خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پومپیو و ملا برادر در رابطه به مذاکرات بین الافغانی و رهایی زندانیان صحبت کرده اند

پومپیو و ملا برادر در رابطه به مذاکرات بین الافغانی و رهایی زندانیان صحبت کرده اند

Aug 04, 2020 - 12:03

کابل (پژواک، ١٤ اسد٩٩) : مایک پمپیو وزیر خارجۀ امریکا و ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر قطر طالبان، در رابطه به مذاکرات بین الافغانی و رهایی زندانیان صحبت کرده اند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر در صفحۀ تویترش نوشته است که شام روز گذشته هر دو طرف از طریق ویدیو کنفرانس گفتگو کرده اند.

وی افزوده است که آنها در رابطه به آغاز مذاکرات بین الافغانی و وضعیت موجود صحبت کرده اند. هر دو جانب رهایی زندانیان باقی ماندۀ طالبان برای اغاز مذاکرات مهم دانسته است.

همچنان شاهین گفته است که وزیر خارجۀ امریکا به مناسبت عید قربان از اعلام آتش بس از سوی طالبان استقبال کرده اند.

به آساس توافقنامه ای که بین طالبان و امریکا که بتاریخ دهم حوت سال ۱۳۹۸ در قطر به امضاء رسید، باید پیش از گفتگوهای بین الافغانی، حکومت پنج هزار زندانیان طالب و طالبان هزار زندانیان حکومت را رها کنند.

به اساس معلومات شورای امنیت ملی، دولت افغانستان تا هنوز مطابق لست، ۴۶۰۰ زندانیان طالب و ۳۱۷ زندانیان دیگر مربوط به طالبان را رها کرده اند.

طالبان گفته اند که آنها هزار زندانی حکومت را رها کرده اند.

صدیق صدیقی سخنگو رئیس جمهور روز گذشته در یک نشست خبری گفت که بر اساس قانون اساسی، رئیس جمهور صلاحیت رهایی ۴۰۰ تن زندانی باقیمانده را ندارد، تعداد آنها محکوم به قتل ۲ تا ۴۰ تن، تعداد آنها به قاچاق مواد مخدر و اختطاف متهم هستند و شماری دیگر محکوم به اعدام اند.

وی افزود که برای روشن شدن سرنوشت این زندانیان< لویه جرگۀ مشورتی برگزار می شود.

صدیقی گفت، هدف از برگزاری لویه جرگۀ مشورتی، بوجود آوردن اجماع ملی در رابطه به رهایی ۴۰۰ تن زندانی طالبان اند، چونکه زندانیان یاد شده در لست سیاه بعضی از کشورها شامل اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement