خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طالبان : امريکا ازبرخى موارد توافق نامه قطرخلاف ورزى کرده است

طالبان : امريکا ازبرخى موارد توافق نامه قطرخلاف ورزى کرده است

Jul 14, 2020 - 21:35

کابل (پژواک،٢٤سرطان٩٩): طالبان ،امريکا را به خلاف ورزى ازبرخى موارد توافق نامه قطرمتهم کرده ، مى گويند که مطابق تعهد شان برنيروهاى امريکايى حمله نکرده اند .

توافق نامه به هدف ختم جنگ درافغانستان بتاريخ دهم حوت ١٣٩٨ درقطر ميان امريکا وطالبان به امضا رسيد.

به اساس اين توافق نامه بايد در١٣٥روزآينده رقم نيروهاى امريکايى درافغانستان به ٨٦٠٠ تن کاهش يابد وامريکايى ها ازپنج پايگاه نظامى خارج شوند .

به همين گونه بعد از امضاى توافق نامه ، حکومت افغانستان پنج هزار زندانى طالبان را آزاد نموده و باالمقابل  طالبان  يکهزارزندانى حکومت را رها مى سازند وپس ازآزادى اين تعداد زندانيان مذاکرات بين الافغانى آغاز مي گردد .

اينک که ١٣٥ روزاز امضاى توافق نامه سپرى گرديد ، امريکا گفته است که رقم نيروهايش را کاهش داده واز پنج  پايگاه نظامى سربازانش را خارج کرده است .

طالبان مسلح امروز٢٤سرطان با انتشارخبرنامه اى  گفته اند، اينکه امريکا دراين مدت نيروهايش را کاهش داده  اند وسربازان  خود را ازپنج پايگاه  نظامى  بيرون کرده اند ، آنها استقبال مى کنند .

اما طالبان درمورد روند کُند رهايى زندانيان اظهار افسوس کرده که به گفته آنها اين  موضوع  دربرابر آغاز مذاکرات بين الافغانى و تامين صلح سراسرى  موانع  ايجاد  کرده است .

درخبرنامه گفته شده است که لاینحل ماندن موضوع لیست سیاه بزرگان امارت اسلامی نیز جای نگرانی است، که باید درین مورد جدا غور صورت بگیرد و گام های عملی برداشته شود.

 

طالبان  همچنان گفته اند که پس از امضای توافقنامه، هیچ حمله‌ای از سوی آنها بر نیروهای خارجی ثبت نشده است، که این بیان گر متعهد بودن امارت اسلامی به مندرجات توافقنامه است.

منبع افزوده است : (باوجود اینکه در توافقنامه به صراحت نوشته شده است که بیرون از ساحه جنگ، هرگونه حرکات نظامی متوقف می باشد، اما متاسفانه، از سوی نیروهای امریکايی و همکاران شان در ۱۳۵ روز گذشته، وقت به وقت مناطق غیر جنگی بمبارد شده است، از قوای امنيتى افغان در اثنای تعرض حمایت شده و طیارات نیروهای اداره کابل از سوی پیلوتان امریکایی به کار بُرده شده و بر مردم ملکی، مجاهدین و تاسیسات عامه بمباردمان صورت گرفته است.)

طالبان ادعا کرده اند که امریکایی ها و همکاران شان تنها در ده روز گذشته در لوگر، بادغیس، میدان وردک، غزنی، زابل، ارزگان، هلمند و قندهار دست به حملات زیادی درون و بمباردها زده و نیز دو بار چاپه زده اند، که سرپیچی علنی از توافقنامه بوده می تواند.

 

درخبرنامه طالبان با اشاره به حملۀ دیروزی در ولایت سمنگان و همچنان شدت یافتن جنگ در بعضی ساحات دیگر گفته شده است که اين حملات واکنش به عملیات های آغاز شده از سوی اداره کابل و حمله خونین و   بر مردم ملکی در سنگین، هلمند وخلاف ورزى امريکايى ها از توافق نامه قطرصورت گرفته است .

 

طالبان یکبار دیگر خطاب به امریکا و جهت های مربوطه گفته است که تکمیل و تعمیل زودتر توافقنامه دوحه در فایده تمام جهت هاست‌. باید ازین فرصت به میان آمده استفاده سالم شود، پروسه با موانع و تاخیر دچارنشود و گذاشته نشود که وضعیت بیشتر به سوی بی باوری، خطرات و مشکلات برود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan