خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخی وکلا: گزارش انستیتيوت مطالعات ستراتیژیک افغانستان خلاف باورهای اسلامی و قانون اساسی مى باشد

برخی وکلا: گزارش انستیتيوت مطالعات ستراتیژیک افغانستان خلاف باورهای اسلامی و قانون اساسی مى باشد

Jul 13, 2020 - 14:43

کابل(پژواک،۲۳سرطان ۹۹): شماری از اعضای ولسی جرگه گزارش اخیرانستیتيوت مطالعات ستراتیژیک افغانستان را خلاف باورهای اسلامی و قانون اساسی میدانند و بر پیگیری نشر عاملان این گزارش تاکید دارند.

اخیراً انستیتيوت مطالعات ستراتیژیک افغانستان گزارشی را تحت نام  ریشه‌یابی رادیکالیسم دینی در نصاب معارف افغانستان را نشر کرد که با انتقادها همراه بود.

در گزارش به نقل شهیر سیرت نویسنده این پژوهش آمده است:«به طور مشخص باید آموزه‌های دینی متمرکز بر روایت‌های کثرت‌ گرایانه باشد و همچنان آموزش دین باید به طور مشخص در چند مضمون دینی گنجانده شده و از دیگر مضامین حذف گردد.»

در نشست امروز ولسی جرگه روی این موضوع بحث شد.

مولوی ذبیح الله عتیق نماینده مردم بدخشان دراین جرگه گفت:« حکومت نشر این گزارش را نادیده نگیرد، نشر این گزارش نمک پاشیدن به زخم های مردم است، این گزارش توطیه دشمنان اسلام است، اگر حکومت این موضوع را پیگیری نکرد، ملت متحد خواهد شد و کسانی که دست به چنین کاری زده اند را جواب دندان شکن خواهد داد.»

او می گوید که این گزارش خلاف دین اسلام و قانون اساسی کشور است و کسانی که دست به نشر این گزارش زده اند باید بازداشت و مورد پیگیرد قرار گیرند.

قاضی نذیر احمد حنفی نماینده مردم هرات در این جرگه نیز گفت که این مرکز با نشر این تحقیق اش به دین اسلام و باور های دینی افغان ها توهین کرده و با نشر همچو گزارش ها می خواهند که در برابر مسلمانان قرار گیرند و آنها را از حاشیه دور بسازند.

وی افزود:«مسلمانان هنوز زنده هستند، اگر دولت این ها را به جزای اعمال شان نرساند، ملت آنها را پیدا خواهد کرد و به جزای اعمال شان خواهند رساند، بهتر همین است که حکومت نویسنده گان این تحقیق را به قانون بسپارد.»

شماری ازاعضای دیگراین جرگه نیز نشر این تحقیق را توهین به مقدسات اسلام و قانون اساسی کشور خوانده خواهان بازداشت عاملان این تحقیق شدند.

میر رحمان رحمانی رییس ولسی جرگه به کمیسیون معارف و تحصیلات عالی این جرگه وظیفه سپرد تا گزارش را بررسی و جزییات آنرا با جرگه شریک سازد تا  جرگه  در قبال این گزارش و مرکز یاد شده  تصمیم اتخاذ نماید.

پژواک با تماس های مکرر موفق نشد تا نظر مرکز مطالعات ستراتیژیک افغانستان را در برابر موضع اعضای ولسی جرگه بدست بیاورد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan