خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نی وضعیت دسترسی به اطلاعات در افغانستان را بحرانی‌خواند

نی وضعیت دسترسی به اطلاعات در افغانستان را بحرانی‌خواند

Jul 13, 2020 - 21:33

کابل(پژواک،۲۳سرطان۹۹):نییا اداره حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان، وضعیت دسترسی به اطلاعات را در افغانستان بحرانی خوانده، می‌گوید که این وضعیت هر روز در حال بدترشدن است.

نهاد حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان ( نی)امروز ۲۳ سرطان نتایج تحقیق «وضعیت دسترسی به اطلاعات» در کشور را منتشر کرد.

منبع می نویسد که در این تحقیق۱۰۰ خبرنگار از پنج حوزۀ مرکز، شمال‌، شرق، غرب و جنوب کشور اشتراک کرده‌اند.

مجیب خلوتگر، رئیس اجرایی نهاد حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان در نشست امروز گفت که نهادهای امنیتی بدترین وضعیت دسترسی به اطلاعات را در کشور دارند.

به گفتۀ او، سخنگویان نهادهای امنیتی یا حاضر به پاسخ‌‌دادن به خبرنگاران نمی‌شوند و یا اگر پاسخ می‌دهند بیشتر این معلومات تبلیغ حکومت است.

رئیس اجرایی نی کارکرد ریاست جمهوری و وزارت صحت‌ را در بخش دادن اطلاعات به رسانه‌ها ضعیف می‌خواند و می‌گوید، این نهادها خبرنگاران را به گونۀ دلخواه انتخاب می‌کنند و معلومات را با آن‌ها شریک می‌‎سازند.

بر بنیاد نتایج این تحقیقپس از بخش امنیت، ریاست جمهوری، نهادهای عدلی‌وقضایی، شاروالی­ها، وزارت‌های صحت‌، تجارت و مالیه حاضر به شریک‌ساختن معلومات با خبرنگاران نیستند.

در این ‌حال خبرنگاران نیز وضعیت دسترسی به اطلاعات را نگران‌کننده خوانده و می‌گویند، سخنگویان نهادهای دولتی یا به پرسش‌های آنان پاسخ نمی‌دهند و یا این‌که با تأخیر پاسخ می‌دهند.

در تحقیق آمده است که خبرنگاران از کمیسیون دسترسی به اطلاعات می‌خواهند تا به این مشکل به گونۀ جدی توجه کنند.

اما دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که حکومت و نهادهای دولتی در هر زمانی مکلف به پاسخگویی و دادن معلومات به خبرنگاران هستند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement