خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مرحله نخست امتحان کانکور سال ۱۳۹۹، یکشنبه هفته آینده آغاز می شود

مرحله نخست امتحان کانکور سال ۱۳۹۹، یکشنبه هفته آینده آغاز می شود

Jul 15, 2020 - 16:53

کابل (پژواک، ۲۵سرطان۹۹) : اداره ملی امتحانات کانکور می گوید امتحان کانکور سال ۱۳۹۹ را طی چهار مرحله در ۳۳ ولایت کشور، راه اندازی می شودو مرحله نخست آن ، روز یکشنبه هفته آینده آغاز می شود.

عبدالقدیر خموش سرپرست اداره ملی امتحانات امروز در یک نشست خبری در کابل مطابق پلان احتمالی، روند اخذ امتحانات کانکور در ۳۳ ولایت کشور در چهار مرحله الی اخیر اسد تکمیل خواهد شد و امتحان کانکور در ولایت کابل، از اول سنبله طی شش یا هفت مرحله، تنظیم می گردد.

او افزود که مرحله نخست امتحان کانکور شامل ولایت های ارزگان، بادغیس، پکتیکا، پنجشیر، دایکندی، زابل، سرپل، سمنگان، غور، فراه، کندز، کندهار، کنر، لوگر، نورستان، نیمروز و میدان وردکبوده و سر از روز یکشنبه (۲۹ سرطان) آغاز می شود.

به گفته او مرحله دوم این امتحان که از روز چهارم عید قربان آغاز می شود و هشت ولایت هلمند، غزنی، پکتیا، خوست، کاپیسا، بامیان، لغمان وهرات را در برخواهد گرفت.

به اساس معلومات او، مرحله سوم امتحان کانکور که ۷ روز پس از عید قربان راه اندازی خواهد شد، ولایت های فاریاب، جوزجان، بلخ، پروان وبغلان را شامل می شود.

خموش همچنان گفت که مرحله چهارم امتحان کانکور، در ولایت های ننگرهار، تخار وبدخشان برگزار خواهد شد.

خموش، اطمینان داد در امتحان کانکور امسال تمام توصیه های بهداشتی که به هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا نیاز احساس می شود در نظر گرفته شده وامتحانات به گونه ای تنظیم گردیده که زمان ثبت بایومتریک و روزهای برگزاری امتحانات در ولایت ها، دو چند زمان امتحانات سال های گذشته باشد.

به گفته او همچنان تلاش صورت گرفته است تا اکثر امتحانات کانکور در ولایت ها، در فضای آزاد برگزار شوند و پوشیدن ماسک برای داوطلبان کانکور الزامی شده است.

به گفتهء خموش، به خاطر جلوگیری از انتشار ویروس کرونا؛ امسال کود رشته های پوهنځی ها ودیپارتمنت های مربوط پوهنتون ها، پیشاپیش در فیسبوک و صفحه رسمی اداره ملی امتحانات ترتیب شده وداوطلبان کانکور می توانند از قبل کود رشته های خود را به دست آورند ودر روز امتحان از آن استفاده کنند.

امان، تأکید کرد که به خاطر ایجاد سهولت بیشتر، کارت های شمولیت امتحان کانکور از قبل تهیه وبه ولایت ها فرستاده شده است وداوطلبان از لیسه های مربوط خود که فورم پر کرده اند، می توانند کارت شمولیت امتحان را به دست بیاورند.

اداره ملی امتحانات، مجموع داوطلبان کانکور امسال را که در امتحان اشتراک خواهند کرد، حدود ۲۱۰ هزار تن پیش بینی کرده است.

یما امان، رییس عمومی عملیاتی و تخنیکی اداره ملی امتحانات، در این کنفرانس خبری تصریح کرد که از مجموع ۲۱۰ هزار داوطلب کانکور، بیش از ۶۶ هزارتن آنان به موسسات تحصیلات عالی دولتی، بیش از ۹هزار تن در بخش شبانه پوهنتون ها و متباقی در انستیتوت های دولتی جذب خواهند شد که مجموع جذب داوطلبان سال ۱۳۹۹ در حدود ۱۴۶ هزار و۹۲۲ تن خواهند بود.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement