خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بانک جهانى کمک مالی برای برنامه "دسترخوان" ملي منظور کرد

بانک جهانى کمک مالی برای برنامه "دسترخوان" ملي منظور کرد

Aug 05, 2020 - 13:41

کابل (پژواک، ١٥ اسد ٩٩): بانک جهانى اعلان نموده است که اداره انکشاف بين المللي کمک جدید مالی را به منظور کاهش تاثیرات ویروس کووید- ۱۹ بالای خانواده‌ های فقیر و حفظ مصئونیت غذایی در افغانستان منظور کرده است.

در يک خبرنامه که از طرف دفتر بانک جهانى در افغانستان امروز ١٥ اسد به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است، هیات مدیره بانک جهانی دو بستۀ کمک بلاعوض مالی اداره انکشاف بین المللی (IDA) را که بخش فراهم کننده کمک های مالی گروپ بانک جهانی برای فقیرترین کشورهای جهان است، به ارزش مجموعی ۲۱۰ میلیون دالر امریکایی، به عنوان بخشی از یک بسته ۳۸۰ میلیون دالری تصویب کرد.

منبع افزوده است، قرار است این بسته مالی در راستای کاهش اثرات اقتصادی شیوع ویروس کوید- ۱۹ بالای خانواده‌های آسیب پذیر افغان، حمایت از زنجیره‌های حیاتی عرضه کنندۀ مواد غذایی، و فراهم کردن حمایت های اضطراری برای دهاقین، به مصرف برسد.

در خبرنامه آمده است، کمک مالی بلاعوض ۲۸۰ میلیون دالر امریکایی جهت تمویل پروژۀ کمک برای خانواده‌ها و جوامع افغان متاثر از کوید-۱۹ ، شامل ۱۵۵ میلیون دالر سهم اداره انکشاف بین المللی که بخش فراهم کمک کننده کمک های مالی بانک جهانی برای فقیرترین کشور های جهان است و ۱۲۵ میلیون دالر سهم صندوق بازسازی افغانستان که به نماینده‌گی از ۳۴ تمویل کننده بین المللی توسط بانک جهانی مدیریت می‌ گردد، میشود.

منبع افزوده است، از این پروژه در حدود ۲.۹ میلیون خانواده در سراسر افغانستان مستفید خواهند شد. پروژۀ کمک برای خانواده‌ها و جوامع افغان متاثر از کوید۱۹ متمم یک پروژۀ موازی دیگر است که زیر چتر برنامه میثاق شهروندی افغانستان عملی خواهد شد.

بانک جهانى گفته است، انتظار میرود که هر دو پروژه با هم، ۹۰ در صد خانواده‌های نیازمند و بی بضاعت را در سراسر کشور زیر چتر برنامه «دسترخوان ملی» دولت افغانستان تحت پوشش قرار دهند. در مجموع این دو پروژه در حدود ۴،۱ میلیون خانواده افغان را که میزان درآمد روزانۀ شان دو دالر امریکایی یا کمتر از آن است، تحت پوشش قرار میدهد.

در خبرنامه تذکر یافته است که کمک مالی بلاعوض ۱۰۰ میلیون دالر امریکایی جهت تمویل پروژۀ کمک اضطراری به زراعت و تأمین مواد غذایی، مرکب از ۵۵ میلیون دالر سهم اداره انکشاف بین المللی و ۴۵ میلیون دالر سهم صندوق بازسازی افغانستان می باشد.

منبع افزوده است، هدف این پروژه بهبود مصئونیت غذایی با افزایش محصولات غذایی محلی و تقویت زنجیره ‌های تجارتی عرضه مواد غذایی، به ویژه گندم منحیث غله اساسی برای بیشتر از ۷۰ درصد نفوس افغانستان، می‌باشد.

در خبرنامه آمده است، به همین گونه این پروژه در محلات روستایی زمینه اشتغال زایی کوتاه مدت را از طریق انکشاف و بازسازی زیربنا ها و تسهیلات زراعتی مانند ایجاد سیستم های آبیاری، فراهم خواهد کرد. تدابیر اتخاذ شده جهت جلوگیری از شیوع کووید- ۱۹ در مناطق روستایی فعالیت های سکتور زراعت را مختل کرده است که به اثر آن دهاقین افغان نتوانستند محصولات زراعتی شان را به موقع جمع آوری نمایند، در حالی که در شهرها نرخ مواد غذایی به علت کاهش عرضه در حال بلند رفتن است، به همین دلیل این موضوع نیاز به توجه فوری دارد.

 هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی برای افغانستان میگوید: "به اثر شیوع ویروس کووید- ۱۹ شرایط زندگی میلیون‌ها خانواده افغان شدیداً آسیب دیده است. این کمک‌های مالی حکومت افغانستان را در رفع نیازمندی ‌های عاجل اکثر خانواده‌ها و حصول اطمینان از این که دهاقین افغان در زمانی که روند واردات و صادرات به شدت مختل گردیده اند، به کشت و تولید مواد غذایی شان ادامه دهند، کمک خواهد کرد. این کمک فرصت‌های اقتصادی را توسعه بخشیده و برای تعداد زیاد اهالی روستاها زمینه های اشتغال زایی را ایجاد خواهد کرد."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement