خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يک محمولۀ بزرگ لوازم و تجهيزات مربوط به کويد١٩ به افغانستان کمک شد

يک محمولۀ بزرگ لوازم و تجهيزات مربوط به کويد١٩ به افغانستان کمک شد

Jul 05, 2020 - 20:12

کابل (پژواک ١٥سرطان ٩٩): سازمان صحی جهان یک محموله بزرگ از لوازم و تجهیزات مربوط به کوید۱۹ به ارزش ۱.۶ میلیون دالر امریکایی را به وزارت صحت عامه تحویل داد .

دفتر سازمان صحی جهان در افغانستان هفته گذشته یک محموله بزرگ لوازم و تجهیزات مربوط به کوید۱۹ را که بیرون از کشور وارد کرده بود به ستاک مرکزی وزارت صحت عامه تحویل داد.

 این محموله که ۱.۶ میلیون دالر امریکایی ارزش دارد شامل ۹.۵ تن لباس محافظتی برای کارمندان صحی (شامل دستکش، چپن، ماسک، محافظ پلاستیکی برای روی و عینک) ۱۰ دستگاه ماشین پی سی آر، ۱۰۰ عدد کانسنتریتر اکسیجن، ۱۰۰ پایه سترچر، ۳۱۹ قلم کیت های لابراتوار، فلتر های مایکروپیپیت، کابینیت های محافظت حیاتي، و دیگر لوازم میباشد.

داکتر ریک پیپرکارن نماینده دفتر سازمان صحی جهان در افغانستان گفته است:“کوید۱۹ سیستم صحی پر از چالش افغانستان را با چالش های بیشتر روبرو کرده است. لابراتوار ها و شفاخانه ها مکررآ به این لوازم و تجهیزات نیاز دارند،سازمان صحی جهان پیوسته تلاش دارد تا لوازم و تجهیزات ضروری برای مهار کوید۱۹ فراهم سازد و همچنان در عرصه تداوم و تقویت خدمات اساسی صحی با وزارت صحت عامه همکاری می کند.”

داکتر ریک علاوه کرده است: “متاسفانه در حال حاضر تمام جهان با کمبود لوازم و تجهیزات صحی برای کوید۱۹ روبرو است. دفتر مرکزی سازمان صحی جهان در همکاری با سازمان جهانی غذا برای ۱۳۵ کشور که نیازمند هستند نظر به اولویت بندی کمک و همکاری می کند.”

محموله که در حال حاضر به وزارت صحت تحویل داده شد جهت حفظ سلامتی کارکنان صحی که با خطر بالای مصاب شدن به کوید۱۹ قرار دارند می باشد،و همچنان این محموله ظرفیت معاینه لابراتواری را بالا می برد. در حال حاضر بزرگترین اولویت بهبود و ازدیاد ضرفیت معاینه لابراتواری می باشد.

نماینده سازمان صحی جهان همچنان گفت، “در اغاز پاندمی کوید۱۹ در افغانستان هیچ لابراتواری وجود نداشت که بتواند معاینه کوید۱۹ را انجام دهد که تحت رهبری مستقیم وزارت صحت، سازمان صحی جهان توانسته است که در سطح کشور ۱۱ لابراتوار را که توانایی ۲۵۰۰ معاینه در یک روز را دارد ایجاد نماید و پلان ها برای ایجاد ۱۰ لابراتوار دیگر هم اکنون زیر کار است.”

اين درحاليست که از فبروری ۲۰۲۰، سازمان صحی جهان به ارزش ۴.۲ میلیون دالر امریکایی تجهیزات و لوازم صحی به وزارت صحت عامه فراهم نموده است. همچنان به ارزش ۱۵.۴ میلیون دالر امریکا تجهیزات و لوازم دیگر نیز در راه است.

بربنياد معلومات منبع ،تدارکات کنونی بخشی از کمک های همه جانبه سازمان صحی جهان تحت پلان اقدامات صحی خانواده واحد سازمان ملل برای رسیدگی سریع به نیازهای اولیه کوید۱۹ و تداوم و تقویت خدمات صحی اساسی می باشد.

داکتر ریک همچنان افزود “همبستگی بیشتر و حمایت قابل ملاحظه مالی از جامعه بین المللی نیاز است تا به کمک آن افغانستان بتواند با تاثیرات کوتاه مدت و درازمدت این پاندمی مقابله کند.”

 

 

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan