خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

احمدی: صلح زندگی است، زندگی نعمت الهی است و افغان­ ها نیاز به زندگی دارند

احمدی: صلح زندگی است، زندگی نعمت الهی است و افغان­ ها نیاز به زندگی دارند

Jul 19, 2020 - 08:56

کابل (پژواک،۲۹ سرطان ۹۹): گل آغا احمدی وردک شاعر و نویسنده ی که سال­ها برای صلح مبارزه قلمی کرده است، می گوید که افغان­ها از الله مهربان صلح میخواهند و او امیدوار است که دعاهای این خسته دلان مستجاب شوند.

گل آغا احمدی وردک در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی در قریه ای به نام «گلدره لیگی باباخیل» واقع در دامنه کوه تاریخی گربت در ولسوالی جغتوی ولایت میدان وردک چشم به جهان گشوده و اکنون با فامیل خود در کابل زندگی می کند.

این شاعر و نویسنده عاشق صلح، تا سطح ماستری به تحصیلات اش ادامه داده و در اداره های مختلف دولتی ایفای وظیفه کرده است.

احمدی، بیشترین وقت زندگی اش را به مبارزه قلمی برای تامین صلح در کشور جنگ زده اش اختصاص دا ده و تا حال ده اثر او به زبان پشتو در مورد صلح چاپ شده و آثار ناچاپ شده در این بخش نیز دارد.

صلح در آیات ها، صلح در احادیث، صلح در احکام، صلح در سیرت­ها، صلح در نظریات، صلح در نهادها، صلح در شخصیت­ها، صلح در مکاتیب، صلح در نثرها و صلح در اشعار، از آثار چاپ شده او در بخش صلح می باشند.

او می گوید که بیش از ۱۵۰۰ پارچه شعر و بیشتر او دو هزار مقاله دارد و در کُل ۷۷ کتاب را نوشته است که از این میان ۲۵ اثر او چاپ شده است.

او در مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت: «کودتای هفتم ثور سال ۱۳۵۷ مرا در دوران کودکی متاثر کرده بود، اما پس از تصرف کابل از سوی مجاهدین و آغاز جنگ­های داخلی میان گروه های مختلف تا به دندان مسلح مجاهدین در هشتم ثور سال ۱۳۷۱، به نویسنده گی آغاز کردم، زیرا آن وضعیت سخت و ناگوار هر افغان صلح دوست به شمول من را سخت متاثر و غمگین کرده بود.»

او می افزاید:«ضمن تلاش های دیگری که برای صلح داشتم، ذهن من به حرکت آمد و آرمان­های صلح را که بر دل داشتم، از طریق شعر و نثر به وسیله قلم ترسیم می­کردم و از چشم و قلمم اشک می ریخت.»

احمدی می گوید، به دلیلی در مورد صلح زیاد نوشته است که «صلح مطالبه الهی است و خداوند (ج) در قرآن کریم صلح را خیر گفته است. صلح رسالت پیامبران است، خدای متعال زمانی پیامبران را برای هدایت بشر فرستاده است که در روی زمین میان انسان­ها وضعت به جنگ، کشتار و بدبختی­ها رسیده است. الله (ج) در همین اثنا بالای انسان­ها رحم کرده و با فرستان پیامبران، میان انسان­ها در روی زمین زندگی صلح آمیز را تامین کرده است. صلح خواست اساسی بشر است و پیشرفت زندگی انسان­ها با صلح گره خورده است و انسان­ها تنها در صلح می­توانند زندگی خوب داشته باشند. صلح عامل اطمنان زندگی میان انسان­ها، خوبی­های همه جانبه، روابط مثبت، پیشرفت علمی، تامین عدالت و خوشبختی­ها می­شود و حقوق انسان­ها تنها در حالت صلح قابل تامین است، تنها در حالت صلح ضمانت زندگی کردن ممکن است. صلح هیچگاه به ضرر انسان نبوده و جنگ هیچ وقت به نفع انسان­ها نمی­باشد. جنگ زیر هر نامی مقدسی که باشد اساس تباهی بشر محسوب می شود.»

او می افزاید:«شهادت، کشته شدن و زخمی شدن هر افغان مرا سخت درد داده است، با ویران شدن خانه هر افغان قلبم تکان خورده است و ویرانی هر قسمت کشورم مرا اندوهگین کرده است. این و صدها عامل دیگر مرا وادار ساخته است که در نوشته هایم روی تامین صلح، محبت، فکر مثبت، تعلیم، اقتصاد، صنعت و غیره در جوامع بشری به ویژه میان افغان­ها تمرکز داشته باشم و هر نوع جنگ و خشونت را توسط نوشته هایم محکوم کنم.»

این فعال صلح، لحظاتی در دنیای خیالات غرق شد و سپس سخنانش را با شعری که خود نوشته است آغاز کرد که چند بیت آن در این جا ذکر می کنیم.

او این شعر را که دردهای کشورش را در آن ترسیم کرده، به زبان پشتو سروده است:  

 د تورتم په ژور تل کې د یو څرک په تمه، تمه

د ناخوالو په ژوندون کې انساني تصویر ته ګورم

د لېمو په ډنډ کې غونډې دي د سترګو مرغلرې

زه د اوښکو په پاڅون کې ننني تصویر ته ګورم

د ویرونو په تابوت کې جنازې د وړانګو بار دي

د ژړاوو په صالون کې افغاني تصویر ته ګورم

احمدی امیدوار به صلح است و می گوید: «من هر تلاش صلح را ستایش می کنم و به تلاش­های جاری صلح صد در صد امیدوار هستم، امید دارم که تلاش­های من و میلیون­ها افغان دیگر برای صلح سرانجام نتیجه مثبت در پی داشته باشد و در افغانستان عزیز صلح سرتاسر تامین شود. پایان جنگ و از بین رفتن جنگ و گروه های جنگی را چنان می بینم مثلی که همه روزه بعد از پایان شب، روشنی صبح را نظاره می کنم، یقین دارم که جنگ ناروا در کشور، ظلم های کلان و حالت تاریک کنونی به پایان می رسد و افغان­ها از نعمت صلح برخوردار می­شوند.»

او همچنان با به خوانش گرفتن شعری به زبان پشتو، گفت که صلح خواست و آرمان همه ی افغان­ها است.

په ولاړه، هم په ناسته، هم مزل کې سوله غواړو
د زاریو په منګولو، د زړه تل کې سوله غواړو
موږ د سولې خدای ته لېږو ستړې ستړې دعاګانې
موږ په فکر، په نظر او په عمل کې سوله غواړو
ترحم راته پېرزو کړه خدایه زموږ واړه، زاړه ته
چې د مینې قدم واخلو، په هر پَل کې سوله غواړو
د وبا په رنځ اخته کړه خونړي لاسونه خدایه
موږ د دې خاورې د وینو په مورچل کې سوله غواړو
پردیپاله غلامي په خپل حکمت رسوا، رسوا کړه
غلامان چې په کې نه وي په کابل کې سوله غواړو
موږه داسې یاري غواړو چې په مینه وي سمباله
موږ د خپل جانان په څڼو او وربل کې سوله غواړو
ترانې مو کړه رنګینې بیا د سولې په نغمو کې
احمدي د قلم څوکه او غزل کې سوله غواړو

صلح زندگی است

احمدی در مورد اهمیت صلح برای افغان­ها می­افزاید:«صلح به دلیلی برای افغانستان و افغان­ها خیلی مهم است که زندگی افغان­ها با آن ربط دارد، از اثر جنگ میلیون­ها افغان یا کشته شده و زخمی شده اند و یا هم سهولت­های زندگی چون خانه ها و زیربناها را از دست دا ده، مهاجر شده و از زندگی متمدن به صدها سال عقب مانده اند. صلح برای فرد، فرد افغان­ها حایز اهمیت است، زیرا جنگ سرنوشت آنها را به دست بیگانه گان داده است... صلح به دلیلی برای هر افغان اهمیت دارد که امر الهی است و در صلح خیر نهفته است.

زندگی صلح آمیز می­تواند در بخش­های مختلف زندگی، افغان­ها را کمک کند تا ملت سربلند ما با کاروان پیشرفت جهانی یک جا شود، در منطقه و جهان در بخش­های مختلف با دیگران رقابت مثبت داشته باشند... اگر به گونه خلاصه بگویم، صلح زندگی است، زندگی نعمت الهی است و افغان­ها نیاز به زندگی دارند.»

احمدی در همین اثنا، در قالب شعری تحت عنوان «د مینی سکنات» دعاهای استوار بر محبت با خلق و خالق را چنین به تصویر کشید.

موانع در راه تامین صلح

«جهالت، تفسیر دین از شکم خود و به اساس فتواهای بیگانه گان، عشق با پول، سلاح و جنگ، بی خبری از اهداف استخباراتی بیگانه ها، جواب مثبت دادن به تحریک اجنبی­ها، بی خبری از زیان های جنگ و فواید صلح، بی تفاوتی در برابر کشور، مردم و جامعه، قسی القلب بودن، باور داشتن به ظلم، ایستادگی سخت بر اهداف جنگی و سیاسی خود، ضد بیجا و بی مورد و همچنان طوری فکر کردن جنگ طلبان که گویا آن­ها برحق هستند و از طریق جنگ به قدرت رسیده می­توانند»، مواردی است که به گفته احمدی مانعی برای صلح در کشور شده است. 

این شاعری که آرمان تامین صلح در کشورش را بر دل دارد، از هموطنان خود می­خواهد که برای ایجاد محبت میان خود کار کنند تا جنگ جایش را به صلح واگذار کند.

پیام برای طرف­های درگیر جنگ

گل آغا احمدی وردک می گوید:«پیامم به طرف­های جنگ این است که جنگ را متوقف و صلح کنند؛ زیرا این جنگ برنده و بازنده ندارد و ثابت شده است که این جنگ به زیان ارزش­ها، منافع ملی، اقتصاد، نظام، تعلیم و همه منافع مردم افغانستان است. طرف­های درگیر باید بر مردم زجرکشیده این خاک ترحم کنند و در عوض جنگ برای آبادی کشور شان توجه نمایند. جنگ افغانستان برای منابع دیگران است که توسط افغان­ها ادامه دارد و بیشترین زیان آن را نیز به افغان­ها می رسد.»

او می افزاید:« در جنگ­های طولانی افغانستان انگشت انتقاد به سوی خارجی ها گرفته می­شود، که گویا آنها ملامت بوده و عامل جنگ در افغانستان می­باشند، اما من می­گویم که هیچ جنگی در افغانستان از سوی خارجی­ها آغاز نشده، هر خارجی که چه در لباس نظامی و چه هم در لباس سیاسی به افغانستان آمده، در حقیقت برخی افغان­ها آنها را به کشور دعوت نموده و زمینه مداخله در کشور مان را برای آنان مساعد کرده اند... بنا براین، نیاز است که خود افغان­ها خود شان را از جال شبکه های بیگانه گان بیرون کنند، منافع ملی کشور شان را ترجیح دهند و صلح کنند.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan