

در جلسه امروز کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، در رابطه به طرح تنظیم کسب کار، رژیم کاری ادارات دولتی، بازگشایی پوهنتون‌ها و مکاتب دولتی و خصوصی و آغاز فعالیت‌های ورزشی به صورت مفصل بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

اعضای جلسه طرح‌هایی را که از سوی وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت تحصیلات عالی، وزارت معارف و کمیته ملی المپیک، در رابطه به موضوعات فوق ارائه شده بود، بررسی کرده و دیدگاه‌ها و پیشنهادات شان را ارائه کردند.

معاون رئیس جمهور با جمع بندی دیدگاه اعضای جلسه در خصوص موضوعات مطرح شده گفت که یک کمیته تخینکی این موضوعات را به صورت دقیق‌تر بررسی کرده با توجه به پشینهادات مطرح شده در جلسه امروز کمیته، یک طرح واضح و روشن تهیه و به جلسه بعدی کمیته ارائه کنند تا برای تصویب و تصمیم نهایی در کابینه مطرح شود.

 دانش گفت که این کمیته تخنیکی به رهبری وزارت صحت عامه و با عضویت نمایندگان با صلاحیت وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت تحصیلات عالی، وزارت معارف، کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، اداره مستقل ارگان‌های محلی، والی کابل، شورای طبی، کمیته ملی المپیک و نمایندگان سکتور خصوصی، تا شنبه هفته آینده در مورد تنظیم کسب و کار، رژیم کاری در ادارات دولتی، بازگشایی پوهنتون ها و مکاتب طرح مشخصی را آماده کرده و به جلسه بعدی کمیته ارائه کنند.

همچنین در جلسه امروز، شورای طبی افغانستان پلان استراتیژیک بسیج ملی مبارزه با کوید – 19 را مطرح کرد. این طرح به منظور ایجاد اصلاحات برای تقویت عرضه خدمات صحی، نظارت از تطبیق قانون، آگاهی عامه و تأمین امنیت مراکز صحی تهیه و ترتیب شده است.

اعضای جلسه بعد از بحث روی این طرح، فیصله کردند که شورای طبی افغانستان و وزارت صحت عامه مجددا روی این طرح کار کنند و تلاش شود که برای مراحل بعدی احتمال شیوع ویروس کرونا و اقدامات لازم در آن زمینه، یک طرح واحد با راه‌حل‌ها و پیشنهادات مشخص ارائه گردد.

در این جلسه همچنین کمیته ملی امتحانات طرح برگزاری امتحان کانکور و سایر امتحانات جمعی را ارائه کرد.

نماینده کمیته ملی امتحانات گزارش داد که بر اساس فیصله جلسه قبلی کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و دستور شخص سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، آن اداره طرح نحوه برگزاری امتحان کانکور و سایر امتحانات جمعی را تهیه کرده‌و برای تأیید به وزارت صحت عامه فرستاده‌اند که از سوی این وزارت نیز تأیید شده است.

معاون دوم  رئیس جمهور گفت که با توجه به تأیید وزارت صحت عامه و ضرورت برگزاری امتحان کانکور و سایر امتحانات جمعی، این طرح از طرف کمیته اضطراری مبارزه با شیوع ویروس کرونا تأیید است و اداره ملی امتحانات می‌تواند بر اساس آن در زمینه برگزاری امتحان کانکور و سایر امتحانات جمعی، اقدام کند.

در جلسه امروز کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا همچنین روی طرح آغاز پروازهای داخلی بحث شد و فیصله شد که این طرح برای تصمیم نهایی در جلسه کابینه مطرح شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan