خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جوانان ازحکومت و طالبان خواستند تا درایام عید اتش بس اعلام گردد

جوانان ازحکومت و طالبان خواستند تا درایام عید اتش بس اعلام گردد

Jul 27, 2020 - 15:44

کابل (پژواک ۶ اسد ۹۹): شماری ازجوانان درکابل ضمن تقاضای آتش بس در روز های عید از حکومت و گروه طالبان خواستند تا مذاکرات بین الافغانی آغاز گردد چون مردم ازادامه جنگ خسته شده اند .  

امروز ده ها تن از جوانان به شمول زنان و دختران در گردهمایی زیر عنوان  ( جنگ بس است ما صلح میخواهیم)  در کابل خواهان تامین آتش بس در کشور شدند.

ناهیده حکیمی منگل رییس نهاد تغيیرمثبت جوانان  که دراين گردهمايى به نماینده گی از دیگران صحبت می کرد گفت:«آرزوی همه این جوانان که اینجا گرد هم آمدند صلح است چون هر کدام  اينها اعضای فامیل خود را در جنگ های تحمیلی از دست داده اند.»

وی افزود:«ما بر حکومت و هم بر طالبان صدا می کنیم که  صلح کنند، دیگر توان جنگ را نداریم، طالب اگر تو میمیری، کی استی و اگر نیروهای امنیتی ما کشته میشوند کی استندهمه برادر ما استند، پس بیایید ،به جنگ در کشور پایان دهیم.»

وى، از حکومت و گروه طالبان خواست که از مذاکرات نمایشی بگذرند تهداب صلح واقعی را درکشوربگذارند نه صلحى  که مردم بیشتر از این قربانی شوند.

خانم منگل گفت:« زنان بیشتر از مردان، درد جنگ را می بینند چون همین زنان استن که برادر، پدر، شوهر  و پسر خود را در جنگ از دست میدهند و فامیل شان بی سرپرست میماند.»

 ماریا توتاخیل از اشتراک کننده گان دیگر دراین گردهمایی امروز گفت که  از چهار دهه به اینسو با دلایل نامعلوم  و برای مفاد دیگران در کشور جنگ جریان دارد و در هر دو طرف افغانها قربانی میدهند.

او از دو طرف [حکومت و گروه طالبان ] خواست تا طوری صلح کنند که خیر مردم در آن نهفته باشد .

او در اشاره به رهایی زندانیان حکومت وطالبان گفت:« با گذشت هر روز زندانیان دو طرف رها می شوند ؛ اما تاکنون مذاکرات به دلیلی آغاز نشده است که روند کنونی یک پروسه سمبولیک است که صلح واقعی در آن وجود ندارد.»

اين درحاليست که به اساس توافقنامه ای صلح که میان ایالات متحده امریکا و طالبان در دهم حوت سال ۱۳۹۸ در شهر دوحه قطر به امضا رسید، باید ده روز بعد از امضای این تفاهم نامه مذاکرات بین الافغانی اغاز می شد؛ اما به دلیل اختلافات روی رهایی زندانیان تا کنون این مذاکرات آغاز نشده است.

ازسوى هم برخى منابع گفته اند که قرار است مذاکرات بین الافغانی میان حکومت افغانستان در شهر دوحه  کشور قطر  برگزار شود.

به اساس گزارش ها، حکومت افغانستان تاکنون بيش از ۴۴۰۰ زندانی گروه طالبان و حدود ۸۵۰ زندانی حکومت از سوی طالبان رها شده است .

اما اخیرا گروه طالبان گفته اند در صورتی که زندانیان متباقی رها شوند بعد از عید قربان مذاکرات بین الافغانی آغاز خواهد شد اما حکومت می گوید که بالای حدود ۶۰۰ زندانی گروه طالبان نه تنها حکومت بل جامعه جهانی نیز انتقاد دارد و باید گروه طالبان فهرست دیگر را با حکومت شریک کند.

با اين حال در دو روز اخيريکبارديگرپروسه رهايى زندانيان طالبان و حکومت از سرگرفته شده است .

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement