خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دانش: حکومت از هیچ نوع تلاش در پروسه صلح دریغ نکرده است

دانش: حکومت از هیچ نوع تلاش در پروسه صلح دریغ نکرده است

Jul 30, 2020 - 17:17

 کابل (پژواک، ۹ اسد ۹۹): معاون دوم رییس جمهور در پیام عیدیش می گوید که حکومت برای تامین صلح درکشور از هیچ تلاشی دریغ نورزیده اما به نظر می رسد که گروه طالبان از حسن نظر و اقدامات صلح‌خواهانه دولت سوء استفاده و وقت کشی می کند.

 سرور دانش در پیام به مناسبت فرار رسیدن عید سعید اضحی گفته است :«  فرارسیدن عید سعید اضحی را به تمام مردم مسلمان و شریف افغانستان به خصوص خانواده‌های عزیز شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تبریک و تهنیت می‌گویم و با الهام از این ایام مبارک برای افغانستان و مردم رنج دیده خویش، صلح، آبادانی، شادمانی و آینده‌ای سرشار از سعادت و خوشی آرزو دارم.»

 وی گفته است که روند جاری صلح و همزمان افزایش خشونت‌ها از سوی مخالفین مسلح، امضای توافقنامه سیاسی و شروع کار حکومت جدید و فراگیری بیماری کرونا از مهم ترین پدیده‌هایی هستند که نیازمند توجه جدی و تدابیر همه‌جانبه اند.

موصوف می افزاید:« از همین رو لازم می‌دانم نکاتی را برای آگاهی مردم شریف کشور بیان کنم: 1- روند صلح با تدبیر و سعه صدر رهبری دولت افغانستان و تلاش‌های پی‌گیرانه همکاران بین المللی ما به نقطه مهمی رسیده است. »

دانش می گوید که حکومت افغانستان، با رهایی زندانیان طالبان و کسانی که دارای پرونده‌های جرمی و امنیتی بوده اند و هم‌چنین با تشکیل هیات مذاکره کننده و اعلان آمادگی کامل برای هر نوع گفتگو و مذاکره گام‌های مهمی را بر داشته است. از نگاه ما برقراری صلح پایدار و دائمی و پایان بخشیدن به خشونت‌های چهل ساله در کشور نیازمند از خودگذری، بلندنظری و فداکاری است.

موصوف در ادامه گفته است که به همین خاطر رهبری حکومت تا کنون از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نورزیده است و همه موانع احتمالی را از سر راه بر داشته و تا کنون ۴۶۰۰ تن زندانی طالبان را رها کرده و این کم پیشینه ترین رویه در مذاکرات صلح و یک گام بسیار مهم برای اعتماد سازی است، در حالی که حکومت افغانستان بر اساس موافقتنامه دوحه هیچ مسئولیتی در این رابطه نداشته است.

او می گوید:« اما متاسفانه به نظر می رسد که گروه طالبان از حسن نظر و اقدامات صلح‌خواهانه دولت سوء استفاده و وقت کشی می کند و در تمام این مدت به تشدید جنگ وافزایش خشونت‌های بی سابقه دامن زده و بر تمامیت خواهی خویش افزوده و حاضر به مذاکره نشده است.

به گفته دانش پیام رهبری طالبان علی رغم اعلان آتش بس در ایام عید، به طور واضح بر تداوم خشونت‌ها تاکید دارد.

او اضافه کرد:« ما از هر نوع آتش بس، حتی در زمان کم، استقبال می کنیم و صلح را خواسته و ضرورت اصلی و عاجل مردم افغانستان می‌دانیم. به همین خاطر خواهان قطع جنگ، آتش بس دایمی و آغاز گفتگوهای بین الافغانی هستیم، اما از طرف دیگر متأسفانه از پیام رهبری طالبان و پروپاگندای آنان پس از امضای توافقنامه با ایالات متحده آمریکا در قطر چنین بر می‌آید که آنان خود را فاتح جنگ در افغانستان می‌پندارند و در آستانه پیروزی و استقرار امارت اسلامی قلمداد می‌کنند. »

دانش می گوید اما همه و از جمله رهبری طالبان باید بدانند که این خواب هرگز در افغانستان تعبیر نخواهد شد و جمهوریت نظام، ارزش‌های مندرج در قانون اساسی افغانستان و دستاوردهای دو دهه اخیر کشور معامله ناپذیر هستند.

وی علاوه کرد :« اگر بی مسئولیتی طرف مقابل، افزایش خشونت ها و بی حرمتی به ارزش های مردم افغانستان و خون شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی کشور تداوم یابد، بدون شک روند کنونی آسیب خواهد دید و این فرصت تاریخی از دست خواهد رفت. »

موصوف خاطر نشان کرد :« اکنون توپ صلح در میدان طالبان و همکاران بین المللی مخصوصا ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است،امیدواریم همگی به مسئولیت های خود صادقانه عمل کنیم. »

به گفته او در میان نیروهای سیاسی موجود در درون نظام سیاسی افغانستان و همچنین در کشورهای منطقه و فرامنطقه اجماع کامل در مورد روند صلح و هم‌چنین حفاظت از ارزش های مندرج در قانون اساسی کشور با محور جمهوریت و تداوم دموکراسی و افغانستان متحد و باثبات و صلح آمیز وجود دارد.

دانش می افزاید: « هیات مذاکره کننده با ترکیب ملی و با حضور همه نیروهای سیاسی شکل گرفت و توافقنامه سیاسی امضا گردید و مواد آن بدون شک با حسن نیت انجام خواهد شد. »

وی خاطر نشان کرد که شورای عالی مصالحه ملی کارش را برای پیشبرد روند صلح آغاز کرد و نگرانی عمومی که به خاطر جنجال‌های انتخاباتی به وجود آمده بود اکنون رفع گردیده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement