خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ترازوهای دیجیتالی گمرک تورخم وصل به بهره برداری سپرده شد

ترازوهای دیجیتالی گمرک تورخم وصل به بهره برداری سپرده شد

Jul 14, 2020 - 16:37

کابل(پژواک،۲۴سرطان۹۹): وزارت مالیه افغانستان می گوید که به منظور جلوگیری ازفساد ادارى و ایجاد شفافیت، ترازوهای دیجیتالی گمرک تورخم به سیستم آسیکودا وصل و امروز به بهره برداری سپرده شد.

آسیکودا سیستم کامپیوتری تصفیه اموال گمرکی و آمارگیری است که از سوی «انکتاد» برای کشورهای جهان به ویژه کشورهای رو به توسعه پیشنهاد شد. این سیستم مجموعه‌ای از برنامه‌های کمپيوترى است که عملیات گمرکی (واردات، صادرات، ترانزیت و...) را زیرپوشش قرار می‌دهد.

در اعلامیه اى خبری وزارت مالیه که یک نسخه آن در دسترس آژانس خبری پژواک، قرار گرفته آمده است که این ترازو ها که با سیستم اسیکودا وصل گردیده، امروز ۲۴ سرطان به بهره برداری سپرده شد.

منبع می نویسد که هدف ازنصب این ترازوها، ایجاد شفافیت در جمع آوری عواید ملی، مبارزه علیه فساد اداری، کاهش پروسه های اداری و بروکراسی و ثبت مشخصات و کنترول دقیق محموله های تجارتی می باشد.

درمراسم افتتاح این ترازوها، عبدالهادی ارغندیوال نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه، محترم تمیم عارف مومند، معاون والی ننگرهار، نماینده گان شورای ولایتی، سکتور خصوصی و شماری از رؤسا و کارمندان وزارت مالیه اشتراک داشتند.

ارغندیوال در مراسم افتتاح این ترازوها گفت:« بادرنظرداشت تعهدات ما در بخش مُدرن سازی ادارات به خصوص منابع عوایدی، وزارت مالیه اینرا مسئولیت خویش می داند تا از طریق اصلاح پروسه های کاری و انکشاف سیستم ها در پروسه های جمع آوری عواید ملی، شفافیت را تامین نموده و جلو فساد و خودسری ها را تا حد ممکن بگیرد. که  تا اکنون ترازوهای دیجیتالی در گمرکات تورخم، اسلام قلعه، نیمروز و سپین بولدک نصب گردیده و در گمرکات حیرتان، آقینه، شیرخان بندر، دندپتان و ابونصر فراهی کار نصب آن جریان دارد.»

وی در ادامه افزود:« نصب ترازوهای دیجیتالی و تجهيز گمرکات با وسایل عصری مایۀ نگرانی حلقات مافیائی و یکی از کارهای مهم و اولویت وزارت مالیه است که انشاء الله با جدیت و تعهد کامل در تمام گمرکات کشور تطبیق خواهد گردید.»

موصوف می گوید که با قاطعیت علیه فساد اداری مبارزه کرده و به مفسدین اجازه نخواهد داد که عواید ملی را مورد دستبرد قرار دهند.

در خبرنامه آمده است که تمیم عارف مومند، معاون والی ننگرهار گفت که نصب ترازوهای دیجیتالی از سوی وزارت مالیه یک اقدام نیک در راستای ایجاد شفافیت، سیستم سازی و مبارزه علیه فساد می باشد.

 وی خواهان توجۀ حکومت افغانستان به خصوص وزارت مالیه در بخش توسعه و انکشاف سیستم ها در بندر و گمرک تورخم گردید.

داکترمخلص محمد به نمایندگی از سکتور خصوصی ضمن استقبال از نصب ترازوی های دیجیتالی در گمرک تورخم در مورد مشکلات تجار ملی و سکتور خصوصی صحبت کرده و از وزارت مالیه درخواست نمود تا ضمن رسیدگی به مشکلات شان، تسهیلات بیشتر را برایشان فراهم نماید.

قابل تذکر است که وزارت مالیه به منظور ایجاد شفافیت بیشتر در منابع عوایدی، مبارزه علیه فساد و عصری سازی گمرکات و انکشاف سیستم های مُدرن در این بخش  براى تمام گمرکات سرحدی و محصولی کشور ترازوهای دیجیتالی، کامره ها واسکنرهای پیشرفته را خریداری نموده است که کار نصب آن جریان دارد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan