خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​رییس ولسی جرگه: تدویر لویه جرگه مشورتی غیرقانونی است

​رییس ولسی جرگه: تدویر لویه جرگه مشورتی غیرقانونی است

Aug 05, 2020 - 10:35

کابل (پژواک،۱۵اسد ۹۹): رییس ولسی جرگه، مراجعه به نظریات مردم در مورد مسایل مهم ملی را یک اصل می داند، اما می گوید، با وجود حضور نماینده گان مردم در مجلسین شورای ملی، تدویر لویه جرگه مشورتی غیرقانونی است.

قرار است لویه جرگه مشورتی به منظور چگونگی رهایی ۴۰۰ زندانی جنجالی گروه طالبان به تاریخ هفدهم اسد در کابل برگزار شود.

در اعلامیه که از سوی دفتر مطبوعاتی رییس ولسی جرگه منتشر شده آمده است که میر رحمان رحمانی با هیات اداری این جرگه پیرامون برگزاری لویه جرگه مشورتی با رییس جمهور دیدار کرده و روی چگونگی برگزاری جرگه مشورتی بحث و تبادل نظر کرده اند.

منبع نگاشته است که در این نشست که در ارگ ریاست جمهوری دایر گردیده بود معاونین ریاست جمهوری، رئیس و تیم مذاکره کننده صلح و وزیر دولت در امور پارلمانی نیز حضور داشتند.

در خبرنامه آمده است که در آغاز نشست، محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور تدویر لویه جرگه مشورتی صلح را به خاطر تعیین سرنوشت ۴۰۰ زندانی گروه طالبان و آغاز مذاکرات بین الافغانی نیاز جدی خواند.

به اساس معلومات منبع، رییس جمهور غنی گفته است که در لویه جرگه مشورتی صلح  افزون بر بحث و اجماع نظریات مردم و نماینده های شان در مورد صلح، روی مسایل مهم ملی تصمیم گرفته خواهد شد.

در خبرنامه آمده است که رییس ولسی جرگه با آن که مراجعه به نظریات مردم در مورد مسایل مهم ملی را یک اصل دانست ؛ اما برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح را خلاف قانون عنوان کرد.

به گفته اى رحمانی،  درصورتى که نماینده های واقعی مردم در مجلسین شورای ملی حضور دارند، تدویر هر گونه لویه جرگه مشورتی غیرقانونی است.

در ماده یکصد و دهم قانون اساسی آمده است که لویه جرگه عالی ترین مظهر اراده مردم افغانستان می باشد و متشکل است از اعضای شورای ملی و روسای شوراهای ولایات و ولسوالی ها می باشد.

در بند دیگر این ماده آماده است که  وزراء، رییس و اعضای ستره محکمه و لوی څارنوال می توانند در جلسات لویه جرگه بدون حق رای اشتراک ورزند.

رحمانی می گوید که دولت باید پیرامون مسایل مهم و سرنوشت ساز ملی به ویژه آغاز مذاکرات صلح بین الافغانی و رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان، نشست مشترک و فوق العاده‌ ای را با اعضای شورای ملی برگزار نماید.

در خبرنامه آمده است که سر انجام این نشست پس از بحث های طولانی به نتیجه‌ ای نرسید، اما ریاست جمهوری خواستار برگزاری نشست مشابه با رییس، هیئت اداری، کمیتۀ روسا و مسوولان گروپ های پارلمانی ولسی جرگه شورای ملی شد.

هچنان در خبرنامه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری که کاپى آن بدسترس پژواک قرارګرفته ، آمده است که رییس جمهور در ملاقات با رییس و هیات اداری ولسی جرگه روی برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح صحبت کرد.

منبع نگاشته است که در اخیر این نشست، رییس ولسی جرگه حمایت مردم از نظام و مشورت های آنان را در مسایل ملی و سرنوشت ساز و مهم خواند و از همکاری خویش در این عرصه اطمینان داد.

 این در حالی است که در نشست دیگر که رییس جمهور با رییس و هیات اداری مشرانوجرگه داشت آنها نیز از همکاری مشرانو جرگه در مسایل ملی و موضوعات مرتبط به صلح، اطمینان کامل دادند.

در خبرنامه ریاست جمهوری آمده است که با رعایت فقره های اول ماده های ۶۶ و ۸۱ قانون اساسی، رئیس جمهور غنی دیروز طی حکمی، اعضای شورای ملی را که به رخصتی رفته بودند، به منظور اشتراک در لویه جرگه مشورتی صلح، از تاریخ ۱۷ اسد تا پایان جرگۀ مذکور، به کابل فراخوانده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement