خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت داخله: طالبان مرتکب ۳۸ مورد تخطی از آتش بس شده ‌اند

وزارت داخله: طالبان مرتکب ۳۸ مورد تخطی از آتش بس شده ‌اند

Aug 03, 2020 - 16:24

کابل (پژواک، ۱۳ اسد ۹۹): وزارت امور داخله می گوید، طالبان در جریان آتش‌ بس سه روزعید سعید اضحى خلاف آنچه گفته بودند عمل کرده‌ اند و مرتکب ۳۸ مورد تخطی شده ‌اند.

طالبان در سه روز عید آتش بس را اعلام کرده بودند وحکومت نیز از آن استقبال کرد.

در خبرنامه وزارت امور داخله که بدسترس آژانس خبرى پژواک قرار گرفته ، آمده است، این گروه در سه روز عید با انجام حملات، تهاجمی و انفجار ماین‌ها ۶۰ تن را کشته و زخمی ساخته که از این میان ۲۰ تن کشته و ۴۰ تن  تن دیگر زخمی شده‌ اند.

در خبرنامه همچنان آمده است:«طالبان بار بار مرتکب نقض اصول محاربه و کاهش خشونت شده ‌اند. کشتار مردم و حملات تهاجمی در دوره ‌ی کاهش خشونت، آتش‌ بس عید سعید فطر و نیز سه روز عید اضحی نشان ‌دهنده عدم تعهد این گروه به آنچه می ‌گوید محسوب می ‌گردد.»

منبع مشخص نکرده است که این تخطی ها در کدام مناطق صورت گرفته است.

طالبان به گونۀ مشخص در مورد این سخنان وزارت امور داخله چیزی نگفته اند، اما دست داشتن در حملات انجام شده در روزهای عید در ولایت ننگرهار و لوگر را رد کرده اند.

در سه‌ سال اخیر این سومین بارى است که طالبان و حکومت به‌ مناسبت عیدهای رمضان و قربان آتش ‌بس می ‌کنند.

آتش‌ بس سه روز قبل در حالی عملی می شود که امیدواری ها برای ختم جنگ و آغاز مذاکرات بین الافغانی بیشتر شده است.

طالبان، قبل از عید گفته‌ بودند که اگر روند رهایی زندانیان این گروه تا پیش از عید تکمیل شود، آنان   به گفتگوهای بین الافغانی صلح بعد از عید حاضر می شوند؛ اما رئیس جمهور کشور در روز اول عید قربان گفته است که قرار نیست ۴۰۰ زندانی طالبان که شامل فهرست پنج ‌هزار زندانی طالبان می ‌شود از بند آزاد شوند و برای رهایی آنان لویه جرگه  برگزار خواهد شد.

حکومت از جمع پنج هزار زندانی یادشده ٤٦٠٠ تن و همچنان ۳۱۷ زندانی دیگر طالبان را آزاد کرده اند، اما طالبان گفته اند که یک هزار زندانی حکومت را رها نموده و این پروسه را تکمیل کرده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement