خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آگاهان: کمک به مساکین برابر حج ثواب دارد

آگاهان: کمک به مساکین برابر حج ثواب دارد

Jul 31, 2020 - 14:50

کابل(پژواک، ۱۰ اسد۹۹): آگاهان امور دینی می گویند کسانی که امسال اراده حج بیت الله شریف را داشتند، پول حج شان را برای فقرا تقسیم کنند؛ زیرا کمک به فقرا نیز فرض است .

به اساس گزارش آژانس خبری پژواک در سوم سرطان سال روان، حکومت سعودى اعلان کرده بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا،امسال مراسم حج بگونۀ محدود انجام می گردد وتنها حدود ده هزارتن  مستقر در عربستان سعودی، شرکت خواهند کرد .

هر ساله حدود دو میلیون و پنجصد هزار مسلمان از بیش از ۱۸۰ کشور جهان برای ادای مراسم حج به عربستان سعودی می‌روند که بیش از ۲۰ هزار تن را افغان ها تشکیل میدهند.

آگاهان: کمک به مساکین برابر حج ثواب دارد

عالمان دینی از کسانی که امسال اراده رفتن به حج بیت الله شریف را داشتند، می خواهند که پول حج شان را بین فقرا تقسیم نمایند.

محمد حسن حقیار یک تن از عالمان دین به آژانس خبری پژواک گفت ، حج یکی از فرایض دین است،  باید هر مسلمان غنی که مشکل اقتصادی ندارد، این فریضه را انجام بدهد.

وی می گوید:«امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، مردم این فریضه را ادا کرده نمی توانند، اما به نظر من باید آنها پول حج شان را برای مساکین و فقرا تقسیم کنند، ثواب آن بیشتر می باشد.»

او در ادامه اضافه کرد: « مثل که حج فرض است، کمک به فقرا و مساکین نیز فرض است، خواست مه از این هموطنان ما این است که پول شان را در راه کسب رضای خداوند متعال،  برای فقرا تقسیم و مصرف کنند.»

موصوف می گوید که کمک به فقرا نیز اجر و ثواب زیاد دارد چنانچه گفته شده است "دل به دست آور که حج اکبر است.

ازهزاران کعبه یک دل بهتر است"

عبدالجبارحقبین یکتن ازعالمان دین در غور نیز می گوید که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا مراسم حج  محدود شده است و کسانی که اراده رفتن به خانه کعبه را داشتند، باز ماندند.

وی در ادامه افزود:«مه امیدوارهستم که در این روزهای میمون دست فقرا را بگیرند و پول حج شان را در راه رضای خداوند(کمک به نیازمندان) به مصرف برسانند.»

حقبین اضافه کرد:«پیامبر بزرگوار حضرت محمد(ص) می فرمایند: خداوند در کمک و یاری بنده خود است تا زمانیکه بنده اش در کمک برادرش باشد.»

در همین حال شهلا فرید استاد پوهنځی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل نیز می گوید:« رساندن کمک به خلق الله یکی از بالا ترین عبادات می باشد و نزد الله (ج) از جایگاه خاصی برخوردار می باشد.»

وی افزود:« چه خوب است که وقتی حج بیت الله شریف محدود شد، پولش را برای فقرا و مساکین توزیع کنیم، کمک به گرسنگان به نظر من معادل طواف خانه کعبه است .»

این درحالیست که برخی نیازمندان نیز  از کسانی که اراده حج را داشتند، خواهان کمک شده اند.

روح الله دگروال متقاعد و یک تن باشنده سرک بالای قلعه زمان خان شهرکابل می گوید:« بعد از شیوع ویروس کرونا، یک پسرم  که  در یک موسسه به شکل قراردادی کار می کرد، بیکار شد و یک پسر دیگرم که دریک مکتب خصوصی درس میداد، معاش ندارد، روزگار ما خراب است و به کمک نیاز داریم.»

وی از افرادی که اراده حج را داشتند می خواهد که امسال پول حج شان را به کمک برای فقرا و مساکین اختصاص دهند؛ و دست مساکین را بگیرند.

موصوف افزود:« خواست مه از همه کسانی که به حج بیت الله شریف میرفتند این است که یتیمان و مستحقین را شناسایی و برای شان کمک کنند، من باور دارم که خداوند بزرگ چندین مراتبه ثواب را به حق شان حساب خواهد کرد.»

همچنان میراحمد که از منطقه غلمین درشمال شهر فیروز کوه ولایت غور، به شهر فیروز کوه، مهاجرشده است،  می گوید که به مشکلات اقتصادی دچار است و به کمک نیاز دارد.

میراحمد که پیشه گلکاری دارد و قبل از شیوع ویروس کرونا روزگارش خوب بود و به کمک نیاز نداشت اما بعداز شیوع ویروس کرونا، که کارهای ساختمانی تقریبا متوقف می باشد، اقتصادش در وضعیت بدی قرار دارد.

وی افزود:« ما که از غلمین بیجاشدیم آمدیم شهرک مهاجرین اینجا نی کار است و نی بار، هیچی نیه باورکنید میروم سر چهار راهی، آنجا هم کار میسر نمی شود، سه روز به عید مانده و هیچ چیزی گرفته نتوانستیم، چشمم مه و دیگر کارگران به راه است که کمک برای ما برسد.»

او نیز از افراد خیر و غنی و به خصوص کسانی که اراده رفتن به حج بیت الله را داشتند، می خواهد که به مساکین کمک کنند؛ زیرا با کمک به فقرا پاداش خوبی نصیب شان خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement