خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در چهار ماه نزدیک به ۴۵۰۰ قضیه خشونت علیه زنان در افغانستان ثبت شده است

در چهار ماه نزدیک به ۴۵۰۰ قضیه خشونت علیه زنان در افغانستان ثبت شده است

Jul 20, 2020 - 17:43

کابل(پژواک،۳۰سرطان ۹۹): در چهار ماه نخست سال جاری در کُل نزدیک به ۴۵۰۰ قضیه خشونت علیه زنان در وزارت امور زنان و کمیسیون حقوق بشر  افغانستان ثبت شده است.

وزارت امور زنان، لوی څارنوالی وکمیسیون مستقل حقوق بشر امروز در یک نشست مشترک گزارش چهار ماه نخست سال مالی ۱۳۹۹ در مورد ثبت قضایای خشونت علیه زنان را ارایه کردند.

سپوژمی وردک، معین وزارت امور زنان در این نشست گفت که در چهار ماه نخست سال روان، ۲۵۸۲ قضیه خشونت علیه زنان در وزارت امور زنان ثبت شده است.

به گفته او این قضایا شامل ۱۸ مورد قتل، ۷مورد خودکشی، ۸ مورد مجروحیت، یک مورد محکمه صحرایی و غیره می باشند. 

به گفته موصوف خشونت علیه زنان نسبت به چهار ماه نخست سال گذشتهکاهش را نشان می دهد زیرا در زمان مشابه سال گذشته ۵۳۲۷ در این وزارت ثبت شده بود

وی دلیل کاهش قضایای خشونت علیه زنان را وضع محدویت ها در شهر ها و قیود گذشت و گذار میداند که به دلیل آن زنان نتوانسته اند به ادارات مراجعه بکنند و قضایا را ثبت کنند.

شبنم صالحی، کمیشنر کمیسیون حقوق بشر افغانستان در امور خشونت علیه زنان گفت که در مدت یاد شده به   ۱۸۹۴ قضیه خشونت علیه زنان در این کمیسیون به ثبت رسیده است.

رویا دادرس سخنگوی وزارت امور زنان گفت که همه ارګانها قضایای خشونت با زنان را به شکل جداگانه ثبت می کنند.

 به گفته او قضایایی که در وزارت امور زنان ثبت شده با قضایایی که در کمیسیون حقوق بشر ثبت شده متفاوت است.

وی خاطر نشان کرد که تنها قضایایی به څارنوالی ارجاع می شود که موضوع آن جرمی باشد.

سینا شنا منصور، معاون لوی څارنوالی در امور منع خشونت علیه زنان در نشست امروز گفت که  در چهار ماه نخست سال ۱۳۹۹ مجموعاً ۱۱۷۹ قضیه خشونت علیه زنان از سوی څارنوالی بررسی شده است.

 خانم منصور اضافه کرد که قضایای تجاوز جنسی در چهار ماه نخست سال ۱۳۹۸ در کل  ۷۴ قضیه بوده، اما این قضایا در چهار ماه نخست سال ۱۳۹۹ به ۱۲۱ مورد رسیده است.

معاون لوی څارنوالی همچنان افزود که این معاونیت در دوره وضع محدودیت ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به ۲۴۹ قضیه خشونت علیه زنان رسیدگی کرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan