خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​رحیمی: به نتیجه رساندن پروسه صلح هدف تدویر لویه جرگه مشورتی می باشد

​رحیمی: به نتیجه رساندن پروسه صلح هدف تدویر لویه جرگه مشورتی می باشد

Aug 05, 2020 - 16:33

کابل(پژواک،۱۵ اسد ۹۹): مسوولان می گویند، شماری از اشتراک کننده گان لویه جرگه مشورتی که برای مشوره در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی جنجالی طالبان تدویر می شود، به کابل رسیده اند و برخی دیگر آنان تا فردا می رسند.

قرار است این جرگه جمعه آینده (هفدهم اسد) در کابل تدویر شود.

به اساس توافق نامه صلح ایالات متحده امریکا و طالبان،  باید قبل از آغاز مذاکرات بین الافغانی صلح، دولت افغانستان پنج هزار زندانی طالبان و طالبان یک هزار زندانی دولت را از زندان ها رها کنند.

مقام های حکومت می گویند که  دولت ۴۶۰۰ زندانی گروه طالبان را که شامل فهرست داده شده از سوی طالبان می باشند و ۳۱۷ زندانی دیگر این گروه را آزاده کرده اند، اما رییس جمهور صلاحیت۴۰۰ زندانی دیگر طالبان را ندارد و در این مورد با لویه جرگه مشوره می کند. طالبان گفته اند که یک هزار زندانی حکومت را آزاد و این پروسه را تکمیل کرده اند.

محمد معصوم ستانکزی رییس هیات گفتگوکننده صلح حکومت افغانستان، امروز در نشست خبری مشترک با عبدالسلام رحیمی وزیر دولت در امور صلح و رییس دارالانشای لویه جرگه مشورتی در کابل گفت که مشوره با مردم یک اصل است و برگزاری جرگه در شرایط فعلی یک ضرورت می باشد.

او برگزاری لویه جرگه مشورتی را تداوم جرگه مشورتی صلح دو سال قبل یاد کرد و گفت که رییس جمهور در آن جرگه تعهد کرده بود که با مردم در مورد پروسه صلح مشوره می کند و این جرگه به منظور مشوره تدویر می شود.

وی افزود:«در جرگه مشکلاتی که در پروسه صلح وجود دارد و پیشرفت هایی که صورت گرفته است با نماینده گان مردم  شریک می شود.»

ستانکزی در پاسخ به سوالی در مورد ۴۰۰ زندانی طالبان گفت که شماری از این زندانیان محکوم به اعدام هستند، تعدادی هم متهم به جرایم چون قتل، اختطاف و فساد مالی استند که رییس جمهور صلاحیت رهایی آنها را ندارد و باید در مورد در لویه جرگه تصمیم گرفته شود.  

وى ګفت که تمامى اين ٤٠٠زندانى طالبان افغانها مى باشند .

او در پاسخ به سوالی گفت:«نه کدام اجندای پنهانی دارم و نه می خواهیم که وقت ضایع شود.»

وی گفت:«عجله در برگزاری جرگه به دلیلی صورت گرفت که تاخیر در آغاز مذاکرات [بین الافغانی] سبب تداوم خون ریزی می شود و تاخیر در آن به معنی تداوم جنگ است، تلاش این است که پروسه صلح به نتیجه برسد و وحدت ملی حفظ شود و دیگر مذاکرات به تعویق افتاده نشود و دیگر در افغانستان خونریزی پایان یابد»

بنا برمعلومات ستانکزی، شماری از اشتراک کننده گان لویه جرگه از ولایات به کابل رسیده اند و تا فردا اعضای دیگر این جرگه نیز به کابل می رسند.

به گفته اى او هیات گفتگو کننده صلح حکومت نیز در جرگه حضور خواهند داشت تا نظریات اشتراک کننده گان را با خود داشته باشند و در مذاکرات صلح بتوانند خواست های مردم را شریک بسازند.

ستانکزی می گوید که در این جرگه اعضای قبلی جرگه مشورتی صلح و شورای عالی مصالحه ملی دعوت شده اند و با هیات اداری قبلی به کارش ادامه خواهند داد تا از ضایع شدن وقت و منابع جلوگیری شود.

عبدالسلام رحیمی وزیر دولت در امور صلح گفت، تلاش ها جریان دارد که جرگه با مصارف اندک برگزار شود و شفافیت در مصرف وجود داشته باشد.

به گفتۀ او تمام تدابیر امنیتی و صحی برای  برگزارى جرگه روی دست گرفته شده و این جرگه به اساس تفاهم ملی و جهانی راه اندازی می شود و هدف از تدویر آن، به نتیجه رساندن پروسه‌ صلح می باشد.

وی افزود که رییس جمهور تمام موضوعات در رابطه به پروسه صلح را با نماینده گان مردم در جرگه شریک خواهد کرد.

رحیمی افزود: «صلح قیمتی دارد و روی پرداختن آن قیمت، باید اجماع ملی وجود داشته باشد، ۴۰۰ زندانی که باید آزاد شوند، قیمت آن است و با برگزاری لویه‌ جرگه‌ مشورتی، خواهیم دید که آیا ملت می‌ خواهد آن قیمت را برای صلح بپردازد یا خیر؟ بهتر است نمایندگان مردم بیایند و روی کاغذ بنویسند که می‌ خواهند این قیمت را بپردازند یا خیر؟»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement