خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اسناد حدود سه هزار معلول در فاریاب مفقود شده است"

"اسناد حدود سه هزار معلول در فاریاب مفقود شده است"

Jul 08, 2020 - 18:44

میمنه (پژواک، ۱۸ سرطان ۹۹) : یکتعداد از معلولین که غرض اخذ اسناد مثنی در صحت عامه ولایت فاریاب تجمع نموده ادعا دارند که اسناد دارای معلولیت شانرا در اداره شهدا و معلولین مفقوده کرده است.

آنان ادعا دارند، مسوولین اداره مذکور از هر نفر، پنج هزار افغانی می خواهد، اگر کسی پول ندهد اسنادها را به نام افراد غیر معلول جعل کرده امیتاز آنرا با هم تقسیم می کنند.

به گفته آنان، در سطح فاریاب پنج هزار معلول و ورثه شهدای واقعی وجود ندارد، اما برای ۲۵ هزار تن از مرکز معاش حواله می شود با آنهم حقوق چهار ساله مستحقینی و قربانیان اجرا نشده رییس جمهور کشور باید در مورد پاسخ بدهد.

مسوولین اداره شهدا و معلولین تائید می کنند که اسناد حدود ۲ تا ۳ هزار معلول، سال های قبل مفقود شده به مدیران مربوطه هدایت کتبی داده شده است هرچه عاجل در مورد مفقودی اسناد ها و علت آن معلومات همه مقنع ارائه نمایند.

محمد عارف یکی از معلولین می گوید که، تقریباً ۲۰ سال میشود به رویت اسناد معاش میگرفت؛ اما حالا قرار است معاش سال ۱۳۹۹ اجرا شود مدتی است از ۵ ارگان هیئت توظیف شده تا اسناد معلولین و ورثه شهداء واقعی را بررسی و تثبیت نمایند، اما مسوولین ادعا دارند که مفقود شده است.

به گفته نامبرده، از اداره دولت صد ها اسناد مهم معلولین و شهدا هرگز مفقود نمی شود، ثبوت دارد که تمام اسناد را پنهان کرده اند.

موصوف ادعا کرد، اگر کسی پنج هزار افغانی بدهد اسنادش پیدا میشود در غیر آن به جیب هر نماینده معلولین و کارمند اداره  ده ها کارت معلولیت وجود دارد که بنام زن، فرزند و دخترش گرفتند؛ اما قربانیان اصلی محروم در کوچه و پس کوچه آواره می گردند کسی به داد شان نمی رسد.

عبدالرحمن باشنده ولسوالی خواجه سبزپوش این ولایت می گوید که از چهار سال بدینسو نصف معاش اش را نمی دهند علاوه بر آن چندین هفته است که او و صد ها تن دیگر از ولسوالی های مختلف به اداره شهدا و معلولین مراجعه میکند تا معاش سال ۱۳۹۹ را بگیرند؛ اما گفته میشود که اسناد ها مفقود شده باید مثنی بسازند.

وی افزود که چهار روز میشود به ریاست صحت عامه مراجعه می نمایند تا فورم مثنی کسانی که اسناد شان مفقود شده امضا کنند، اما در صحت عامه هم کسی نیست که به داد شان برسد و امضا کند.

نوروز باشنده ولسوالی غورماچ ولایت بادغیس می گوید که فعلا سکونت و کار بارش در ولایت نیمروز می باشد، وی قبلاً اسناد معلولیتش را از بادغیس به فاریاب تبدیل کرد که ولسوالی غورماچ نزدیکتر بود؛ اما ۱۷ روز میشود در شهر میمنه مسافر اسنادش در اداره شهدا و معلولین مفقود شده پول ندارد بدهد تا پیدا شود.

خالدار براتی که یک دست ندارد می گوید، از پنج ارگان هیئت تعیین شده تا معلولین واقعی را تثبیت و متقلبین را از اداره شهدا بیرون نمایند؛ اما دیده میشود که هیئت نیز کارش را شفاف و مطابق قانون انجام نمی دهد مستحقین پشت اسناد سرگردان اند درحالیکه نداشتن پا، دست، چشم و سایر اعضای بدن شان و همچنان کارت و کتابچه معلولین اسناد است.

او همچنان افزود که از سال ۹۴ بدینسو نصف معاش خود را نگرفته است.

یکی دیگر از باشنده گان ولسوالی غورماچ گفت که، یکماه شده در شهر میمنه سرگردان است، پنج هزار ندارد بدهد تا اسنادش پیدا شود، کسی پرسانگر و جوابگو نیست هرچه درجیب داشت کرایه رفت و آمد موتر و مصرف هوتل کرده است.

سید نظام الدین هاشمی یکی از کارمندان اداره ریاست شهدا و معلولین می گوید که یکتعداد اسناد بازمانده گان شهدا و معلولین در سال های تسلط طالبان از بین رفته و برخی نیز در کوچ کشی های اداره مفقود شده است.

وی گفت که معلولین از وری کتاب ( م ۴۰ ) مستحق معاش اند کافیست که از ریاست صحت عامه مثنی داشته باشند.

با این داکتر محمد نعیم مصمم رییس صحت عامه فاریاب می گوید که معلولین در صحت عامه هیچ مشکلی ندارند اداره مربوطه شان باید لیست کسانی که اسناد مثنی می خواهند طی مکتوب به مقام ولایت پیشنهاد کند و بر اساس هدایت مقام ولایت با هم آهنگی کمیسیون تثبیت معلولیت سر از فردا اسناد مثنی میدهند.

سید ذبیح الله سادات آمر اداره شهدا و معلولین فاریاب به پژواک گفت که، او تازه در این پست مقرر شده از روی شکایات و اعتراض معلولین در می یابد که احتمال دارد اسناد معلولیت حدود ۲ تا ۳ هزار تن مفقود باشد.

سادات علاوه نمود که، به مدیریت های مربوط هدایت کتبی داده طالب جواب شده که هر چه عاجل تاریخ و علت مفقود شدن اسناد معلولین را معلومات کلی بدهند.

 وی می گوید که، هرچند معلولین از روی کتاب م ۴۰ به حقوق شان دست می یابند؛ اما باید علت گم شدن اسناد مردم معلوم شود اگر افرادی دست دارد پاسخ گو باشند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan