خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئيس جمهورغنى : ادامۀ خشونت ها ازسوى طالبان اجماع ملى صلح را متاًثرمى سازد

رئيس جمهورغنى : ادامۀ خشونت ها ازسوى طالبان اجماع ملى صلح را متاًثرمى سازد

Jul 06, 2020 - 21:11

کابل(پژواک،۱۶سرطان۹۹):رییس جمهور غنی در نشست مشورتی با نمایندگان کشورهای منطقه گفت که دولت افغانستان ظرفیت و ارادۀ سیاسی دارد تا که به جنگ پایان دهد وهرگاه طالبان به خشونت ها ادامه دهند پروسه صلح با مشکل جدى رو به روخواهد شد .

درخبرنامه دفتر سخنگوی محمد اشرف غنی رئیس جمهورکشور بعد از ظهر امروز در نشست مشورتی با نمایندگان کشورهای منطقه تحت عنوان «تقویت اجماع برای صلح» را که در رابطه به صلح و مذاکرات بین الافغانی به ابتکار دولت افغانستان برگزار شده بود، با سخنرانی خویش افتتاح کرد.

منبع می نویسد که در این نشست که از طریق ویدیو کنفرانس به اشتراک نمایندگان در حدود ۲۰ کشور منطقه، شرکای استراتیژیک افغانستان و سازمان ملل متحد در ارگ انجام شد، ابتدا رئیس جمهور بخاطر تلفات و چالش های اقتصادی ناشی از ویروس کرونا، ابراز تاسف کرد و از کمک های جامعه بین المللی به افغانستان در راستای مبارزه با ویروس کرونا، سپاسگزاری نمود.

رئیس جمهور از کشورهای منطقه به ویژه اوزبیکستان، ترکمنستان، آذربایجان، قزاقستان، هند، ایران و ترکیه که بنادر شان را بخاطر ترانزیت اموال تجارتی افغانستان باز نگهداشته بودند، تشکر کرد.

همچنان وی از پاکستان بخاطر باز نگهداشتن بازارها و دروازه های خویش بخاطر انتقال اموال و محصولات تجارتی افغانستان، نیز قدردانی نمود.

غنی گفت که این نوع همکاری ها باعث شده است تا افغانستان به مشکل کمبود مواد اولیه مواجه نگردد و این تلاش ها نمونه خوب همکاری های منطقوی می باشد.

رئیس جمهور غنی خطاب به آنان گفت:« شما شرکای ما در عرصه های صلح، ثبات، ترقی و رفاه افغانستان هستید. افغانستان با کشورهای منطقه رابطه دیرینه و تاریخی داشته و منافع مشترک ما این است که همکاری های خویش را بیشتر سازیم.»

موصوف تصریح کرد:« همه ما به تهدید تروریزم، شبکه های جرمی منطقوی و افراط گرایی مواجه هستیم،امنیت، ثبات و منافع، ما را با همدیگر وصل می سازد، درک عقلانی هم این است که در کنار هم باشیم و افغانستان منحیث چهارراه همکاری های منطقوی می تواند، نقش خوبی را برای ثبات و رفاه منطقه ایفا کند.»

رئیس جمهور از ایالات متحدۀ امریکا منحیث یکی از شرکای ثابت قدم افغانستان سپاسگذاری کرد و افزود که این کشور یکجا با افغانستان، تلاش های زیادی را برای تقویت اجماع جهانی و منطقوی بخاطر پروسۀ صلح انجام داده است.

ویمی گوید:« دیدگاه ما این است که افغانستان مرکز آرامش و ثبات و چهارراه انکشاف و رشد منطقه باشد.»

رئیس جمهور کشور در خصوص صلح گفته است:« اهداف پروسۀ صلح این است که افغانستان مستقل، دموکراتیک، متحد در صلح با خود، با منطقه و جهان با حفظ ارزش های گذشته به ویژه حفظ حقوق زنان و جوانان باشد.»

وی در ادامه اضافه کرد:« ما ظرفیت و ارادۀ سیاسی داریم که به جنگ پایان دهیم و برای طالبان یک راه حل سیاسی را پیشکش کردیم تا از خشونت دست بکشند.»

موصوف گفت که اجماع جهانی برای ختم جنگ وجود دارد و حمایت کشورهای منطقه و همسایه برای اجماع قوی منطقوی، افغانستان را کمک خواهد کرد تا به اهداف صلح برسد.

وی تصریح کرد :« صلح ما باعث ثبات و امنیت منطقه و جهان خواهد شد و برندۀ صلح، مردم افغانستان و منطقه خواهند بود. حمایت منطقه از یک نظام مردم سالار در افغانستان، همکاری های منطقوی را مستحکم تر خواهد ساخت و به مردم ما فرصت خواهد داد تا از منابع کشور خود نه تنها برای رشد اقتصادی افغانستان، بلکه برای منطقه استفاده نمایند.»

غنی گفت که اگر صلح در افغانستان برقرار شود، کشورهای منطقه دو در صد رشد اقتصادی خواهند داشت.

وی افزود:« اجماع منطقوی و جهانی ما را کمک خواهد کرد تا چارچوب موافقتنامه صلح ساخته شود و پلان عمل برای صلح، به نتیجۀ مطلوب برسد.»

رئیس جمهور با اشاره به تهدیدات و خطرات در برابر صلح، گفت که اگر طالبان به جنگ ادامه دهند، پروسه صلح افغانستان با چالش های جدی روبرو خواهد شد.

موصوف خاطرنشان کرد :« با تاسف میزان خشونت های فعلی در مقایسه با سال گذشته، بالاتر است. گزارش های اخیر سازمان ملل متحد نشان داد که طالبان هنوز به تعهدات خود عمل نکرده و با شبکه های تروریستی رابطه دارند.»

غنی از تعهدات حکومت افغانستان یادآوری کرده، گفت :« در پنج سال گذشته صلح را به یک گفتمان ملی مبدل ساختیم و بدون وضع شرایط، پیشنهاد آغاز مذاکرات را نمودیم.»

وی افزود :« آتش بس را پیشنهاد و هیات همه شمول مذاکره کننده را ایجاد کردیم و همچنان شورای عالی مصالحه ملی را به میان آوردیم و اجماع قوی ملی در این خصوص ایجاد گردید.»

موصوف در رابطه به تبادله زندانیان گفت:« در این عرصه گام های بزرگ برداشتیم تا طالبان از خشونت دست کشیده، اسرای ما را رها کنند و به آغاز مذاکرات مستقیم تعهد نمایند. همچنان آتش بس بشردوستانه را قبول کنند تا شرایط بهتر برای ما در راستای با ویروس کرونا فراهم گردد، اما با تاسف خشونت ها بالای مردم افغانستان افزایش یافت.»

رئیس جمهور در اخیر سخنانش گفت :« این اقدامات طالبان، اجماع ملی را خدشه دار می سازد و این در حالیست که ما به صلح متعهد هستیم.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan