خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​سروی: ۱۰ میلیون تن در افغانستان به ویروس کرونا مصاب شده اند

​سروی: ۱۰ میلیون تن در افغانستان به ویروس کرونا مصاب شده اند

Aug 05, 2020 - 13:47

کابل(پژواک، ۱۵ اسد ۹۹): وزارت صحت عامه می گوید، یافته های جدید این وزارت نشان می دهد که ۱۰ میلیون نفر در افغانستان به ویروس کرونا مصاب شده اند.

این سروی تازۀ وزارت صحت عامه، در  ۳۴ ولایت و ۹ زون کشور انجام شده است.

براساس این سروی، ۱۰ میلیون نفر که ۳۱.۵ درصد از شهروندان کشور را تشکیل می دهد به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

اين درحاليست که اولين واقعۀ مثبت ويروس کرونا در کشور در٢٦ حوت سال ١٣٩٨ درشهرهرات ثبت گرديد..

احمد جواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه که امروز در یک نشست خبری در کابل صحبت می کرد، گفت که به اساس سروی، در کابل ۵۳ درصد کُل باشندگان آن به ویروس کرونا مصاب شده اند.

وی افزود که بر بنیاد اين سروی، در زون‌ شرق ۴۲.۳ درصد، در زون مرکز ۳۶.۳ درصد، در ولایت ‌های غربی ۳۴.۱ درصد، در ولایت های شمال شرقی ۳۲.۴ درصد به ویروس کرونا آلوده شده اند.

موصوف، میزان ابتلا به ویروس کرونا را در زون ها، متفاوت خوانده و گفت که کمترین میزان ابتلا به ویروس کرونا در ولایت های دایکندی و غور بوده است که ۲۱ درصد باشندگان این دو ولایت به ویروس کرونا دچار شده اند.

به گفته اى وی، سروی نشان می دهد که ۴۶٫۴ درصد کودکان بین سنین ۵ تا ۱۷ ساله در کابل، به ویروس کرونا مبتلا شده اند؛ اما علائمی نداشتند و زود بهبود یافتند.

وی همچنان گفت که ۵۷ درصد افراد بالای ۱۸ سال نیز در کابل، به ویروس کرونا مبتلا شدند.

عثمانی با بيان اينکه ۴۲٫۳ درصد شهرنشین ها و ۳۱٫۷ درصد ده نشین ها در سراسر افغانستان، به ویروس کرونا مصاب گرديدند ، افزود : ( ۳۰٫۸ درصد کودکان در شهرها و ۲۳٫۴ درصد کودکان در دهات نیز، به ویروس کرونا آلوده شدند.

 

قابل ذکر است ، بیشتر افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، بنابر دلایل مختلف از جمله عدم اعتماد به مراکز صحی و عدم ارائه درست خدمات صحی به شفاخانه های دولتی مراجعه نکرده و در منزل خود شان را درمان کرده اند.

سرپرست وزارت صحت عامه درادامۀ صحبت هايش، از احتمال شیوع موج دوم این ویروس در افغانستان هشدار داده و بار دیگر از شهروندان خواست که به توصیه های صحی این وزارت توجه جدی بکنند.

این در حالی است که از آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون در افغانستان، ۳۶۸۲۹ نفر به ویروس کرونا مصاب، ۲۵۷۴۲ نفر بهبود و ۱۲۹۴ نفر جان باخته اند.

ویروس کرونا برای نخستین بار در ماه دسمبر ۲۰۱۹ میلادی از شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و سپس به همه گیر مرگبار تبدیل شد.

بربنیاد آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، بیماری کرونا تا چاشت امروز در سراسر جهان، جان بیش از ۷۰۰ هزار نفر را گرفته و اضافه از ۱۸ میلیون نفر دیگر به آن مصاب شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement